KLİNİKLER
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hast. ve Tüberküloz A.D.
GÖĞÜS HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Özyardımcı.

Göğüs hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı\'nın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Anabilim dalımız, 14 Ağustos 1975 günü kuruldu. Tıp Fakültesi ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği 100 yataklı Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Hastanesi\'nin medikal yönetimi Üniversite Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kürsüsü\'ne bağlı olmak üzere 17 yıl Sağlık Bakanlığı ile müştereken çalıştı.
"Genel Göğüs Hastalıkları", "Astım-Allerji", "Pulmoner Onkoloji Polikliniği" olmak üzere 3 poliklinik devamlı olarak hizmet veriyor. Ayrıca "Sigarayı Bıraktırma Polikliniği" haftanın belirli günlerinde sigarayı bırakmak isteyen kişilerin hizmetinde çalışmalara devam ediyor.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
2001 yılı içinde Astım Polikliniği\'nde; 2073, Pulmoner Onkoloji Polikliniği\'nde; 2199, Genel Göğüs Hastalıkları Polikliniği\'nde; 6828 olmak üzere toplam 11100 hastaya hizmet verdi. Sigarayı Bıraktırma Polikliniği\'nde de 2001 yılında toplam 135 kişi takip edildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bünyemizde 3 profesör, 2 doçent, 2 yardımcı doçent doktor olmak üzere 7 öğretim görevlisi, 13 araştırma görevlisi var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda, 19 hemşire, 1 solunum teknisyeni, 1 bronkoskopi teknisyeni olmak üzere 2 teknisyen, 1 laborant, 2 sekreter ve 8 personel bulunuyor.

Yatak kapasiteniz yeterli mi?
3 yoğun bakım, 10 pulmoner onkoloji, 20 adet de göğüs hastalıklarına ait olmak üzere 43 yatak bulunmaktadır. Kliniğimizde 2001 yılında 381, yoğun bakımda ise 112 hasta yatarak tetkik ve tedavi edildi. Yatak kapasitemiz yeterli.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız ihtiyacı karşılayacak düzeyde.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
En kıdemli doçentin gözetiminde klinikteki asistanlar tarafından nöbet tutuluyor. Anabilim dalımızda günde iki kişi nöbet tutuyor.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
27 yıldır her cuma günü anabilim dalımız, göğüs cerrahisi, radyoloji, patoloji departmanlarının öğretim üyelerinin katıldığı konsey toplantıları yapılıyor. Bu konseylerde; hastaların tanı ve tedavileri üzerinde tartışılıp kararlar veriliyor.
Haftada bir seminerlerimiz var.
Eğitime katkı sağlamak amacı ile "Akciğer Hastalıkları Araştırma ve Yardım Derneği" ve "Toraks Derneği Bursa Şubesi" faaliyetlerine 2001 yılında da devam ettik. Akciğer Hastalıkları Araştırma ve Yardım Derneği\'nin de katkıları ile 2001 yılında "Akciğer Hastalıkları El Kitabı", \'Akciğer Kanserleri\' ve Ò2000-2001 Yılı Göğüs Hastalıkları Klinik Seminer Çalışmaları KitabıÓ isimli 3 kitap yayınladık. Ayrıca iki yıldır, üç ayda bir "Akciğer arşivi" isimli tıbbi dergi de yayımlıyoruz. Bu dergi tüm Türkiye\'de göğüs hastalıkları ve tüberküloz, göğüs cerrahisi dahiliye uzmanlarına ücretsiz olarak gönderiliyor.

Kongreleri takip ve yurt dışı kuruluşlarla bağlantılarınız nedir?
2001 yılı içerisinde anabilim dalımız, Fakültemizin Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı ile birlikte "Akciğer Kanserleri" isimli bir sempozyum düzenledi.
Anabilim dalımız, kendi olanaklarıyla 1978, 1993, 1995, 2000 yıllarında çeşitli akciğer hastalıkları konusunda kongre düzenledi. Öğretim üyeleri tarafından mahalli televizyon ve gazetelerde halkı çeşitli konularda aydınlatıcı konuşmalar yapıldı, yazılar yazıldı. Ayrıca okullarda da sigara ve çeşitli hastalıklar hakkında konferanslar verildi. Yurt dışı ve yurt içi kongrelere katılıp tebliğler gönderdik.

Bu bölümü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Bölümü seviyorlarsa seçmeleri gerekir, sevmeden olmuyor. Her asistan kolaylıkla bu işi yapabilir, önemli olan göğüs hastalıklarının hastalarını ve işi sevmesi diye düşünüyorum. Buraya gelen asistanlar çok iyi yetişirler, eğitim öğretim fevkalade iyi burada. Tabii biraz da asistanın çalışmasına bağlı, imkanlar çok öğretim üyesi sayısı yeterli, aşağı yukarı iki asistana bir öğretim üyesi düşüyor.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer