KLİNİKLER
Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
27 Şubat 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Doç. Dr. A. Aktuğ Ertekin

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi köklü geçmişi, yenilikçi bilimsel anlayışı ve eğitim programlarıyla ülkemizde sağlık eğitimi ve hizmetleri konusunda öncü hastanelerden biridir. Sunulan kaliteli eğitim ve hizmet nedeniyle pek çok üniversite ve kurumlarla asistan doktor rotasyonları, tıp fakültesi öğrencilerinin stajları ve hemşirelik eğitimi konusunda protokoller çerçevesinde iş birliği yapılmaktadır.

Hastanemiz 1862 yılında ilk kurulduğu tarihlerden itibaren değişik isimler ve kurumlar altında hizmetler vermiştir. 1982 yılından itibaren Sağlık Bakanlığına devredilmiş olup, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzmanlık eğitimi veren özel dal hastanesi statüsüne geçmiştir.

1999 yılından itibaren kendi içinde alt branşlaşma çalışmalarına başlanmış olup, 2003 yılından itibaren şu anda perinatoloji, doğumhane, sezaryen, jinekolojik onkoloji ve pelvik rekonstrüktif cerrahi, genel jinekolojik ve endoskopik cerrahi, aile planlaması, tüp bebek hizmet ve eğitimleri verilmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1982 yılından beri asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Hastanede toplam 5 kadın doğum klinik şefi, 4 şef yardımcısı, 14 başasistan kadrosunda doktor mevcut olup bu doktorlardan 1’i profesör, 4’ü de doçenttir. Obstetrik grupta 3 şef, 1  şef yardımcısı ve 4 başasistan görev yapmakta olup bu doktorların 3’ü doçenttir.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hastanemizde toplam hemşire sayısı 203, ebe 145, temizlik görevlisi olarak 205 kişi  çalışmaktadır. Perinatoloji servisinde 12 ebe-hemşire, 6 temizlik personeli 24 saatlik sürelerde görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Hastanemizin ekim ve mayıs ayları arasında asistanlara yönelik kadın-doğum eğitim programı haftada bir kez olmak üzere yapılmaktadır. Ayrıca, ilgili servislerin kendi içinde her ay düzenli olarak seminer programı, hasta başı vizitleri, ultrasonografi uygulama ve invaziv işlemler konusunda pratik eğitimleri bulunmaktadır.

Hastanemizde İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencileri ortalama 1 ay süre ile gruplar halinde ve Yeditepe Üniversitesi 4. sınıf öğrencileri yine gruplar halinde eğitim almaktadırlar.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Perinatoloji Servisinin 40 yatağı mevcut olup ortalama doluluk oranı yüzde 85-87’dir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hastanemizin ilk 9 aylık ortalama kadın doğum poliklinik sayısı 60 bin-65 bin olup yıllık 85 bin civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Hastanemizde asistanlar ayda ortama 8 nöbet tutmaktadır ve asistanlık süresince sabittir, sadece son senede sınav hazırlıkları ve tez çalışmaları için nöbet sayıları azaltılmaktadır. Uzmanlar hafta içi tek, hafta sonları 2’şer kişi olarak, şefler dönüşümlü olarak nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde ilgili bölümlerde pratik ve teorik eğitimleri ile süreleri planlanmış olup doğum ve ameliyat sayılarında belli bir sayıya ulaşılması amaçlanmıştır ve genelde de planlanan sayılara ulaşılmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İkinci yılını tamamlayan asistanlar rotasyon eğitimine başlamakta ve rotasyonların tümü tamamlandıktan sonra tekrar hastanedeki eğitimlerine devam etmektedirler.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yayınlanmış 10 çalışma bulunmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Belli program çerçevesinde katılabiliyorum.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Olgu sayı ve çeşitliliği açısından, eğitmen açısından sorunu olmayan bir kliniğiz. Malzeme konusunda genelde bir sıkıntımız bulunmamakta, ancak altyapı konusunda bazı sıkıntılarımız mevcuttur. Bunlar için de gereken çalışma ve düzeltici faaliyetler sürdürülmektedir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde çalışan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Çalışanlar her ay değişmekle birlikte bu ayki ekipte;

 

Klinik şefi:

Doç. Dr. A. Aktuğ Ertekin

Doç. Dr. A. Semih Tuğrul

 

Başasistan:

Op. Dr. Bülent Tandoğan

 

Başasistan:

Op. Dr. Habibe Ayvacı

Op. Dr. Pınar Kumru 

 

Görevli asistan doktorlar:

Dr. Nurullah Şahin

Dr. Lütfiye Selçuk

Dr. Emel Akpınar

Dr. Ece Atalay

 

Perinatoloji grubunda bulunan doktorlar;

Klinik şefleri:

Op. Dr. Vedat Dayıcıoğlu 

Op. Dr. Mehmet Uludoğan

 

Başasistanlar:

Op. Dr. Erşan Demirağ

Op. Dr. Bülent Tandoğan

Op. Dr. Elif Demirci

Op. Dr. Habibe Ayvacı

Doç. Dr. Zeki Şahinoğlu

Doç. Dr. A. Semih Tuğrul

Op. Dr. Oya Pekin

Op. Dr. Nazan Tarhan

Op. Dr. Oya Demirci

Op. Dr. Mehmet Akif Sargın

 

28/02/2023

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer