KLİNİKLER
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
DAHİLİYE
19 Kasım 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Yalçın

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bildiğiniz gibi 2010 yılının sonlarında kurulmuş yeni bir üniversite. 2011 yılı başı itibariyle de, yavaş yavaş gerek iç hastalıkları gerek cerrahi ana bilim dalları kurulmaya başlandı. Pratik olarak bir buçuk yıllık bir geçmişimiz var diyebiliriz.

 

Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Şu anda biliyorsunuz, afiliyasyon anlaşması gereği biz Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesindeyiz. Bizim tıp fakültesi hastanemiz burası. Üniversite olarak istememize rağmen asistan kadrosuna henüz direkt asistan alamadık.  Ancak, Sağlık Bakanlığı kadrosundaki dâhiliye asistanlarını bizim asistanlarımız olarak eğitmeye devam ediyoruz. 

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Yedi öğretim üyemiz var. Benden başka profesör olarak Bekir Çakır var. Kendisi endokrinoloji metabolizma hastalıkları uzmanı ve Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyesidir. Yine endokrinoloji uzmanı olan Doç. Dr. Reyhan Ersoy var. Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Ersoy, Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Yüksel ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nuriye Özdemir var. Şu anki akademik kadromuz bu isimlerden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Afiliyasyondan doğan haklarımız gereği Sağlık Bakanlığı hastanesindeki yardımcı sağlık personeli, aynı zamanda ana bilim dalımıza da yardımcı olmaktadır. Yardımcı personel sayımızın yeterli olduğunu söyleyemiyoruz. Çalışmalarımızın daha verimli yürütülebilmesi için daha fazla sayıda personele ihtiyacımız bulunmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Ben İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığına Şubat 2012 tarihinde atandım. Daha önce dâhiliye asistanları vardı, fakat rotasyonları yapılmamaktaydı. Benim atanmamdan sonra Sağlık Bakanlığı kadrosuyla gelmiş olan dâhiliye asistanlarını modern iç hastalıkları anlayışı gereği rotasyonlara başlattık. Bu arkadaşlar daha önce ne gastroenterolojiye ne onkolojiye ne hematolojiye, kısaca alt bilim dallarına gitmiyorlardı. Şubat ayından itibaren asistan rotasyonlarını başlattık, artık asistan arkadaşlarımız ikişer ay süreyle rotasyona gidiyorlar.

Aynı zamanda haftanın iki günü; bir günü literatür, bir günü seminer-vaka tartışması olacak şekilde toplantılar yapıyoruz. 2012-2013 Eğitim Programı’nda her hafta gerek üniversitemizden gerekse diğer üniversiteler ve devlet hastanelerinden hocaları konuşmacı olarak davet ediyoruz. Geliyorlar, bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşıyorlar. Dâhiliye asistanlarımıza yönelik bu şekilde bir akademik ders programı oluşturduk. Bu programda kardiyoloji, göğüs hastalıkları, romatoloji, onkoloji, hematoloji, enfeksiyon hastalıkları, acil tıp uzmanlığı, anesteziyoloji, endokrinoloji ve nefroloji ile ilgili konularda davet ettiğimiz hocalar tarafından arkadaşlarımıza daha iyi, daha seviyeli ve en son bilgileri içeren bilgilerin detaylıca aktarılması takvime bağlanmıştır. 

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Afiliyasyondan da elde ettiğimiz haklardan dolayı 50 yatağımız var. Hastaları ihtiyaca göre, diğer kliniklerin yataklarında da takip edebilmekteyiz. Böyle olunca yatak sayımız 60, hatta 70-80’e kadar çıkabilmektedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

İç hastalıkları farklı branşlardan oluştuğu için bu sayıyı söylemek zor. İç Hastalıkları Polikliniğinde her gün 200, Gastroenteroloji Polikliniğinde 120-150, Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde 70-80, Hematoloji Polikliniğinde 50-70, Nefroloji Polikliniğinde 50 civarında ve Romatoloji Polikliniğinde de 80 civarında hastaya bakılıyor.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yaklaşık 13 dâhiliye asistanımız var. Endokrinoloji olsun, gastroenteroloji olsun, hematoloji olsun toplam 20’ye yakın da “fellow”umuz var. Henüz tıbbi onkolojinin yok, ama umuyorum, yakın zamanda olacaktır. Yeni yan dal uzmanlık sınavıyla alacağız inşallah.

Yan dal uzmanlık asistanı öğrenci sayımız ve dâhiliye asistanı öğrencileri açısından bakınca sayımız aslında çok da az değil. Peki, yeterli mi derseniz, üç aşağı beş yukarı yeterli diyebiliriz. Ama çeşitli nedenlerle izinli olan arkadaşlarımız olabildiği için sayımız hep aynı kalmıyor. Bazı aylar açık verebiliyoruz. Onun için dört beş iç hastalıkları asistanı isteminde bulunduk. 

Nöbetleri “fellow” ve asistan arkadaşlar arasında bir karma yaparak yürütmeye çalışıyoruz. Ortalama olarak 50 yatağımıza bakan doktor sayısı dört, bazen beş oluyor. Tabii gece nöbete kalan arkadaşlar hem acil servise gelen hastalara hem de diğer servislerden gelen konsültasyon taleplerine de bakıyorlar. 

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Biraz önce de bahsettiğim şekliyle tabii ki var. Ancak, bunu 2012-2013 Eğitim Yılı’nda devreye sokabileceğiz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonları iki aylık süreler halinde yapıyoruz. Tabii asistan sayısının daha fazla olması halinde bu üç dört ay olabilecektir. İç hastalıkları şemsiyesi altındaki endokrinoloji, gastroenteroloji, hematoloji, romatoloji, nefroloji gibi alt bilim dallarına şu anda ancak iki ay süreyle rotasyona gidiyorlar.

Bir de iç hastalıkları dışında göğüs hastalıkları, kardiyoloji gibi rotasyonlar var. Oralara gönderiyoruz. Hastanemizde birkaç yoğun bakım ünitesi var.  Oraya da en az bir ay süreyle yoğun bakıma gönderiyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yurt içi yayın sayımız, genç bir üniversite ve tıp fakültesi ve onun bünyesinde genç bir ana bilim dalı olduğumuz için biraz az. Şu an itibariyle dört yurt içi yayınımız var. Yurt dışı yayın sayımız ise beş. Ancak, bu sayılar giderek artacaktır.

Bununla birlikte çeşitli kongre, sempozyum ve bilimsel toplantılarda da gerçekleştirdiğimiz 10’un üzerinde kongre bildiri ve sunumlarımız var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongreler bizim için önemli. Asistanların bilmesi gereken bazı temel konular, kurallar vardır. Asistanlarımız bunları gerek kitap okuyarak gerekse kongrelerdeki kurs programlarında öğreniyor, kendilerini geliştirebiliyorlar. Elverdiği sürece kongre ve bilimsel programlara katılımları konusunda arkadaşlarımıza bir kısıtlama getirmiyor, aksine teşvik ediyoruz. Özellikle bildiri gönderen arkadaşlarımızı özellikle o toplantıya gönderiyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

İç hastalıkları ana bilim dalını seçmelerini isterim. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi olmalarını isterim. Bizden daha eski üniversitelerde olduğu gibi, artık bizim üniversitemizde de çok disiplinli rotasyonlarla iyi bir eğitim verdiğimizi, asistanlarımızı iyi yetiştirdiğimizi, hiçbir eksiklik hissetmeyeceklerini düşünüyorum.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyenlerin isim ve unvanları

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr.Bülent Yalçın

 

Akademisyenler:

Prof. Dr.Bekir Çakır

Prof. Dr.Ertuğrul Kayaçetin

Doç. Dr.Reyhan Ersoy

Doç. Dr.Osman Ersoy

Doç. Dr.İlhami Yüksel

Yrd. Doç. Dr.Nuriye Özdemir

Ast. Dr. Öznur Güneş Çetin

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Meliha Yıldırım (Bankacı)
25.02.2018 23:48:19
Önemli bir anabilim dalı. Kurucu olmak herzaman çok zordur. Değerli başkanına ve hocalarımıza kolaylıklar dilerim.
People
0
2) İhsan sarıkaya (tusiyer)
10.10.2014 05:05:15
Mikrodelesyon sendromları gibi uç sorular yerine ''gerçekten bir hekimin bilmesinde yarar olacak sorular sorulmalı''
1/1000 gibi aşırı sıklıkta görülen 47XXY Klinefelter gibi.

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer