KLİNİKLER
Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
Zeynep Kamil Kadın ve çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Sadiye Eren.


Hastanenizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Hastanemiz 1862 yılında, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa\'nın kızı ve Sadrazam Yusuf Kamil Paşa\'nın eşi Mısırlı Prenses Zeynep hanım tarafından kocasının da yardımlarıyla kadın- doğum kliniği olarak yaptırıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında cerrahi hastanesi olarak kullanıldı. Hastaneye en büyük katkıyı ise 1952-1968 yıllarındaki başhekim Dr. Fahri Atabey yaptı. Bir dönem İstanbul Belediye Başkanlığı da yapan Dr. Atabey, çocuk, cerrahi ve doğum binalarını, konferans salonunu bağışlarla yaptırdı.

Doktor, asistan sayınız ne kadar, yeterli mi?
Toplam personel mevcudumuz 552\'dir. Bunun 203\'ü doktordur. Bunun da 96\'sını asistanlar oluşturur. Sayıları yeterli.

Ebe, hemşire, yardımcı personel sayınız nasıl, yeterli mi?
Bizim ebe, hemşire kadromuz 400\'dür. Ama şu anda 193 kişi var. Bakanlıktan talep ettik. Ama Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği\'ne uyum çerçevesinde memur sayısını düşürmeyi planladığından olacak, bize ebe, hemşire göndermedi. Biz de eksiğimizi döner sermayeden eleman çalıştırarak kapatmaya çabalıyoruz. Bakanlık 34 kişi daha gönderecek, yarısı geldi. Diğerleri de gelir. Maaşlarını döner sermayeden ödeyeceğiz. Zaten temizlik işlerimizi ihaleyle bir şirkete verdik, 200 kişinin parasını ödüyoruz. Vakıf ve dernekten de toplam 20 kişi çalıştırıyoruz.

Teknik donanımınız nasıl. İhtiyaca cevap veriyor mu?
Türkiye\'deki devlet hastaneleri arasında tüp bebek merkezi olan 2 hastaneden biriyiz. Genetik laboratuarımız var. İstanbul\'daki devlet hastaneleri arasında sadece bizde mevcut. Araç- gereçlerimiz yeterli. Ama teknoloji ilerliyor. Şu anda Genetik Laboratuvarında haftada 7 hastaya bakılıyor, genetik görüntüleme cihazı alırsak bu sayı ikiye katlanacak. Anestezi cihazımız var ama ihtiyaç olduğundan bir tane daha alacağız. Kadın-doğumda çok iyi tıbbi cihazlarımız var. Ama hepsi çok hassas ve 6-7 yıllık. çok hastaya baktıkça hassaslığı azalıyor. Bu nedenle bunları da 1 yıl içinde yenilemek gerekiyor. Tabii herşey ekonomik, durum belli.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız ne kadar?
Toplam 567 yatağımız var. 220\'si doğum, 120\'si jinekoloji, geri kalanı da çocuğa aittir. çocukta ve doğumda yatak doluluk oranımız yüzde 100, jinekolojide ise yüzde 60 civarında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar 4 günde bir, uzmanlar ise ayda 4 defa nöbet tutuyor.

Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Biz, kadın ve çocuk hastalıklarında uzmanlık eğitimi veriyoruz. 4 yıllık eğitim sırasında pratik ve teorik becerilerini geliştiriyorlar. Seminer ve vaka takdimleri yapıyorlar. Yılda; kadın doğuma 10, çocuğa da 6 asistan gelir.

Rotasyon durumunuz nasıl?
Uzmanlık eğitimine gelen asistanlar 4 yıllık eğitim süresinin 13 ayını rotasyonda geçirirler. Kadın doğumcunun; anestezi, patoloji, genel cerrahi ve üroloji, çocuk uzmanının da; intaniye ve kadın doğum konusunda bilgisi olmalıdır. Bize eğitime gelenleri 13 ay, bu birimleri olan, eğitim veren devlet hastanelerine gönderiyoruz.
Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Türkiye\'nin en eski kadın doğum hastanesiyiz. Eğitim hastanesiyiz. Bu nedenle yılda yaklaşık 10 tane yurtdışı en az 30 da yurtiçi yayınımız oluyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Önce 1983 yılından beri her yıl kongre düzenlediğimizi belirtmek isterim. Türkiye\'deki devlet hastaneleri arasında, kadın doğum konusunda düzenlenen tek kongre bu. Masrafları kendimiz karşılayarak yılda 3-4 yurtiçi kongreye katılıyoruz. Ama yurtdışı kongrelere ekonomik nedenlerden katılamıyoruz.

Burayı tercih edecek uzman adaylarına neler söylemek istersiniz?
çok yoğun çalışıyoruz. Asistanlık öğrenmek için geçirilen süredir. Kendisi için öğrenir. İstekli, özverili, işini seven, yoğun çalışmayı göze alanlar bize gelsinler. Bizde hasta çok, vaka çeşidi fazla ama, başarılı olmak için çok çalışmalıdır.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
01.10.2019 14:33:25
Siyasetten başka bir şey içermeyen ucu açık bu haber; Medimagazin sayfalarında insanların birbiriyle atışarak reytingi yükseltmesi için harika bir malzeme olarak gözüküyor.
People
0
2) Dilek Aydın (EV HANIMI)
30.09.2019 19:38:14
Öncelikle yorumuma ;böyle muhteşem bir hocaya rasladığım ićin şanslıyım. Nedenine gelince, 2006 yılında geçirdiğim akut çene kilitlenmesini 3 ay süründükten sonre sgk dr tavsiyesiyle ulaştığım Orhan hocam sayesinde ameliyatla çenem açıldi. Daha sonra 2013-2014 yıllarında yüzümden aldığım darbeyle 6 ay İstanbul gibi mega bir kentte doktor aradım. Cerrahpaşa , Çapa tıl fakültesi gibi büyük üniversite hastanelerinde şizofren teşhisi konuldu çenemi kendim kapattığım iddia edildi. Ancak Orhan hocama ulaştıktan bir ay sonra yine eskisi vibi yemeye başladım. Sayın Orhan Hocamın sağlıgı inşallah mükemmel olsun. Size ćok ama çok teşekkür ederim Orhan hocam saygılar
People
10
3) hasan özer (öğretmen)
20.06.2016 16:37:50
Eşimde çok ciddi çene eklemi ağrıları vardı,birçok diş hekimi ve çene uzmanına gittik ancak doğru dürüst bi çözüm alamadık ancak Orhan hocamızın uyguladığı yöntem ile artrosentez oldu bu sıkıntıdan kurtulduk Elhamdülillah, kendisine teşekkür ediyoruz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer