KLİNİKLER
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı
ÜROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. N. Aydın Mungan.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 2000 yılı eylül ayında hastanemizin açılışıyla beraber hizmete girdi ve eğitime başladı. Kliniğimizin ilk anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Sedat Ünal’ın 2002 yılında emekli olmasından sonra ben anabilim dalı başkanı oldum ve halen bu görevi yürütüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 4 öğretim üyesi ve 4 araştırma görevlisi hizmet yapıyor. Öğretim üyelerinin biri doçent, üçü ise yardımcı doçenttir.
Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hastanemizde, ameliyathane dışında genel olarak cerrahi hemşireliği uygulaması var. Ameliyathanede iki üroloji ameliyat hemşiresi ve ürodinami labarotuvarında ise bir personel mevcut.
Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Ürolojiye ait 8 yatak bulunuyor ancak ihtiyaç durumunda diğer yataklar kullanıma açık. Ayrıca yoğun bakım servisinde üroloji yatağı var. Genellikle yüzde 100 doluluk oranına ulaşıyoruz.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde araştırma görevlilerinin yılına göre katsayı uygulaması yapılıyor. Mevcut nöbet sayısı araştırma görevlilerinin toplam katsayısına göre bölünerek her biri için nöbet sayısı hesaplanıyor ve böylelikle her araştırma görevlisinin eğitim süresince eşit sayıda nöbet tutması sağlanıyor.
Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Araştırma görevlilerimize 6 ay genel cerrahi, 3 ay nefroloji, 2 ay anestezi rotasyonu yaptırıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlileri, anabilim dalının ihtiyacına ve cerrahi pratik olarak yeterli eğitim almalarını aksatmayacak sayıda alınıyor. Ayrıca yıllara göre dengeli bir kıdem sistemi oluşması da göz önünde tutuluyor. Araştırma görevlileri için “log-book (karne)” tutuluyor. Böylece hangi yılda hangi operasyonları yapacakları ve araştırma görevlilerinin operasyon yapma sıraları kaydediliyor. Böylece her araştırma görevlisi zamanı geldiğinde ilgili operasyon sırasına giriyor ve diğer araştırma görevlileri ile eşit sayıda operasyon yapması sağlanıyor. Bu karne ile bir diğer kazancımız, araştırma görevlilerinin hedeflenen operasyon sayısına ulaşıp ulaşamadığının tespit edilebilmesi. Araştırma görevlileri yılda 2 kez teorik sınava tabi tutuluyor ve aldıkları puanlar dosyalarına işleniyordu. Ancak 2004 yılında alınan akademik kurul kararı ile araştırma görevlileri bu sınavlar yerine her yıl Avrupa Üroloji Birliği’nin (EAU) yapmış olduğu uluslararası değerlendirme sınavına girecek ve asistanın yıllık teorik değerlendirmemizde bu sınav esas olarak kabul edilecek. Bu yıl yapılan sınava tüm asistanlarımız girdi ve dördü de hem Türkiye hem de Avrupa ortalamasının üzerinde başarı elde etti. Ayrıca haftada bir seminer, makale saati ve multi-disipliner toplantılar yapılıyor. Araştırma görevlilerinin tez aşamasına gelmeden önce mutlaka 1-2 araştırmayı tek başına tamamlaması hedefleniyor. Stajyer öğrenciler ise ameliyathane ve poliklinik etkinliklerine katılmanın yanı sıra, maketler üzerinde katater takma gibi konularda eğitim alıyor.
Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Bölümümüzde ESWL hariç, gerek erişkin gerekse çocuk için tüm cerrahi girişimleri yapabilecek donanıma sahibiz. Ayrıca hastanemiz açıldığı günden itibaren tam otomasyon sistemle donatıldı. Hemşireden araştırma görevlisine, öğretim üyesinden personele kadar herkes order verme, tetkikler, konsültasyon, radyoloji, ameliyat notları, patoloji gibi tüm işlemleri bilgisayarlarla yapıyor, hiçbir işlemde kağıt kalem kullanılmıyor ve tüm bilgiler bilgisayara yazılıyor. Dolayısıyla hasta hastanemize geldiği zaman kendisine ait tüm bilgilere, tetkiklere ve diğer bölümlerde yapılanlar da dahil olmak üzere her türlü dataya hasta dosyasının açılması ile ulaşılabiliyor. Bu ise hastaya eksiksiz bir yaklaşımda bulunmamızı, hastalar içinse kırtasiyeden uzak konforlu bir teşhis ve tedavi imkanını sağlıyor.
Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bölümümüz aktif olarak mümkün olan tüm bilimsel aktivitelere katılmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı yayın, kısa süre içinde yerli ve yabancı hakemli dergilerde basılmış, ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuştur.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Biz bölüm olarak günümüzün modern tıbbının gereksinimi olarak üst düzey pratik ve teorik bilgiyi almaya istekli, çok okuyup araştıran, bilgiyi mevcut haliyle alıp kabul etmek yerine sorgulayan bir araştırma görevlisi olmalarını öncelikle istiyoruz. Bunu ötesinde deontolojiye, insan ilişkilerine ve hasta haklarına saygılı hekimler olarak yetişmelerini bekliyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer