KLİNİKLER
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
GENEL CERRAHİ
24 Haziran 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Murad Bavbek

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 2005 yılında kurulmuş olup, 2006 yılından 2011 yılı Şubat ayına kadar 1. Beyin Cerrahisi Kliniği Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı, 2. Beyin Cerrahisi Kliniği Prof. Dr. Faik Özveren tarafından yönetilmiştir. 1. Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı’nın ayrılması nedeniyle klinik şefliğine Mart 2011-2012 döneminde Dr. Murad Bavbek vekâleten atanmıştır. 1 Mart 2012 tarihinden itibaren ise kliniklerin birleşmesi ile birlikte yeni oluşan kliniğin idari ve eğitim sorumlusu olarak ben görev yapmaktayım.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemizin kuruluşundan bu yana, yaklaşık 6 yıldır asistan eğitimi vermekteyiz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz bir şef, bir şef yardımcısı, 2 başasistan ve 4 uzmandan oluşuyor. Kliniğimizde bir doçent ve 9 asistan arkadaşımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Şu anda 9 hemşiremiz var. Gün içinde 5 hemşire çalışmakta, gece nöbetlerinde 2 hemşire kalmaktadır. Gece ve gündüz çalışmak üzere 7 de yardımcı personelimiz var. Dördü gündüz çalışmak üzere bulunuyor. Geceleri de nöbetleri diğer arkadaşlar hallediyor. Tabii birkaç personel daha alabilme imkânımız olsa, çalışma verimimizin daha üst düzeyde olması açısından yararlı olacaktır.

 

Eğitim programınız nedir?

Genelde sabah saat 07.30 civarında asistan arkadaşlar hasta vizitine başlarlar. Saat 08.00- 08.30 arasında uzman ve asistan vizitini hep birlikte yaparız. Bu, akşamüzeri tekrarlanır. Bu vizitler servisin normal, rutin eğitimi ile ilgilidir. Haftanın 5 günü ameliyat günümüzdür. Vizit sonrası ameliyata inilir ve gerekli eğitim orada tamamlanır. Her salı eğitim saatimiz vardır. Her asistan arkadaş sözel güncel makale sunumu yapar ve bir asistan veya bir uzman doktorumuz görsel sunum sunar. Haftanın en az 3 günü olmak üzere tüm doktorların katıldığı konseyimiz olur, yatan veya ayaktan hastalar görüntüleriyle beraber değerlendirilir. Tedavi konusunda herkes fikrini belirtir ve bir konsensüs sonucunda konsey kararı alınır. Bizim hem eğitim bölümümüz hem de hizmetle ilgili çalışmalarımız olduğu için hepsini ortak bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu anda 26 yataklı servis ve 8 yataklı yoğun bakım ünitemiz mevcut. Ancak bütün uzman arkadaşların, bütün hemşire arkadaşların ve bize büyük katkısı olan anestezi bölümünün de çok önemli katkılarıyla yıllık yaklaşık olarak bin 200 civarında ameliyat yapıyoruz. Bu bin 200 ameliyatın önemli bir bölümü büyük ameliyatlardır. Ayrıca, Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinden bize sevk edilmiş revizyon vakalarıdır ve büyük vakalardır. O yüzden bu rakam çok önemlidir. İdarenin bize vardiyayla sağladığı birtakım imkânlarla, bu yatak sayısıyla bu çalışma temposunu yürütmeye çalışıyoruz. Doluluk oranımız yüzde 100’ün üzerindedir, yüzde 130 gibi rakamlarla çalışmaktayız. Ameliyat bekleyen hasta sayısı çok yüksek oranlara ulaştı.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Polikliniğimizde 2 oda ile hizmet vermekteyiz. 2011 yılında Nöroşirurji Polikliniğine başvuran hasta sayısı 28 binin üzerindedir. 2011 yılında yatan hasta sayımız ise bin 300’ün üzerindedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet düzenlemelerimizi insancıl olarak yapmaya çalışıyoruz. Bir hekimin ayda 15 nöbet tutmasının hem hastaya hem de meslektaşımıza zarar vereceğinin farkındayız. Yeni başlayan asistan doktorumuz, düzenlenmiş olan nöbet listesine ek olarak yazılır ve bir ay refakatçi nöbeti tutar. Aylık nöbet ortalaması 13 ile başlar. İş yüküne göre, aktif olarak çalışan asistan sayısına göre bu nöbet sayısı kıdemle beraber düşmeye başlar. Son başlayan asistanımız 13 nöbet ile başlamış ve şu an 5. ayında iken ayda 10 nöbet tutmaktadır. Ama halen 4. yıl veya 5. yıl asistanlarımız aylık 7-8 nöbet tutmaktadır. Bunun içinde tabii uzman nöbetleri de bulunmaktadır. Bütün uzman arkadaşlarımız nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Şu anda Sağlık Bakanlığındaki müfredat kurulunca yapılan çalışmalarla yeni çekirdek eğitim müfredatı hazırlanıyor.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Şu anki uygulamaya göre asistanlarımız 2 ay süreyle nöroloji, bir ay süreyle genel cerrahi, bir ay süreyle anestezi, bir ay süreyle acil tıp, bir ay süreyle radyoloji ve bir ay süreyle de plastik ve rekonstrüktif cerrahi rotasyonlarına gitmektedir. Şu an için toplam 7 ay rotasyon süremiz var. Toplam eğitim süresi 5 yıldır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yirmi kadar yurt içi, 10 da yurt dışı olmak üzere yıllık 30 civarında yayınımız olmaktadır. Aynı zamanda kongre bildirilerimiz 20’nin üzerindedir. Asistan arkadaşlarımızı da yayın yapmaları konusunda özellikle teşvik ediyoruz, bu nedenle de yurt içi yayın sayımız ortalamanın üzerindedir. Aynı yaklaşım, yurt dışı ve yurt içi bildiri ve yayınlarımız için de geçerlidir.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ben Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı olduğum ve toplantı programlarını da ben hazırladığım için, arkadaşların bu toplantılara katılabilmeleri önceden ayarlanabiliyor. İdari açıdan toplantılara katılımımız konusunda rahatız ve çok destek alıyoruz. Klinikteki asistan arkadaşların yarısı her yıl dönüşümlü olarak toplantılara katılıyorlar. Uzman arkadaşlarımız buradaki işlerini aksatmayacak şekilde ve yayınları, bildirileri olmak şartıyla toplantılara katılıyorlar.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Türkiye’de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği çok çeşitli hasta potansiyeline sahiptir. Yıllık bin 200’ün üzerinde ameliyat sayısı, 8 beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ile hizmet ve eğitim vermektedir. Bu haliyle, nöroşirurji eğitimi açısından Türkiye’nin ileri düzeyde asistan eğitimi veren beyin cerrahisi kliniklerinden biridir.

 

 

Klinikte Görev Yapan Akademisyen, Hekim ve Asistanlar:

 

Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu:

Prof. Dr. Murad Bavbek

Eğitim Görevlisi:

Doç. Dr. Ömer Faruk Türkoğlu

Op. Dr. Mahmut Tokyay

Başasistan:

Op. Dr. Gıyas Ayberk

Uzmanlar:

Op. Dr. Ahmet Gürhan Gürçay

Op. Dr. Hakan Tosun

Op. Dr. Naci Altundal

Op. Dr. Hüseyin Tayfun Balım

Asistanlar:

Dr. Salim Şentürk

Dr. Berna Engin

Dr. Yaşar Öztürk

Dr. Erkin Gonca

Dr. Sevil Arslan

Dr. Mahmut Ferat

Dr. Hümeyra Şişik

Dr. Cevat Akıncı

Dr. İsmail Bozkurt

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) gülay aydın (öğretmen)
14.12.2017 10:10:14
hastane telefonu sureklı mesgul lutfen buna bır cozum
People
5
2) yıldıray vural (serbest)
04.03.2015 22:01:35
20 şubat 2015 Tarihinde Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesinde Prof.Dr. Murad Bavbek hoca tarafında ameliyat oldum. ameliyat çok güzel geçti.
Baş da murad hocam olmak üzere tüm ekip çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Allah binlerce defa razı olsun
İnşallah bu ülkeye daha çooook hizmetlerin dokunur hocam
ellerinde öpüyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer