KLİNİKLER
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı
BİYOKİMYA
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Şekeroğlu.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim Dalımız 1993 yılında 2 yardımcı doçent kadrosuyla kurulmuştur. TUS’tan anabilim dalımızı tercih eden ilk 2 asistanımız 1997 yılında göreve başlamıştır. 1998 yılında 1 yardımcı doçentin anabilim dalımıza atanmasıyla öğretim üyesi sayımız 3’e çıkmıştır. İlk olarak 2000 yılında yetiştirdiğimiz uzmanlık öğrencilerimiz mezun olarak uzmanlık belgelerini almışlardır. Bugüne kadar anabilim dalımızdan 3 uzman, 10 yüksek lisans öğrencisi mezun edilmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Halen anabilim dalımızda 1 profesör, 2 yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Ayrıca tez ve ders döneminde bulunan 6 yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımıza bağlı olarak hizmet veren rutin biyokimya ve hormon laboratuvarında görevli 8 sağlık teknisyeni ve 2 hizmetli bulunmaktadır.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyorlar?
Üniversitemiz tüm akademik personeline yasal sınırın en üst limitinden katkı payı ödemektedir. Buna göre öğretim üyeleri döner sermaye esas maaş limitinin yüzde 200’ü, araştırma görevlileri ve uzmanlar da yüzde 100’ü üzerinden döner sermaye almaktadır. Ayrıca üniversitemizin geliştirme ödeneği de birçok üniversiteden daha yüksektir.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Hastanemizde merkezi laboratuvar uygulaması yapılmamakta, laboratuvar hizmetleri anabilim dallarının sorumluluğunda yürütülmektedir. Bu nedenle bölüm asistanlarımız rutin biyokimya ve hormon laboratuvarımızda eğitimlerini almaktadır. Ayrıca son yıl asistanlarımız mikrobiyoloji, hematoloji ve parazitoloji laboratuvarlarında meslekleriyle ilgili çalışmalar da yapmaktadırlar. Yine uzmanlık eğitimi için zorunlu olan 3 aylık nükleer tıp rotasyonunu, fakültemizde bu bölüm olmadığından, başka üniversitelerde tamamlamaktadırlar.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalımızda her hafta seminer programı düzenlenmekte ve öğrenci deneyleri asistanlarla birlikte yapılmaktadır. Asistanlarımız zaman zaman dinleyici olarak tıp fakültesi teorik öğrenci derslerine katılmaktadırlar. Ayrıca asistanlar biyokimya laboratuarının işleyiş ve yönetiminde aktif rol almaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Laboratuvarımızda rutin biyokimya, hormon ve idrar analizleri için tam otomatik otoanalizörler, fleym fotometre, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), elektroforez ve gamma sayacı, araştırmaya yönelik olarak ise UV/VIS spektrofotometre, spektrofluorometre bulunmaktadır. Ayrıca üniversitemiz Merkez Araştırma Laboratuarı’nda tez çalışmaları ve araştırma faaliyetlerine hizmet eden çeşitli araştırma cihazları bulunmaktadır. Bu bakımdan araştırma olanaklarımız yeterli seviyededir. Ayrıca fakültemiz adına ihalesi tamamlanan yurt dışı kredi destekli alınan cihazlarla araştırmaya yönelik cihazların sayısında artış olacaktır.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalı öğretim üyesi sayısı az olmasına rağmen bölümümüzde SCI indeksinde A, B, C sınıf dergilerde ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale yer almaktadır. Kuruluşundan şu ana kadar anabilim dalımızın bizzat yürüttüğü ve fakültemiz diğer bilim dallarıyla birlikte yürüterek tamamlayıp yayımladığı 41 adet uluslararası, 73 adet ulusal yayını bulunmaktadır. Ayrıca anabilim dalımızın yurt içi ve yurt dışı kongrelere yoğun bir katılımı söz konusudur.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızı seçecek asistan arkadaşlarımız asistanlıkları sürece hem meslek hayatlarında kullanabilecekleri bilgi ve deneyimlerle donatılacak hem de bilimsel olarak araştırma yapacakları bir ortamda eğitimlerini tamamlayacaklardır. Bu nedenle, bu idealleri olan arkadaşlarımızın tümünü aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer