KLİNİKLER
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Şefi Prof. Dr. Sait NaderiKliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğimiz, benim buraya klinik şefi olarak atanmam ile birlikte, 13 Ekim 2008 tarihinden bu yana eğitim kliniği olarak hizmet vermektedir. Kliniğimiz modern teknolojinin gereklerinden yararlanarak hizmetini sürdürmektedir.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğimizde beyin tümörleri, beyin damar hastalıkları, çocuk nöroşirürjisi, omurga ve omurilik cerrahisi ile çevresel sinir cerrahisi alanlarında ameliyatlar yapılmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 14 aydır asistan arkadaşlarımıza eğitim verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz şu an için 1 klinik şefi ve 2 uzman hekimden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 1 sorumlu hemşire, 2 gündüz hemşiresi, 2 gece hemşiresi olmak üzere toplam 5 hemşire ile 3 yardımcı personel görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Her hafta salı günü klinik içi eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bununla birlikte çarşamba ve cuma günleri radyoloji kliniği ile ortak toplantı, ayda bir kez patoloji, radyoloji ve onkoloji kliniği ile ortak toplantı gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca, her gün klinikte yatan hastalar ve poliklinik hastaları için toplantılar yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde hastalar için 15 adet erişkin, 2 adet bebek ve 2 adet de ara yoğun bakım yatağımız bulunmaktadır.

Kliniğimizin doluluk oranı yüzde 98 civarında gerçekleşmektedir. Kliniğimizde randevu usulü çalışılmaktadır. Tedavisi tamamlanarak hastaneden taburcu edilen hastanın yerine hiç beklemeden yeni hastalar yatırılmaktadır.


Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Geçtiğimiz bir yıl içerisinde hasta poliklinik sayımız 38 bin 500 hasta/yıl olarak gerçekleşmiştir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemesinde asistanlar, asistanlığa girişlerinin ilk 3 ayında diğer asistanlarla beraber ayda 10 refakat nöbeti tutmaktadır. Daha sonra asistanlığın ilk yılının sonuna kadar ayda 10 nöbet tutulmaktadır. Devam eden yıllarda yeni asistan alımları ile birlikte ayda 8-10 nöbet tutmaları planlanmaktadır.

Kliniğimiz asistanı, uzmanlık tezi hazırlama ve uzmanlık sınavı aşamasına geldiğinde son 6 ayda ise nöbet listesinden çıkarılmaktadır. Kliniğimizde görevli 2 uzman hekim ise sırayla icapçı nöbeti tutmaktadır. Uzman hekimler ayrıca yılda 10 adet acil merkez veya idari şef nöbeti tutmaktalar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kliniğimizde Türk Nöroşirurji Derneğinin eğitim müfredatı temel alınmaktadır. Nöbetler hariç her asistanın ne kadar seminer anlatacağı ve dinleyeceği, hangi yılda hangi ameliyatlara birinci veya ikinci asistan olarak gireceği bilinmektedir. Bu program aksamadan her asistan için uygulanmaktadır.

Asistanlar ayrıca altı ayda bir teorik ve uygulama sınavına tabi tutularak bilgi düzeyleri değerlendirilmektedir. Böylece hangi konulara daha fazla ağırlık vermeleri gerektiği belirlenerek, eğitimlerinin o şekilde yönlendirilip, daha kaliteli bir eğitim süreci geçirmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bütün rotasyonlarımız hastanemiz içindeki birimlerde tamamlanmaktadır. Rotasyon sürelerimiz: Nöroloji 10 ay, genel cerrahi 6 ay, anestezi ve reanimasyon 3 ay, patoloji 1 ay olarak gerçekleşmektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
2009 yılında 8 makale ve 2 kitap bölümü yayınlanmıştır. Uluslararası dergilerdeki yayın sayısı 3 olup, bunların hepsi de SCI kapsamındaki dergilerdir. Ulusal dergilerde ise 5 çalışma yayınlanmış olup, bunların 3’ü SCI kapsamında olan “Turkish Neurosurgery” dergisinde yayınlanmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Her yıl ulusal kongre ve eğitim sempozyumlarına bildiri ve panelistlerimiz ile katılmaktayız. Kliniğimizde çalışan tüm hekimler ve klinik sorumlusu hemşiremiz periyodik ve düzenli olarak kongrelere katılmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Uzmanlık eğitimi süreci, hem hasta hizmeti hem kişisel teorik ve pratik eğitim hem de bilimsel çalışmaları kapsamaktadır. Kliniğimizde bu üç hedef doğrultusunda dengeli, etkin ve dünya standartlarına uygun eğitim verilmektedir.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi Prof. Dr. Sait Naderi
Uzman Hekimler Op. Dr. Suat Erol Çelik
Op. Dr. İlker Güleç

Asistan Hekimler
Ast. Dr. Haydar Gök
Ast. Dr. Sarper Kocaoğlu
Ast. Dr. Mehmet Şimşek
Ast. Dr. Evren Yüvrük
Ast. Dr. Ali Erhan Kayalar


22/02/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer