Araştırma: Hemşirelerin yarısı uykusuz!
Tıbbi hatalara bağlı olarak ABD hastanelerinde her yıl yaklaşık 100 bin ölüm meydana geldiği tahmin ediliyor. Diğer taraftan uyku yoksunluğu ve bozukluklarının tıbbi hatalara önemli katkıları olduğu iddia ediliyor. Hemşireler ise, işle ilgili faktörler nedeniyle artan uyku yoksunluğu ve kötü uyku riski altında. 
Araştırma: Hemşirelerin yarısı uykusuz!
09 Haziran 2019 20:31 -

MEDİMAGAZİN-Yapılan bir araştırmada hemşirelerin yüzde 49'unun gece başına ortalama 7 saatten az uyuduğu ve genel ortalamanın  6,6 saat olduğunu gösterdi.

Hemşirelerin yüzde 31'inde kronik uykusuzluk ile uyumlu semptomlar,% 4.5'inde ise aşırı gündüz uykulu olma hali saptandı.

Hemşirelerin yüzde 27’sinin uyumak için ilaç kullandığı tespit edilen araştırmada, yüzde 13'ünün ise uyanık kalmak için ilaç kullandığını tespit edildi. 

Bin 165 hemşirenin anketiyle yapılan araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin yaklaşık yüzde 18.5'inin de obstrüktif uyku apnesi için orta şiddetli bir risk taşıdığı belirlendi. 

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, yetişkinlerin optimal olarak gece 7 veya daha fazla saat uyumasını öneriyor. 

ABD hastanelerinde her yıl tıbbi hatalar nedeniyle yaklaşık 100 bin ölüm olduğu tahmin ediliyor ve uyku yoksunluğu ve uyku bozuklukları bu riske önemli katkı sağlıyor

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Özcan ağyürek (İntörn dr)
12.06.2019 01:20:46
İntörler de cok uykusuz ne adamakıllı dinlenecek bir yer ne de çalışacak bir ortama sahibiz .şu son sene bize dayatılan onca angarya iş arasında ne zaman tus sınavına hazırlanacağız ne ara mesleğimizi öğreneceğiz.bh konuda artık yetkililerin gerekli düzenlemelri yapmaları gerekir
People
11
2) aydin sinal (hekim)
10.06.2019 14:22:25
benim 40 senelik meslek ve aile (birinci ve ikinci hanimimda hemsireydi) hayatimda edindigim tecrübe;hemsirelerin yorgunluk stresi hastahanedeki calisma kosularindan cok evdeki strese bagli,hastahanede sendikali olduklarindan 42 saaten fazla calistirilamazlar,nöbetler sonrasi eve giderler (doktorlar sendikasi olmadigi icin calisma siniri yoktur,gece nöbetlerinden sonra eve gitmeleri nadirdir belki ögleden sonra) .isin püf noktasi burada; eve giden hemsire dinlenmek söyle dursun ev kadini pozisyonuna gecer ev isleri,cocuklar,yemek,temizlik v.s. gibi yorucu islerle dahada yorulurlar,yorgunlugun verdigi stresle uykusuzluk ve diger psikosomatik sikayetler ortaya cikar,ama doktorlar hastahanenin yorucu temposundan sonra eve gidip ev isleri olmadigi icin yeteri kadar dinlenirler,bu hanim doktorlar icinde gecerlidir,hanim doktorlar eger evliyse ev islerine bakan bir yardimcilari vardir,en azindan benim bütün gördüklerim böyle.burada hemsire hanimlarin kocalarina cocuklarina sözüm var :karinizi annenizi evde yeterli dinlendirin,calisma hayati yorucu derim,selam ederim.
People
74
3) dr (dr)
10.06.2019 09:45:36
Uykusuzluk, yorgunluk,stres,yoğun çalışma koşulları, ek olarak itilip, kakılma, magandadan küfür, hakaret, sopa yeme, duruma göre can kaybı... Magandanın biteceği ya da geri adım atacağı yok. Yasalar, düzenlemeler, insan pardon maganda hakları derken sıkıntılı bir durumla karşı karşıyayız. Bu sıkıntı, bu yük insanoğluna ağır gelmeye başladı.
Tam da bu nedenle yapay zeka ve robotlar geliyor, pardon geldi bile. A.B.D. de yarı programlı doktor RP-7, tam programlı hastabakıcı RiMan, Japonya'da hemşire HOSPİ, hatasız ilaç dağıtıyor.
Amerikalılar RP-7 yi acil servise koymuşlar, ilk muayeneyi o yapıyor, yerine göre ilk sopayı o yiyor. Robotu vurup ,kırıp döktün mü , bu sefer devlet malına zarardan hoop içeri. Bizdeki sağlıkçı bu yönüyle çok rahatlar, sopa yemekten kurtulur. Eee gel zaman git zaman insan sağlıkçılar da işlerini kaybetmeye başlar ama olsun, o kadar kusur kadı kızında da olur...
People
55
4) MEMED (nrş uzm)
10.06.2019 00:27:58
BAŞKALARINI BİLMEM HASTANEMİZDE BEYİN CERRAHİ ARKADAŞIMIN EŞİ AYDA 12 NÖBETİ VAR.DENGE YOK DÜZEN YOK.KAFA ALLAK BULLAK OLUR BU BİR,BU AİLEDE ÇOCUK NASIL OLUR BU İKİ.BU HEMŞİRE HANIM VE BEYİN CERRAHI OLAN ARKADAŞ EVLİ BU NASIL SÜRER BU ÜÇ....BİŞEYİ YAPARKEN HESABI İYİ YAPMAK LAZIM.ELİNDE MİKROFON HABİRE KONUŞARAK MEDYADA MİLLETİ UYUTARAK SARAYDA YATARAK UŞAKLAR ELEMANLAR OLUNCA HERŞEY HALLOLMUYOR.SONUÇTA ÇALIŞANDA HASTADA DEVLET ERKANIDA HEPSİ İNSAN.HEPSİNİN İNSAN GİBİ YAŞAMASI LAZIM.ŞARTLARININ İNSAN GİBİ AYARLANMASI.ADALET OLMASI.NEYSE SEN ZATEN SIRANI SAVIYORSUN.SIRADAKİ BİRAZ EKSİK TAMAMLAR BÖYLE BÖYLE BU HERŞEYİ İLE BOZUK ADALETSİZ DÜNYA DEVAM EDER.OYSA DAHA ANLAMLI, DAHA HAKKA HAKİKATE UYGUN,DAHA ŞOVDAN UZAK GERÇEKLE ÖRTÜŞEN DOĞAL VE ADİL YAŞANILIR İŞLER SİSTEMLER İNŞA EDİLEBİLİR.DİYECEKSİNİZ MUHALEFETSİN.EVET MUHALEFETİM.YANLIŞIN ALAYINA MUHALEFETİM PARTİSİZ ŞUCUSUZ BUCUSUZ.DOĞRU DOĞRUDUR YANLIŞ YANLIŞ.İŞİNİ HERKES ADAM GİBİ YAPACAK.BENMİ AYARLAYACAM BENMİ SALTANATINI SÜRÜYORUM KOLTUĞUN?SEN SORUMLUYSAN SADECE MAAŞINI ALIR HARAMA BULAŞMAZ BU TÜR SORUNLARIDA ÇÖZERSİN.KİMSEDE O ZAMAN BU KONUDA BİŞEY DEMEZ.NERENİZDEN TUTSAM FELAKETSİNİZ...
People
10
5) Diş tabibi (Ahmet)
09.06.2019 21:17:55
En azından bizden fazla maaş alıyorsunuz.. Bizde ne döner var, ne nöbet parası var ne sözleşme hakkı var.. 5bin tl ye ağız kokusu çekıyoruz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)