KLİNİKLER
Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
KADIN HAST. VE DOĞUM
24 Ağustos 2019, Cumartesi
Zeynep Kamil Kadın ve çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Sadiye Eren.


Hastanenizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Hastanemiz 1862 yılında, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa\'nın kızı ve Sadrazam Yusuf Kamil Paşa\'nın eşi Mısırlı Prenses Zeynep hanım tarafından kocasının da yardımlarıyla kadın- doğum kliniği olarak yaptırıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında cerrahi hastanesi olarak kullanıldı. Hastaneye en büyük katkıyı ise 1952-1968 yıllarındaki başhekim Dr. Fahri Atabey yaptı. Bir dönem İstanbul Belediye Başkanlığı da yapan Dr. Atabey, çocuk, cerrahi ve doğum binalarını, konferans salonunu bağışlarla yaptırdı.

Doktor, asistan sayınız ne kadar, yeterli mi?
Toplam personel mevcudumuz 552\'dir. Bunun 203\'ü doktordur. Bunun da 96\'sını asistanlar oluşturur. Sayıları yeterli.

Ebe, hemşire, yardımcı personel sayınız nasıl, yeterli mi?
Bizim ebe, hemşire kadromuz 400\'dür. Ama şu anda 193 kişi var. Bakanlıktan talep ettik. Ama Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği\'ne uyum çerçevesinde memur sayısını düşürmeyi planladığından olacak, bize ebe, hemşire göndermedi. Biz de eksiğimizi döner sermayeden eleman çalıştırarak kapatmaya çabalıyoruz. Bakanlık 34 kişi daha gönderecek, yarısı geldi. Diğerleri de gelir. Maaşlarını döner sermayeden ödeyeceğiz. Zaten temizlik işlerimizi ihaleyle bir şirkete verdik, 200 kişinin parasını ödüyoruz. Vakıf ve dernekten de toplam 20 kişi çalıştırıyoruz.

Teknik donanımınız nasıl. İhtiyaca cevap veriyor mu?
Türkiye\'deki devlet hastaneleri arasında tüp bebek merkezi olan 2 hastaneden biriyiz. Genetik laboratuarımız var. İstanbul\'daki devlet hastaneleri arasında sadece bizde mevcut. Araç- gereçlerimiz yeterli. Ama teknoloji ilerliyor. Şu anda Genetik Laboratuvarında haftada 7 hastaya bakılıyor, genetik görüntüleme cihazı alırsak bu sayı ikiye katlanacak. Anestezi cihazımız var ama ihtiyaç olduğundan bir tane daha alacağız. Kadın-doğumda çok iyi tıbbi cihazlarımız var. Ama hepsi çok hassas ve 6-7 yıllık. çok hastaya baktıkça hassaslığı azalıyor. Bu nedenle bunları da 1 yıl içinde yenilemek gerekiyor. Tabii herşey ekonomik, durum belli.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız ne kadar?
Toplam 567 yatağımız var. 220\'si doğum, 120\'si jinekoloji, geri kalanı da çocuğa aittir. çocukta ve doğumda yatak doluluk oranımız yüzde 100, jinekolojide ise yüzde 60 civarında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar 4 günde bir, uzmanlar ise ayda 4 defa nöbet tutuyor.

Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Biz, kadın ve çocuk hastalıklarında uzmanlık eğitimi veriyoruz. 4 yıllık eğitim sırasında pratik ve teorik becerilerini geliştiriyorlar. Seminer ve vaka takdimleri yapıyorlar. Yılda; kadın doğuma 10, çocuğa da 6 asistan gelir.

Rotasyon durumunuz nasıl?
Uzmanlık eğitimine gelen asistanlar 4 yıllık eğitim süresinin 13 ayını rotasyonda geçirirler. Kadın doğumcunun; anestezi, patoloji, genel cerrahi ve üroloji, çocuk uzmanının da; intaniye ve kadın doğum konusunda bilgisi olmalıdır. Bize eğitime gelenleri 13 ay, bu birimleri olan, eğitim veren devlet hastanelerine gönderiyoruz.
Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Türkiye\'nin en eski kadın doğum hastanesiyiz. Eğitim hastanesiyiz. Bu nedenle yılda yaklaşık 10 tane yurtdışı en az 30 da yurtiçi yayınımız oluyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Önce 1983 yılından beri her yıl kongre düzenlediğimizi belirtmek isterim. Türkiye\'deki devlet hastaneleri arasında, kadın doğum konusunda düzenlenen tek kongre bu. Masrafları kendimiz karşılayarak yılda 3-4 yurtiçi kongreye katılıyoruz. Ama yurtdışı kongrelere ekonomik nedenlerden katılamıyoruz.

Burayı tercih edecek uzman adaylarına neler söylemek istersiniz?
çok yoğun çalışıyoruz. Asistanlık öğrenmek için geçirilen süredir. Kendisi için öğrenir. İstekli, özverili, işini seven, yoğun çalışmayı göze alanlar bize gelsinler. Bizde hasta çok, vaka çeşidi fazla ama, başarılı olmak için çok çalışmalıdır.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) hasan özer (öğretmen)
20.06.2016 16:37:50
Eşimde çok ciddi çene eklemi ağrıları vardı,birçok diş hekimi ve çene uzmanına gittik ancak doğru dürüst bi çözüm alamadık ancak Orhan hocamızın uyguladığı yöntem ile artrosentez oldu bu sıkıntıdan kurtulduk Elhamdülillah, kendisine teşekkür ediyoruz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA