KLİNİKLER
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı
BİYOKİMYA
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Konçuy Mergen

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Çok genç bir üniversite olan Ufuk Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi 2003 yılında kuruldu ve ilk öğrenci grubu bu yıl kabul edildi. Anabilim Dalımız da aynı yıl kuruldu. Dr. Rıdvan Ege Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren rutin klinik Laboratuvar, Anabilim Dalımız tarafından 2006 yılında hastane açılışıyla birlikte kurulmuştur. 24 saat hastalara hizmet veren bu laboratuvarımız çok geniş donanımlı olup, tüm rutin testler için son teknolojiye sahip cihazlar kullanılmaktadır. Klinik laboratuvarda biyokimya, idrar, hormon-tümör markırları, seroloji, immunolojik testler ve bazı spesifik testler (ELİZA, HPLC ve spektrofotometrik) çalışılmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Üniversitemize bağlı Dr. Rıdvan Ege Hastanesinin 2006 yılında açılmasıyla birlikte bölümümüz TUS’u ile asistan almaya başladı. Böylece, ilk asistanımız 2006 Nisan TUS’u ile ikinci asistanımız da 2007 Nisan TUS ile aramıza katıldı. Her iki asistanımızın eğitimleri sürmektedir. Henüz uzmanlığını alan asistanımız bulunmamaktadır. Bir asistanımız tez aşamasına gelmiştir.
Diğer yandan hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 3 öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim Dalımıza bağlı 2 ayrı birim bulunmaktadır. Temel Bilimler Bölümümüzde tıbbi biyokimya uygulama ve deneyleri için bir biyolog ile bir yardımcı personel görevli bulunmaktadır. Anabilim Dalımıza bağlı ikinci birimimizi oluşturan Klinik Laboratuvarda ise biyoloji, kimya ve laboratuvar yüksekokullarından mezun on kişi görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Tıp Fakültesi Dönem 2 öğrencilerine verdiğimiz tıbbi biyokimya teorik ders sayımız haftada 6 saat olmak üzere, yılda toplam 204 saat, uygulamalı pratik derslerimiz haftada 3 saat olarak yılda toplam 102 saati bulmaktadır. Teorik derslerimiz büyük oranda klasik müfredata uyarlanmış olup, yer yer interaktif uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu interaktif uygulamalarda klinik laboratuvarımıza başvuran değişik vakaların test bazında analizleri yapılmakta ve öğrencilerimizle hasta test sonuçları tartışılarak, klinik biyokimya yönünden yorumlanmasına ağırlık verilmektedir. Bu etkinliklere Fakültemizin diğer temel ve klinik branşlarda görevli öğretim elemanları da katılmaktadırlar. Bu öğrencilere verdiğimiz pratik uygulama derslerinin temelini ise, Dönem 3’te alacakları klinik bilimler derslerine baz oluşturacak şekilde, tüm organlara ait fonksiyon testleri, uluslararası düzeyde testler için kabul görmüş hedef değerleri ve klinikopatolojik terminoloji ağırlıklı olmak üzere çok detaylı bir müfredat uygulanmaktadır. Bununla birlikte laboratuvar testlerindeki preanalitik hata kaynakları, aminoasid kromatografisi ile metabolik tarama testleri, ve analiz yapılan testlerin klinik yorumu hakkında uygulamalar verilmektedir. Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerine verilen derslerde ise eğitim aldıkları organ-sisteme yönelik klinik biyokimya değerlendirmeleri yapılmaktadır. Bu aktivitenin ileri dönemlere aktarılması planlanmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
120 yataklı bir hastaneye sahibiz. Eski Trafik hastanesinin bulunduğu bina Üniversitemize ait olduğu için, her yıl ek servis açılışı ile yatak kapasitemiz artırılmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir? Şu an için yıllık 65 bin hasta.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bölüm olarak temel bilimler alanında olmamız nedeniyle asistanlarımız hastane genel nöbeti tutmamaktadırlar. Ancak, mesai dışı zamanlarda gerekli olduğu durumlarda klinik laboratuvarda icapçı niteliğinde çalışmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde Türk Biyokimya Derneğinin düzenlediği Asistan Eğitim Müfredatı’nı izlemekteyiz. Anabilim Dalımızda bir yandan temel biyokimya kavramları ve uygulaması yönünde, diğer yandan da klinik biyokimya temelli eğitim verme hedeflenmektedir. Ülkemiz koşullarında uzmanlığını alan biyokimya asistanlarının büyük bir kısmı klinik biyokimya alanında rutin laboratuvar sorumluluğunu almaktadırlar. Laboratuvarlar yüksek teknolojili analizörlerin kullanıldığı, çok farklı testlerin yapıldığı çalışma alanlarıdır. Topluma sağlık hizmeti sunan klinik laboratuvarlar sağlık hizmetlerinin çok önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle anabilim dalımızda verilen biyokimya ve klinik biyokimya uzmanlığı eğitiminde hedef, eğitim-öğretim verebilecek, araştırma yapabilecek, kendi disiplinine ait uzman görüşü sağlayabilecek ve bir klinik laboratuvarı yönetebilecek bilgi ve becerileri kazanmış, klinik branşlara konsültasyon hizmeti verebilecek düzeyde uzmanların yetiştirilmesini sağlamaktır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’ne göre biyokimya asistan eğitiminde zorunlu olan nükleer tıp rotasyonu hastanemiz bünyesinde çalışan Nükleer Tıp Anabilim Dalı Laboratuvarında yapılmaktır. Bunun yanısıra, Mikrobiyoloji ve Kan Bankasında da rotasyonları olmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 2 adet yurt dışında basılmış, bir adet yayına kabul edilmiş yayınla 4 adet yurt içi dergilerde yayınlanmış makalemiz bulunmaktadır. Ayrıca yurt içi kongrelerde sunulmuş 2 adet posterimiz mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere asistanlarımızın mutlaka katılmasını sağlıyoruz. Öğretim üyeleri ise dönüşümlü olarak katılıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Laboratuvarın kalitesi ve etkinliği tıbbi kararı çoğunlukla doğrudan etkilemektedir. Bu önemi nedeniyle günümüz koşullarında Biyokimya asistan eğitiminde ilkeli, donanımlı, bilimsel temele dayanan çok geniş alana sahip olan klinik biyokimyanın her dalında eğitim almış asistanların ülke hizmetine yetiştirilmesi temel hedeflerimizdendir. Bizim bölümümüzün Ankara’da çok az sayıda tıp fakültesinde yer alan bir özelliği, hem Moleküler Biyokimya ve hem de Klinik Biyokimya ünitesinin bir arada bulunmasıdır. Klinik laboratuvar olanaklarımızın çok geniş olması nedeniyle asistan eğitimi yönünden asistanlarımızın ideale yakın bir eğitim aldığı düşüncesindeyiz. Bu anlamda oldukça iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. Teşekkürler.
1/09/2008

Anabilim Dalında görev yapan akademisyenler: Prof. Dr. Konçuy Mergen (Anabilim Dalı Başkanı) Prof. Dr. Levent Karaca Prof. Dr. Selda Demirtaş Araştırma görevlileri: Dr. Tannur Ünal Dr Ayşe Arzu Eren
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer