KLİNİKLER
Yedikule Göğüs Hast. ve Göğüs Cer. Eğt. ve Arş. Has. 2. Göğüs Hastalıkları Kliniği
GÖĞÜS HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göğüs Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr. Güngör Çamsarı.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemizin kuruluş tarihi elimizdeki mevcut kayıtlarda tam olarak belirtilmiyor. Bu nedenle kliniğimizin kuruluş tarihi de tam olarak bilinmemekle birlikte kayıtlara göre hastanemiz 1950 yıllarında Balıklı Rum Vakfı binalarında hizmet vermeye başlamış. 1970 yılından itibaren eğitim hastanesi fonksiyonu kazanan 430 yataklı hastanemizde, 8 göğüs hastalıkları ve 3 göğüs cerrahisi kliniği bulunmakta. 1993 yılında restore edilen 2. Göğüs Hastalıkları Kliniğimiz ise benim klinik şefliğine atanmam ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadro olarak 1 şef, 1 şef muavini, 3 uzman doktor ve 5 asistan doktor arkadaşımız görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde yardımcı personel olarak 6 hemşire, 1 tıbbi sekreter ve 5 kişi de temizlik görevlisi olmak üzere toplam 12 kişi çalışıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz kadın ve erkek bölümleri farklı binalarda olmak üzere, iki bölümde hizmet veriyor. Her iki bölümde 38’i erkek ve 6’sı da kadın yatağı olarak toplam 44 yatak kapasitesine sahibiz. Bu 44 yatağımızın doluluk oranı ise yüzde 80 civarında bulunuyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbetlerimiz aylık periyodik çizelgeler halinde düzenlenir ve tüm personel tarafından titizlikle takip edilerek bir aksaklığa meydan verilmeden yerine getirilir. Hastanemizde göğüs hastalıklarında, 1 nöbetçi şef, 1 göğüs hastalıkları uzmanı, 2’si acil serviste, 2’si kliniklerde ve 1’i yoğun bakımda olmak üzere 4 asistan doktor nöbet hizmetini yerine getirir.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Hastanemiz doktorları aylık ortalama 1000-1500 YTL döner sermayeden pay alıyorlar.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Göğüs hastalıkları asistanları 4 yıllık eğitim süreleri içinde 6 ay iç hastalıkları, 3 ay enfeksiyon hastalıkları ve 3 ay radyoloji kliniğinde rotasyon görürler. Kliniğe yeni başlayan asistan en az 1 yıl çalıştıktan sonra, çalışma düzenini aksatmayacak şekilde sıra ile rotasyona gönderilir. Göğüs hastalıkları ihtisas süresi 5 yıla çıkarıldığı için rotasyon sürelerinin değişmesi ve yoğun bakım rotasyonu gibi yeni rotasyonların konulması da söz konusudur.

Eğitim programınız nedir?
Hastanemizde diğer göğüs hastalıkları klinikleri ile ortak yürütülen, asistan eğitim programı uygulanmaktadır. Bu program haftanın her günü uygulanmakta olup, asistanların hazırladıkları seminerleri, tüm eğitim kadrosunun hazırladığı 1. yıl asistanlarına özgü temel konular ve dersler ile tüm asistanların katıldığı dersleri içermektedir. Ayrıca ayda 1 gün vaka tartışması, 1 gün de cerrahi ile ortak vaka tartışmaları yapılmaktadır. Bunun dışında kliniklerde hasta başı eğitimleri ve girişimsel işlemlerle ilgili pratik eğitimler yapılmaktadır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimizde 2 fiberoptik bronkoskop, 1 solunum fonksiyon testi cihazı, 1 EKG cihazı, 1 defibrilatör, 5 nebulizatör, 1 ultrasonik nebulizatör, 1 BİPAP cihazı ve 2 pulse oksimetre cihazı bulunuyor. Ayrıca hastanemiz bünyesindeki ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, floresan bronkoskopi, endobronşiyal tedavi ünitesi, yoğun bakım ve uyku laboratuvarı gibi üniteler de tüm kliniklerin hizmet ve eğitim yönünden kullanımına açıktır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Her yıl düzenli olarak yurtiçi ve yurtdışı kongrelerde 10-13 çalışmamız sunulmakta olup, bu çalışmaların, büyük bir çoğu yurt içi dergilerde basılmaktadır. 1993 yılından itibaren kliniğimizde yapılmış olan çalışmaların 72’si yayınlanmıştır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurt içi kongrelere ve yurt dışı kongrelere poliklinik ve klinik hizmetlerini aksatmayacak şekilde mümkün olduğunca en geniş kadroyla, katılmaya çalışıyoruz. Ancak son yıllarda artan hasta yükü bunu güçleştirmektedir.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan beklentilerimiz, güler yüzlü, şefkatli, çalışkan ve uyumlu olmalarıdır. Her şeyden önce insanları ve mesleğini sevmeleri gereklidir. Çünkü doktorluk özveri isteyen, meşakkatli bir meslektir ve karşılığının ödenmesi çok zordur.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer