KLİNİKLER
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
02 Eylül 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. M. Erol Demirseren

 

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurulmasıyla birlikte 2004 yılında açıldı. O zamanlar doçent olan klinik şefi Prof. Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya tarafından kurulan Kliniğimiz, bir klinik şefi, iki başasistan ile hizmete başladı. 2004 yılının Nisan ayında kliniğimize üç asistan alındı. Böylece hem acil ve poliklinik hizmetleri hem de ameliyat hizmetlerinin daha yoğun bir şekilde verilmesi ile kliniğimizin aktivitesi daha da arttı. 2007 yılında, kurucu klinik şefimiz Mehmet Oğuz Yenidünya kliniğimizden ayrılarak, Antakya Mustafa Kemal Üniversitesine profesör olarak atandı.

Ben 2009 yılında doçent olmamın ardından klinik şef yardımcısı olarak klinik yönetimine geçtim. Daha sonra Klinik Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak atandım. Bu arada beş asistanımız uzmanlık eğitimlerini tamamlayarak kliniğimizden uzmanlıklarını aldılar. şu anda da beş asistan arkadaşımız uzmanlık eğitimlerine devam etmekteler.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Bölümümüzde Nisan 2004 tarihinden itibaren eğitim veriliyor. Her TUS döneminde asistan alamamakla birlikte ara ara asistan alımına devam ediyoruz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde eğitim ve idari sorumlusu olarak ben varım. Bir başasistan arkadaşımız, bir de uzman arkadaşımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Burada koridorlarda ikişer klinik şeklinde çalışıyoruz. Yardımcı sağlık personeli her iki kliniğe birden hizmet ediyor. Örneğin; KBB Kliniği ile birlikte koridoru paylaşıyoruz. Yardımcı sağlık personeli açısından bir sıkıntımız yok. Yeterli sayıda hemşiremiz var. Sağolsun, hastane yönetimi o konuda destek oluyor. Ayrıca şirket elemanı olarak çalışan, hastaların getirilip götürülmesine yardımcı olan, birtakım posta işlemlerini yapan diğer yardımcı sağlık personelimiz de var. Onlar da şirket elemanı olarak yeterli sayıda bize hizmet veriyorlar.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde pazartesi ve çarşamba günleri ameliyatımız yok. O günler büyük vizit yapıyoruz. Tüm klinik çalışanları vizite katılıyor. Bütün hastaları detaylı olarak değerlendiriyoruz. Hastaların preoperatif olarak planlaması, postoperatif olarak nasıl takip edilmesi gerektiği ve karşılaştığımız sorunlarda ortaya koyacağımız çözümleri bu iki günlük vizitte detaylı bir şekilde ortaya koyuyoruz. Ayrıca, her pazartesi ve çarşamba günleri öğlen arası kliniğimizin eğitim saatleri var. Bu eğitim saatlerinde gerek güncel literatürde çıkmış makalelerin tartışılması gerek poliklinikten yatırıp ameliyat edeceğimiz hastalarla ilgili en son ne tür tedavi yaklaşımları geliştirilmiş, onların tartışılması gibi bir aktivite gerçekleştiriyoruz.

Bütün bunların dışında, her cuma günü tekrar toplanarak klinik konseyi yapıyoruz. Bu konseyde danışılması gereken hastalar arkadaşlarımız tarafından bizlere danışılıyor. Ameliyat randevusu verilmiş olan hastaların bilgisi veriliyor ve bir sonraki hafta ameliyat olacak hastaların hangileri olduğu, o hastalara hangi tür tedavilerin yapılması gerektiğini yine kendi aramızda tartışıyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde dokuz yatağımız var. Yatak sayısı olarak açıkçası biraz daha fazla yatağa ihtiyacımız var gibi. Biz mevcut dokuz yatağımızı hastanemizin şartları gereği en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Boş yatağımız olmuyor. Randevu usulü çalışıyoruz. Bir hastayı taburcu ettiğimiz anda randevu verdiğimiz hastamızı çağırmış oluyoruz. Bazen acilden yatan hastalarımız oluyor. Bu durumda başka kliniklerde boş yataklar olursa o yataklara yatırıyor ve ilk fırsatta tekrar kendi kliniğimize çekiyoruz. Yüzde yüz doluluk oranıyla çalışıyoruz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bir mesai gününde ortalama olarak 60-70 poliklinik muayenemiz oluyor. Hafta başları bu sayı 80’e kadar çıkabiliyor. Sayı olarak kabaca günlük 60 hasta dersek, haftada yaklaşık 300 poliklinik muayenesi oluyor. Bir ayda bin 200, bir yılda da 15 bin civarında hasta polikliniğimizde muayene ediliyor. 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Aslında bu değindiğiniz konu belki de bizim yaşadığımız en büyük sıkıntı. Çünkü nöbet probleminin çözülebilmesi için yeterli sayıda asistan olması lazım. Takdir edersiniz ki,  cerrahi aslında bir usta-çırak ilişkisidir. Yeni bir başlayan bir asistan kendinden önce başlayan kıdemli asistanlara bakarak, hocalarına bakarak, hatta sorular sorarak, aldığı yanıtları özümseyerek öğrenir. Yeni başlayan asistanın eğitimini tamamlayabilmesi için ilk birkaç ay daha fazla nöbet tutması gerekir. Bu işin pratik yönü. Ancak bir de resmi yönü var. Yeni çıkan yönetmelikle eskiden olduğu gibi asistanlarımıza artık gün aşırı nöbet tutturamıyoruz. Yeni başlayan bir asistanımız ayda yaklaşık 10 nöbet tutuyor. Bu sayı aldıkları kıdeme göre orantılı bir şekilde azalıyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneğinin oluşturduğu çekirdek eğitim müfredatı var. Mümkün olduğunca bu müfredata uymaya çalışıyoruz. Tabii burada sahip olduğumuz hasta popülasyonunun dağılımı da çok önemli. Belki çok komplike vakalarla karşılaşmayabiliriz, ama temel olarak konvansiyonel plastik cerrahide bir asistanın yılına göre alması gereken temel eğitimi ona vermeye çalışıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Plastik cerrahideki rotasyonlar beş ay genel cerrahi, anesteziyoloji, beyin cerrahisi, ortopedi, kulak burun boğaz, anatomi ve çocuk cerrahisi olarak düzenlenmiştir. Bu rotasyonlar asistanlarımızın kıdemlerine göre ayarlanmıştır.  Örneğin; genel cerrahide hem cerrahinin nosyonunu alması hem de temel cerrahi tekniklerini öğrenebilmesi için birinci yılın sonunda asistanlarımızı genel cerrahi rotasyonuna gönderiyoruz. Daha sonra saydığım diğer rotasyonlara gidiyorlar.

Son çıkan yönetmelikle, başka kliniklerden de bize rotasyon için asistanlar geliyor. Özellikle ortopedi ve beyin cerrahisinden asistanlar rotasyona geliyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yaklaşık olarak beş civarında yurt dışı yayınımız oldu. Bununla birlikte iki tane de yurt içi yayınımız var. Bunlar basılan yayınlarımız. Ayrıca, kabul edilmiş ve basılmayı bekleyen üç yayınımız daha bulunmakta.

Bununla birlikte, klinik olarak çok sayıda kongre bildiri ve sunumlarımız da mevcut. Bildiri ve sunumları daha çok asistan arkadaşlarımızın yapmasını istiyoruz. Bu sayede onlar da hem sosyal olarak plastik cerrahi camiasına giriş yapmış, hocalarını tanımış, kendilerini tanıtmış oluyorlar hem de bilgilerini taze tutmuş oluyorlar.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Günümüzde her branşın dernek, kongre ve sempozyum sayısı oldukça fazlalaştı. Dolayısıyla bunların hepsine katılmamız hem maddi olarak hem de zaman açısından imkânsız. Biz Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinin yıllık yapılan kongresine mümkün olan en fazla sayıda asistanla katılmaya çalışıyoruz. Çünkü bu bizim branşımızın en önemli konusu. Bunun haricinde olabilecek özel konu, sempozyum ve kongrelere ise ancak asistanlarımızın ve kendimizin sırayla katılımını sağlamaya çalışıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Plastik cerrahi temel olarak sorun çözen bir cerrahi branş. Bununla şunu demek istiyorum. Örneğin; hastane içerisinde birçok branşla birlikte çalışıyoruz. Diğer branşlardan en çok konsültasyon istenen cerrahi biziz. Çok geniş bir yelpazeye sahibiz. Baştan ayakucuna kadar birtakım doku kayıpları, yaralar,  iyileşmeyen yara durumlarında hep plastik cerrahi gündeme gelir. Biz değişik çözüm teknikleriyle hastaların tedavilerini yapmaya çalışırız.  Plastik cerrah olacak genç meslektaşlarıma, plastik cerrahide probleme yönelik çözümü düşünme aktivitesinin çok ön planda olduğunu söyleyebilirim. Bizim standart bir tedavi metodumuz yoktur. Biz gelen hastanın durumuna göre çözüm üretiriz. Dolayısıyla çok hareketli ve zevkli bir branşımız var. Plastik cerrahiyi düşünen tüm arkadaşlarımızı aramıza katılmaları için kliniğimize bekliyoruz.

 

 

Klinikte çalışan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Eğitim ve İdari Sorumlusu: Doç. Dr. M. Erol Demirseren

Başasistan:

Op. Dr. Ergin Seven

Uzman:

Op. Dr. C. Özerk Demiralp

Asistanlar:

Dr. Hüseyin Akkaya

Dr. Yakup Duman

Dr. Ersin Akşam

Dr. Berrak Akşam

Dr. Çağla Amutkan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer