KLİNİKLER
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Burhan Şahin.

Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Gastroenteroloji Kliniği, 1964 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulmuş. Hastanede klinikler oluşturulurken, Fransızlar gelmişler hematoloji kliniği\'ni kurmuşlar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji ve Gastroenteroloji Kliniği ise kendi kliniklerinin benzerini burada oluşturmuşlar. 10 yıl süren eğitimden sonra tıp fakültesi buradan ayrılmış. 1974 yılından beri de Sağlık Bakanlığı\'na bağlı olarak hizmet veriyoruz.

Akademik kadronuz yeterli sayıda mı?
Bizim 3 şef, 3 şef muavini, 6 başasistan, 12 asistan kadromuz var. Aslında bu rakamların iki katı olması lazım, çünkü laboratuvarımız çok ve her kısma deneyim sahibi insanlar koymamız gerekiyor. Yetersiz kadromuzu, uzman hekim arkadaşlarımızla kapatmaya çalışıyoruz.

Yatak kapasiteniz kaç ve yeterli mi?
10 tanesi yoğun bakım olmak üzere 70 yatağımız var. Şu anda 50 yatağın bulunduğu bölüm tadilatta. Bir ay içerisinde yenilenmiş olarak hizmete girecek. Hastanenin büyüklüğünü esas aldığımızda yeterli sayıda yatağımız var.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Bizim bu yatak kapasitesiyle gastroenteroloji polikliniğinin yıllık hasta sayısı ortalama 15 bin kişiyi buluyor. Ayrıca poliklinik dışında hepatoloji grubumuz var. Hepatoloji iki ayrı kısım tarafından yürütülüyor. Şef ve şef muavinlerinin başkanlığında, asistanlarla beraber haftanın iki günü özel takibi gereken hastaları poliklinikten ayırıyoruz ve bunların polikliniğe yük olarak binmesini engelliyoruz.
Mesela hepatit B, kronik hepatit C gibi sürekli takip ve tedavi gerektiren hastalarımız sadece Pazartesi ve Çarşamba geliyorlar, bu şekilde 40- 50 hastaya bakabiliyoruz. Bu hastalarımızın özel tedavi ve takipleri gerektiği için onlara telefonla ulaş-ma imkanımız var. Ayrıca hastalarımız da istedikleri zaman bizi telefonla arayıp bilgi alabiliyorlar. Takibi özellik arz eden gastroenteroloji hastalarından bir grubu da inflamatuar bağırsak hastalıklı kişilerdir. Bu hastaların çok yakın takip edilmesi gerekiyor. Bunlar için de ayrı bir ünitemiz var. Haftada bir gün 20-30 hastaya bakıyoruz. Bunların dışında; pankreas, terapötik endoskopi grubu var. Bu hastalar da takip gerektiren hastalardır, polikliniğin kalabalığı içerisinde kaybolmaması gerekiyor. Hastanın bir problemi olduğu zaman telefon açıp danışabileceği sistemi oturttuk. Bunu Türkiye\'de ilk gerçekleştiren biziz.
Polikliniklerimizde hastalara tetkik için uzun süreli randevu vermemeye çalışıyoruz. Hastaneye gelen hastamızın o gün tetkiklerini yapıyoruz.

Nöbet düzenlemeniz nasıl?
Bir servis nöbeti, bir de hastane geneliyle acil nöbeti olmak üzere iki tür nöbet tutuluyor. Servis nöbeti, sayıya göre dönüşümlü olarak tutulur. Hastane Acil nöbeti ise diğer kliniklerin hekimleriyle birlikte nöbet tuttukları için daha az sayıda oluyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Rotasyonlar aylık yapılıyor. Bazı bölümlerde ise iki aylık oluyor. Klinik ve poliklinikte çalışıyorlar. Ultrasonografi ve endoskopi laboratuvarında çalışıyorlar. Ayrıca ERCP ve motilite laboratuvarı var. Bunlarda belli süre çalışıyorlar. ERCP iki ay, diğerleri aylık olmak üzere rotasyon uygulamasını yapıyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Her sene gastroenteroloji kongresi olur. O kongrede en çok tebliği olan ilk üç klinikten birisi bizimkisidir. Yurtiçi ve yurtdışı yayınlarda çok sayıda, tebliğimiz yayınlanmıştır. Bu tebliğler kongrelerden önce veya daha sonra yayınlanmış oluyor. Size sayıyı tam olarak veremeyeceğim ama yurtiçi yayınlarımız yıllık 30- 40 arasında değişiyor. Yurtdışı yayınlarımız ise senede 7-8\'i buluyor.

Eğitim programınız nasıl?
Haftanın iki günü, seminer-literatür dersleri vardır. Gastroenteroloji dersleri uzman hoca ve şef düzeyinde verilir. Ayrıca Perşembe günleri öğleden sonra gastroenterolojik cerrahi, patoloji ve radyoloji ile beraber bir toplantı yapıyoruz. Enteresan olgular veya problem olgular tartışılıyor. Bizim kliniğimiz gastroenteroloji konusunda referans bir kliniktir. Dolayısıyla Türkiye\'nin her yerinden bize hastalar geliyor. Bu sayede asistan arkadaşlar bizde her tür vakayı görürler.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanım ülkenin ve hastanenin ekonomik yapısıyla da ilintili biraz ama bizim teknik donanımız yeterli.

Yardımcı personel sayısı yeterli mi?
Çok kaliteli hemşirelerimiz var ama sayıca çok az. Zaten bütün hastanelerin genel sorunu yardımcı personel ve hemşire yetersizliği. Yardımcı personel durumu da aynı, yeterli sayıda hizmetlimiz maalesef yok. Bunun eksikliğini hissediyoruz.

Kliniğinize gelecek asistanlardan ne beklersiniz?
Öncelikle burayı tercih edecek arkadaşımızın, gastroenteroloji için hevesli olmasını istiyoruz. Yani nereyi tercih ediyorsa o bölümü sevmeli. Gas-troenterolojiye istek geçmiş yıllarda da vardı, şimdi daha da artı.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Yunus Altınbas (Muhasebe)
23.09.2019 15:07:31
Merhum Ertan Hocamızın doktorluktaki kalitesi ve başarısı bir o kadar insanlıkta ve yardımseverlikte de ün kazanmıştır.Onu anlatmaya kelimeler yetmeyecektir.Nurlar içinde yatsın ,mekanı cennet olsun
People
2
2) Ömer Yılmaz (İşçi)
04.04.2017 20:40:57
Türkiyedeki gelmiş geçmiş en iyi doktorlarındandır.Ertan Babamız. Hiçbir güvencemiz olmadığı halde oğlumu iki kere ameliyat edip düzelmesi ne vesile olmuştur.kızımı da tedavi etmiştir.ALLAH ım onu cennetine koysun.bize öz evladıymışız gibi davrandı.ayrıca hüseyin hakan Kınık hocamız a da sonsuz şükranlarımı zı sunarız.
People
4
3) Ayşe Özmen (Muhasebe)
15.08.2014 11:28:53
Doç.Dr.Burhan Şanin hocanın Medimagazine verdiği bilgilileri okudum.Hastane hakkında çok bilgilendim.Daha önce annemle ilgilenen Doktorlar barsak hastalığından dolayı Yüksek
İhtisas İnflamatuvar bölümüne göstermemizi istediler.Burhan Hoca haftada bir gün 20-30 hastaya bakıyoruz der.Hastaneden net bilgi alamadık. Hangi gün bakıyorlar acaba barsak hastalarına.Yardımcı olursanız çok seviniriz..
Saygılar..
Ayşe Özmen
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer