Sağlık Bakanlığı: Alo 184’e gelen şikâyet yüzde 1 bile değil
Sağlık Bakanlığı, son günlerde gündemde olan Sağlık Bilgi ve Danışma Hattı’na (Alo 184 SABİM) ilişkin açıklama yaptı.
12 Aralık 2012 - ÇAĞLAR AVCI / ZAMAN

Hattın bir şikayet merkezi olmadığı ifade edilerek, 2004 yılında iletişim amaçlı kurulduğunu açıkladı. Bakanlık, hatta yapılan  başvuruların yüzde 75’inin bilgi talebi, yüzde 15’inin öneri, yüzde 6’sının teşekkür ve sadece yüzde 0,5’inin şikayet amaçlı olduğunu vurguladı. Alo 184’e bu zamana kadar 6 milyona yakın çağrı gelirken 2012 yılında günlük başvuru sayısı 6 bine ulaşarak bir milyon 200 bine çıktı.

     Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, hatta 2012 yılında 3 bin 133 kere sağlık çalışanları ile ilgili hizmet aksaması iddiasında bulunuldu. Sağlık çalışanları ile ilgili başvuruların tamamı sevk edilmeyerek bir filtrelemeye tabi tutuldu. Başvurularla ilgili yapılan değerlendirmeler sonrası sadece 25’inde ilgililer, hastalarla iletişim konusunda daha dikkatli olunması için sözlü olarak uyarıldı. 25 sağlık çalışanının 21 tanesi hemşire, 4 tanesi hekim. Merkezin sadece vatandaşlara değil sağlık çalışanlarının yardım ve desteklerine cevap verdiğini de açıklayan Bakanlık, “Hat, iller arası hasta sevklerinde, yer temini konusunda, hekimlerimize ve 112 ekiplerine iletişim koordinasyon konusunda destek vermekte. Hastalarına özellikle tedavi üniteleri arayan hekimlere, (bebek yoğun bakım ve kuvöz temini, yanık merkezleri, organ nakilleri) destek sağlamaktadır.” açıklamasını yaptı.

     Alo 184 Hattı’nda ayrıca şu hizmetler veriliyor: “Temini zor olan kan gruplarını acil ihtiyaç halinde, ülke çapında temin çalışmalarını gerçekleştirmekte. Kriz durumlarında (deprem, bulaşıcı hastalıklar vb.) vatandaşlarımızın doğru ve yeterli bilgilendirilmesi ve paniğin önlenmesi konusunda, iletişim ağı oluşturmakta. Vatandaşlarımızın sağlık kurum ve kuruluşlarının hizmetleri konusunda bilgilenmelerini sağlamakta.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Mehmet KAYA (KAMU)
12.10.2017 12:26:01
Eşimle 2017 Yılı 7 Eylül ayında Hacdan geldik. Eşim şu anda hala rahatsız. Şikayetleri Mide bulantısı ve tiksinme ile başladı henüz iyileşemedi. Kas ağrıları eklem yerlerinde ağrı takatsizlik halsizlik azda olsa kilo kaybı zaman zaman kusma renginde solma var ama bende hiç bir şikayet yok. Acaba mers virüsü mü acil yardıma ihtiyacım var. Ayrıca takipde olan onkolojik tedavimiz var. Adrenal bez Neoplazma yetmezliği var.
People
6
2) sonay paçal (çağrı merkezi)
28.09.2017 14:44:19
Merhabalar İstanbul'da bir özel hastanede çağrı merkezinde çalışıyorum. periyodik muayenelerimiz hastane aile hekimim hepatit b aşımın yapılmadığını belirtti ve bir an önce yaptırmam gerektiğini söyledi.aile sağlığı merkezinde yapıldığının bilgisini paylaştı bende hastanede yaptırdığım tahlil sonuçlarıyla birlikte aile sağlığı merkezine başvurdum aile hekimim bu aşının yalnızca tıp öğrencilerine ve hemşirelere yapıldığını belirtti fakat bu aşının aynısı diğer aile sağlığı merkezlerinde yapılıyor aynı birimde çalıştığım arkadaşlarım yaptırmış aile hekimine belirttim türlü bahaneler ürettiler hiç birine inanmadım aile hekimim bana aşıyı dışardan temin edip burda yaptırabilirsin dedi bu güne kadar bir defa olsun aile sağlığı merkezinden memnun bir şekilde ayrılmadım ne zamandan beri sağlıkta insan meslek ayrımı yapılıyor benim bu aşının her dozuna para verecek durumum yok bu konuyu 184 e şikayetimi belirttim fakat hiçbir konuda yardımcı olunmadı tam tersine hanımefendi sağolsun telefonu biran önce kapatmak için elinden geleni yaptı ve en sonun kapattı konuşmama izin vermeden eğer ki bu zaman da dahi insan ayrımı yapılıyorsa bu çok acı bir durum bilginiz bulunsun.
People
9
3) Hasta (Ev hanımı)
18.09.2017 08:19:47
Ümraniye kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin acil bi şekilde incelenmesini istiyorum özllikle gebe bölümünün insanları 7 de çağırıp bi kağıda isim yaZdırıyolar sonra görevliler 7 buçkta gelip karnı burnnda insanları kurbnlık loyun gibi sraya koyuyolar snra sıra fişi bitincede fiş bitti diolar. Siz bni 7 buçkta çağırdınız diyincrde yapcak bişe yok fiş btti diyolar bu normal mı bnce hiç deil artık bi önüne geçin şu sorunların dr. Lerle feln bi alıp veremediği olamaz kimsenin ama bi sonuç içinde bu kadar curcunaya hiç gerek yok 1 haftadır sonuç alamadım varmı böyle bişey saçmalık ya
People
13
4) Nurten Can (Ögrenci)
31.08.2017 23:30:59
İnsanların doktorlarla veya hemşirelerle alıp veremediği hiçbir şey yok.Can açısıyla hepsi bir sorunla hastanelere geliyorlar ve hepimiz doktorlardan medet umuyoruz.bizzat şahit olduğum doktorun hastanın yüzüne bile bakmadan ilaç yazıp serum verip taburcu etmesi ki bu bir hasta değil hepsine yapılan muamele.Daha nicesi yemek yemeğe gidip acile göğüs ağrısıyla gelen hastayı iki saat bekletmesi.Demek istediğim sağlık hataya yapmaya gelmez can söz konusu.Adı acil ama içeride acil olarak yapılan tek bir şey yok.Personel kendi rahatını düşünüp kipirdamiyor bile elinizi vicdaniniza koyun.
People
15
5) drovuz (uzdr)
15.08.2017 18:06:50
ya bi adam olunda herşeyi eleştirip durmayın. sağlıkçılar köleniz değil, her isteğinizi yapmak zorunda değil, bi Sorun kendinize niye böyle oldu niye doktor bulunmuyor, niye kimse riskli hastaya ellemiyor, niye doktorlar aç kalmayı göze alıp devamlı istifa ediyor, niye yıllarca binbir eziyetle emek verip aldıkları diplomalarını yakıyor, o kadar kolaysa buyrun sınav girin doktor olun yemiyorsa çocuklarınızı doktor yapın, o da mı yemedi o zaman susun işimizi yapalım. İnşallah en sevdikleriniz doktor olup sizin gibilerle uğraşır.
People
10
6) Ahmet cimen (Serbest)
15.08.2017 16:18:53
184 aradim yardimci olamiyor daha ust duzeyin sikayetime cozum bulmasini istiyorum.
People
9
7) Umit boran (Emekli)
05.08.2017 21:28:16
Eşim hamile devlet hastanesine riskli doğuma gidiyorum onlar beni gebe bölümüne gonderiyiyo filan doktordan randevu alıyoruz onlar filanca yolluyo koskoca ankarada dogum hastanelerinde bir doktor bulamadım ya ozel e gidip hergün woo tel vereceksin yada dogum yapmicaksin sözde doktorlar ilgileniyo yukarda allah var randevu aldığın doktoru bile bulamıyorum biri duyuyosa yardımcı olsun
People
4
8) rafet çelik (yok )
18.07.2017 00:36:54
2aydır randevu alamıyorum yedikule gögüs hastanesine dr fatma ışıl üzele ölüncemi vercekler randevu yu merak ettim biyopsi olucam ama randevu yok mercilere duyurulur dikkat
People
7
9) Meltem yüksel (Ev hanımı )
23.05.2017 10:22:02
Bugün sağlık ocağına gittim tahlil istedi dr hamileyim 6 aylık özele gidiyorum diye sağlık ocağında yapmadı dr özele gidiyorsunuz sonra buraya gelip tahlil yapıyorsunuz gidin dr nuz yapsın dedi ozelde yani böyle bi hakkı varmı onlar gereken muayene yi yapmıyor devlete gidiyorum bişey yapacağız günlerce bekliyorum sonucu almak ve dr göstermek için şikayet atmak istiyorum ne kadar haklı olabilirim bu konuda bilgi almak istiyorum
People
6
10) zehra figen bayer (emekli)
11.03.2017 00:02:53
İzmir Karşıyaka 102 nolu sağlık ocağına bağlıyız.aile hekimimiz Mustafa Özçınar gittiğinden beri raporlu ilaçlarımız dahil ilaç yazdıramaz olduk.Mehmet Zeki bey den memnun olmadığımız için doktorumuzu değiştirdik ama maalesef şimdi ona muhtaç olduk ama bizi mağdur ediyor.bu bir sağlık sorunumuzu nasıl giderebiliriz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA