KLİNİKLER
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tansu Sipahi


METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
İsterseniz Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulmasıyla başlayalım. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz 2003 yılında eğitimlerine başladılar ve ilk mezunlarımızı bu sene verdik. Çocuk kliniğimizin kuruluşu ise üç yıllık bir geçmişe sahip. Aslında çok genç bir klinik. Ana Bilim Dalımızın onursal başkanı Prof. Dr. Binnaz Ege Hoca’dır. Ancak rahatsızlığı nedeniyle çalışamamaktadır. Ben göreve başlayalı bir yıl oldu. Yaklaşık 8-9 aydır da Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyorum.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Bölümümüz ilk olarak poliklinik hizmeti şeklinde faaliyetlerine başlamış. O dönemde, yaklaşık 2 buçuk yıl önce bir Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile ilk asistanımız başlamış. Şu anda bu asistanımız başasistan olarak görev yapmakta. Hemen hemen her TUS döneminde birer asistan olmak üzere şu anda başasistanımızla birlikte 4 asistanımız bulunuyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadromuz 4 kişiden oluşuyor. Üç profesör ve bir de uzmanımız var. Profesörlerden ben hem genel pediatri hem hematolojiyi yürütüyorum. Pediatrik kardiyolojide Prof. Dr. Enver Ekici Hocamız var. Pediatrik kardiyoloji tam olarak oturmuş ve tüm yönleri ile hastalarımıza hizmet verir durumda. Bir de pediatrik endokrin bölümümüz var. O bölümümüzde de bir öğretim üyemiz, Prof Dr. Ayça Türel Ergür var. Şimdilik küçük bir ekip gibi görünse de, akademik kadromuz üstün bir azim ve başarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel konusu birçok hastane ve klinikte sıkıntılı bir durum olduğu gibi, bizim de bu konuda sıkıntılarımız var. İş sadece doktorlarla bitmiyor. Hemşiresi, teknisyeni, yardımcı personeli hepimiz bir bütün olarak çalışmalıyız. Şu anda kendimize ait, sadece bizim hastalarımızı yatırabileceğimiz yataklı bir pediatri kliniğimiz yok. Her yere hasta yatırıyoruz. Yeni binamız tamamlanıncaya kadar bütün klinikler, yatakları ortak kullanıyoruz. Böyle bir prensip kararı almış durumdayız. Yaklaşık olarak yataklı çocuk bölümünün hizmete girmesi 1 yıl oluyor. Yani 2 yıl sadece poliklinik hizmeti verdik, daha sonra yatarak hasta bakım ünitelerimiz açılmış oldu. Gündüz çalışıyordu ama, gece çocuk acilin açılması da son bir yıldır gerçekleşmiş oldu. Son bir yıldır geceleri de hasta kabulüne başlamış olduk. Kliniklerin yardımcı personel ihtiyacı, genel olarak tüm hastanenin personeli olarak kullanılarak giderilmeye çalışılıyor. Bu nedenle de zaman zaman yeterli olmayabiliyor. Bir pediatri sorumlu hemşiremiz var, ama diğer yardımcı sağlık personeli konusunda sıkıntılarımız var.

Eğitim programınız nedir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalımızda bazı olmazsa olmazlarımız var. Ben daha önce çalıştığım yerlerde de pediatri asistan eğitim komitelerinde çalıştım. Eğitim planlama komitesi başkanlığı yaptım. Asistanlarımızın bir ihtisas süresi boyunca almaları gereken olmazsa olmaz konular vardır. Bu konuları değişik seminerlerle, interaktif eğitimlerle vermeye çalışıyoruz. Her gün eğitim programımız var. Kliniğimiz yataklı hasta almaya başladığından bu yana da sabah 09.00-11.00 arası klinik vizitemiz var. 11.00’de eğitim saatimiz, bazen bunu öğlen 13.00-13.30 arası yaptığımız da oluyor. Haftada bir gün mutlaka seminer saatimiz var. Bununla birlikte vaka takvimimiz, literatür saatimiz var. Küçük bir klinik olsak da büyük üniversiteler gibi eğitimimize önem veriyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Direkt şu kadar yatak size ayrılmıştır diye bir şey yok ancak, bize ayrılmış olan birkaç oda var. Bu da aşağı yukarı bir 10 yatak kadar. Ama bizim diğer yerlere de hasta yatırma şansımız olduğu için aşağı yukarı yatak kapasitemiz 20 civarında olabiliyor. Bunu da %80 oranında doldurabiliyoruz. Özellikle son dönemde her gün 15-20 hastamız bulunuyor. Tabi ayrı bir klinik olduğumuzda bunun bize çok daha fazla getirisi olacak. Pediatrinin olmazsa olmaz yan dalları ile birlikte tamamen ayrı bir klinik ve yatak sayısı çok daha fazla bir bölüm olacağız.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yaklaşık olarak poliklinikte tüm randevular dolu oluyor. Polikliniğimiz enfeksiyon ve sağlam çocuk polikliniği. Genel kontrol, sağlam çocuk, aylık kontrolleri şeklinde çalışıyor. Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık 10 bin civarında gerçekleşiyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Kliniğimizde nöbet düzenlemelerini acil ve servise bakan asistan şeklinde ve kıdeme göre düzenliyoruz. Yeni başlayan bir asistan 10-12 civarında, ikinci yıl asistanı 7-8 civarında nöbet tutuyor. Bu, kıdem arttıkça azalıyor.
Yeni başlayan asistan en az 3-4 ay kadar belli bir olgunluğa erişene kadar mutlaka kıdemli asistanla nöbet tutar. Belli bir seviyeye geldikten sonra tek başına nöbet tutmaya başlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var. Çocuk doktorunun bilmezse olmaz, yani olmazsa olmaz dediğimiz bunun daha küçük bir modelini stajyerlere, internlere uyguluyoruz. Bunun daha kapsamlısı, daha önce de benim de bulunduğumuz komisyonlarda çıkardığımız, pediatrinin ana hatlarını oluşturan çekirdek müfredatımız var. Asistanlarımızın bunları almadan, belli manipülasyonlar, belli el becerileri kazanmadan uzmanlık almamaları gerekir diye düşünüyorum.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Pediatri eğitimini alan asistanların, o eğitim sonucunda diplomayı alabilmesi için, uzman olabilmesi için yenidoğan, yan dallar rotasyonları, enfeksiyon, mikrobiyoloji, kadın-doğum gibi branşlarda birtakım rotasyonları yapmaları gerekiyor. Biz mikrobiyoloji, kadın-doğum gibi rotasyonları birer ayla tamamlıyoruz. Tabi daha yeni kurulmakta olduğumuz için kendimizi çok yeterli hissetmediğimiz konularda da asistanlarımızı dışarıya rotasyona gönderiyoruz. Bu konuda bazı büyük eğitim hastaneleri ve üniversite hastaneleri, örneğin Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi bize destek veriyor. Asistanlarımız buralarda üçer aylık rotasyon yapıyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Ben geleli henüz bir yıl oldu. Daha önceden de yürütülen bazı çalışmalar var. Her asistanımızın yürüttüğü en az iki prospektif çalışma var. Bunlar artık yavaş yavaş toparlanıp yayın aşamasına gelmiş çalışmalar. Vaka sunumu olabilecek hastalarımız var. Bunları önce kongre tebliği olarak, arkasından da yayın olarak hazırlıyoruz.
Yurt dışı yayın olarak kişisel bazda, tek tek hocaların yaptığı yayınlar var. Bu yayınların sayısı son bir yıl için 5-6. Yurt içinde de kongrelerde tebliğlerimiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Genel çocuk kliniği olarak konuşacak olursak en azından ulusal pediatri, çocuk sağlığı ve hastalıkları kongrelerine, en az iki kongreye katılınması gerektiğine inanıyorum. Pediatrik hematoloji benim yan dalım olduğu için, yılda hiç olmazsa bir kere yurt dışı kongreye katılınması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu konuda desteğimiz çok az. Kendi imkânlarımızla katılmaya çalışıyoruz. Ben en azından iki üç asistanımı alıp hem sunumumuzu yapalım, hem kongreye katılalım istiyorum. Ancak katılım ücretleri çok yüksek. Kendi imkânlarımızla da istediğimiz gibi katılabilmek çok zor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Pediatri çok özellikli bir alan. Buna yüreğini verecek kişilerin seçmesi gereken bir alan. Ben, çocuğu sevmeyen bir pediatrist düşünemiyorum. Önümüz çok açık bir kliniğiz. Yeni imkânlar, yeni binaların yapılıyor olması, Ankara’da olmamız bizim için önemli avantajlar. Bu nedenle geleceğe çok daha umutlu bakıyorum. Şu an belki imkânlarımız kısıtlı. Bu nedenle de belki hasta potansiyelimiz düşük, ancak tanıtım yapıldıkça, insanlar bizi tanıdıkça çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bölümümüzde seçilmiş, yüksek kapasiteli, çok iyi öğretim üyelerimiz var. Bölümümüzü seçecek arkadaşlarımızın çok iyi eğitim alacaklarına inanıyorum.
05/10/2009

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Ana Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Tansu Sipahi

Başasistan
Dr. Seçkin Kurt

Hekimler
Prof. Dr. Enver Ekici
Prof. Dr. Ayça Törel Ergür
Uzm. Dr. Fatih Atik

Asistanlar
Dr. Ahmet Öktem (Kıdemli doktor)
Dr. Efnan Melek
Dr. Melda Berber
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer