KLİNİKLER
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı
GASTROENTEROLOJİ
19 Şubat 2018, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Başkanı Prof. Dr. Halil Değertekin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı, Tıp Fakültesinin öğrenime başlamasının hemen ardından 2006 yılında faaliyete geçmiştir.  Ankara’daki diğer tıp fakültelerine göre oldukça gençtir ve 12 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu geçen sürede öğrenci eğitimi ve pratiğinin yanı sıra, poliklinik ve yatan hasta hizmetleri aksatılmadan yürütülmüştür. Birçok arkadaşımızın tez ve yayın çalışmaları desteklenmiştir. Aynı zamanda Bilim Dalımızda çalışan iki arkadaşımız gastroenteroloji alanında doçent unvanı almış, bunlardan biri daha sonra profesör olmuştur.

Bilim Dalınızda kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Bilim Dalımız, kuruluşundan bugüne kadar asistan eğitimi verme şartlarına sahiptir. Ancak, bilindiği gibi son yıllarda yan dal kadrosu almada sorun yaşanmaktadır. Bu arada Bilim Dalımıza rotasyonla gelen iç hastalıkları asistanlarına da çalıştıkları sürece gastroenteroloji eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadroda bir profesör, bir yardımcı doçent ve bir rotasyon asistanımız bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Endoskopi ünitemizde yaklaşık 10 yıllık deneyime sahip iki hemşire ve biri kadın diğeri erkek, iki yardımcı sağlık personeli bulunmaktadır.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Fakültemizde Gastroenteroloji Bilim Dalı, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesinde yer aldığı için eğitim faaliyetleri genel olarak ortak düzenlenmektedir. Haftada bir gün asistan semineri, bir gün vaka sunumu ve bir gün de literatür sunumu şeklinde eğitim verilmektedir. Bu programa bağlı olarak gastroenterolojinin önemli konuları, öğretim üyesi ve asistan seminerleri şeklinde ele alınmaktadır. Gastroenteroloji eğitimi açısından ilginç bütün vakalar ortak toplantıda, tümör vakaları ise yine haftada bir yapılan tümör konseyinde tartışılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bir parçası olduğumuz İç Hastalıkları Ana Bilim Dalının 25 yatağı içerisinde gerektiği kadar hasta yatırma şansına sahibiz. Genel olarak yatan hasta sayımız beş-yedi arasında değişmekte olup, doluluk oranımız yüzde 70 civarındadır.


Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Yıllık poliklinik sayımız 2 bin 500 civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistan sayısı az olduğu için Gastroenteroloji Bilim Dalında ayrı nöbet tutulmamaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Yan dal asistan eğitimi için bir yıl boyunca düzenli olarak genel gastroenteroloji ve hepatoloji teorik eğitimi, literatür takibi ve endoskopi eğitimi düzenlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonla ilgili bölümler ve uygulamalarda bir sorun yaşanmamaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Son bir yılda, hâlen inceleme aşamasında olan gastroözofageal reflü hastalığı ile ilgili bir yurt dışı yayın bulunmaktadır. Ayrıca kongrelere altı bildiri sunulmuştur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ulusal Gastroenteroloji ve Karaciğer Hastalıkları kongrelerine düzenli olarak katılıyoruz. Diğer konulu toplantılara ise daha çok davet durumunda katılmaktayız.

Bilim Dalınızda tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Bilim Dalımızda tanısal ve girişimsel standart endoskopik uygulamalar yapılmaktadır. Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi merkezinin kurulması çalışmaları devam etmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Bilim Dalımız, öğretim üyesi ve yatak sayısı az olmasına rağmen hoca, asistan ve öğrenci ilişkilerinin yakın, kolay ve yapıcı olmasının avantajına sahiptir. Fakültedeki öğretim üyelerinin deneyimli ve paylaşımcı olmaları, asistanlar için uygun bir çalışma ortamı yaratmaktadır.

Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, Bilim Dalınıza ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Bilim Dalı olarak eğitim, öğretim ve endoskopik işlemlerin daha verimli ve yaygın uygulanabilmesi için gastroenteroloji yan dal asistanı ve özellikle uzman ve öğretim üyelerinin aramıza katılması bize güç verecektir.

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: Haziran 2006

Klinikte Görevli Hekimler

Prof. Dr. Halil Değertekin

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çoban

Dr. Ali Gurur Çevik

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer