KLİNİKLER
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı
PATOLOJİ
04 Kasım 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülnur Güler

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Bu soruya, hem Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Patoloji Ana Bilim Dalı hem de Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği adına cevap vermek istiyorum. Çünkü hâlihazırda ortak kullanım anlaşması nedeni ile ikisi birlikte çalışıyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Patoloji Ana Bilim Dalı 2011 yılında kuruldu, ben Ana Bilim Dalının ilk Başkanıyım. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği ise 2004 yılında hizmet vermeye başladı. İlk klinik şefi, Malatya İnönü Üniversitesinde Prof. Dr. Engin Aydın’dı. 2004 yılında üç asistanla eğitime başlandı. 2005 yılında Düzce Üniversitesinden Prof. Dr. Olcay Kandemir klinik şefi olarak atandı. Aynı yıl 2. Eğitim Kliniği açıldı ve Prof. Dr. Serdar Uğraş, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden klinik şefi olarak atandı. 2009 yılında Prof. Dr. Serdar Uğraş’ın Konya Meram Üniversitesine geçişi ile boşalan 2. Klinik Şefliğini o zaman öğretim üyesi olduğum Hacettepe Üniversitesinden görevlendirme ile ben yürütmeye başladım. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesine geçtikten sonra aynı görevi ortak kullanım anlaşması çerçevesinde yürütmeye başladım. Bu yıl kliniklerin birleşmesi ile Patoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak atandım. Prof. Dr. Olcay Kandemir ise yine bu yıl Ankara Abdurrahman Yurtaslan Patoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu görevine atandı.

 

Kliniğiniz bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2004 yılından beri asistan eğitimi veriyor.     Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kadrosunda eğitim alan asistan ise henüz yok.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi eğitim kadrosunda benim dışımda Başasistan Dr. Nazmiye Dinçer var. Üniversite kadrosundan ise Yrd. Doç. Dr. Serdar Balcı görev yapıyor. Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ise hâlihazırda Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görevli. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğinde Bakanlık kadrosunda çalışan biri görevlendirmeli yedi de patoloji uzmanı var (Dr. Çiğdem Irkkan, Dr. Aylin Kılıç Yazgan, Dr. Sibel Orhun Yavuz, Dr. Aydan Kılıçarslan, Dr. Hayriye Tatlı Doğan, Dr. Nuran Sungu Adıyaman, Dr. Canan Altunkaya).

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde Histopatoloji, Sitoloji, Makroskopi, Histokimya ve İmmünhistokimya ve Moleküler Patoloji Laboratuvarlarında çalışan 17 teknik eleman ve dört sekreter mevcut.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız Patoloji Dernekleri Federasyonunun belirlediği kural ve standartlara dayanmaktadır. Asistanlar rutin çalışmalara bire bir katılır ve her gün düzenli olarak eğitim kadrosu ve uzmanlarla bire bir mikroskop başında çalışırlar. Her gün 12.30-13.30 arası eğitim saatimizdir. Haftanın dört günü, bu saatte olgu sunumları, makale saati, bilinmeyen olgu oturumu, asistan dersi ve seminer saati yapılır. Her ay seminer saatine başka bir hastaneden bir hocamızı davet ediyoruz. Haftada bir gün ise aynı saatte tüm klinik Onkoloji Konseyine katılır. Asistanlarımız üç-altı ay süre ile Ankara’da başka ve tercihen daha büyük bir kliniğe rotasyona gitmektedirler.

 

Yıllık değerlendirdiğiniz materyal ne kadardır?

Yıllık biyopsi sayımız yaklaşık yıllık 14 bin, sitolojimiz ise 15 bin civarındadır.

 

 Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde Patoloji Dernekleri Federasyonunun çekirdek eğitim müfredatını ve önerdiği asistan karnelerini kullanıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Patoloji asistanlığında yapılması gereken zorunlu rotasyon yok, ama biz iki yılını dolduran asistanlarımızı farklı bir ortamda bulunup bilgi, tecrübe ve özgüvenlerinin artması için üç-altı ay süre ile Ankara’da başka bir patoloji kliniğine gönderiyoruz. Bunu yaparken, bizden daha fazla olgu sayısı ve öğretim üyesi bulunan bölümleri seçiyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yılda kliniğimizde çalışan uzmanların yurt dışı makale sayısı 11, yurt içi makale sayısı ise beştir.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Her yıl ulusal kongrenin yanı sıra, Avrupa Patoloji Kongresi, Amerika ve Kanada Patoloji Akademisi Kongrelerine katılıyoruz. Bunların yanı sıra herkes, kendi ilgilendiği alan ile ilgili yurt içi ve yurt dışı toplantıları takip ediyor.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hastanemizin hasta yelpazesi ve sayısı oldukça iyi. Çok sayıda vaka ile iyi bir pratik eğitimin yanı sıra, eğitim programı ile teorik olarak da onları destekliyoruz. Üniversite ile ortak kullanım anlaşmasıyla bilimsel faaliyetler ve araştırma olanakları daha da arttı. Burası, patoloji için iyi eğitim alınacak merkezlerden biridir.

 

Ana Bilim Dalında Görev Yapan Akademisyen, Hekim ve Asistanların İsim ve Unvanları

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Patoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Gülnur Güler Prof. Dr. Fazlı Erdoğan Yrd. Doç. Dr. Serdar Balcı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İdari ve Eğitim Sorumlusu: Prof. Dr. Gülnur Güler Eğitim Görevlisi: Dr. Nazmiye Dinçer Uzmanlar: Yrd. Doç. Dr. Serdar Balcı Dr. Çiğdem Irkkan Dr. Aylin Kılıç Yazgan Dr. Sibel Orhun Yavuz Dr. Aydan Kılıçarslan Dr. Hayriye Tatlı Doğan Dr. Nuran Sungu Adıyaman Dr. Canan Altunkaya Asistanlar:  Dr. Bilge Saka Dr. Sinem Gümüştaş Dr. Özge Aydoğdu Dr. Vedia Öztürk Dr. Seda Maralı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer