Bakanlıktan 30 dakika açıklaması:Bu bir hatırlatma, ikamet zorunluluğu yok
Sağlık Bakanlığı icap halinde sağlık personelinin 30 dakikada görev yerinde hazır bulunmasını içeren genelgeye ilişkin olarak gelen tepkiler nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada "icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması hatırlatılmaktadır" denildi
Bakanlıktan 30 dakika açıklaması:Bu bir hatırlatma, ikamet zorunluluğu yok
07 Aralık 2018 16:03 -

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada "Genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlanmıştır. " denildi. 


Sağlık Bakan Yardımcısından 'çağrıya uyma' açıklaması: 30 dakika içinde hazır olunmalı 


Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde

Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması konulu genelgemiz nedeni ile basın organlarında yapılan haberler ve sosyal medyada verilen tepkiler nedeniyle bir açıklama yapılması gerektiği anlaşılmıştır.

Belli uzmanlık dallarında yeterli sayıda uzman hekim bulunmadığından mesai saatleri dışında bu uzmanlık dalının muayene ve müdahale etmesi gereken hastalarımız için hekimlerimiz icap nöbeti tutmaktadırlar. Bu hekimimize ihtiyaç duyulduğunda sağlık kurumuna davet edilmektedirler. Acil müdahale gerektiren bazı durumlarda hastanın sağlığının kötüye gitmemesi açısından, ilgili hekimin en kısa sürede hastanede olması talep edilmektedir. 

Mezkûr genelgemizde bu konuda yaşanması muhtemel gecikmelere engel olmak amacıyla, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması hatırlatılmaktadır. Ayrıca kurumun olduğu yerlerin ulaşım şartlarına bağlı olarak bu sürenin farklı bir şekilde belirlenebilmesi adına mülki idare amirlerine de esneklik sağlanabilmesi adına yetki verilmiştir. 

Genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlanmıştır. 

Kamuoyunun bilgisine arz olunur.

T.C. Sağlık Bakanlığı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
14.12.2018 11:38:58
Tabi ki özel helikopteriniz varsa sorun yok.
People
13
2) Çağrı kaya (Hemşire)
11.12.2018 12:59:45
Bakanlığın sonradan yaptığı açıklama gerçeği yansıtmıyor maalesef.bakanlığın gönderdiği genelgede icap nöbeti tutan diye bir ibare yok.tüm çalışan sağlık personelini kapsıyor.ya biri bu genelgeyi yazarken yanlış yazdı,yada bakanlık tepkileri azaltmak için yanlış bilgi veriyor.Allah yardımcımız olsun
People
23
3) dr (dr)
10.12.2018 09:11:15
Genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlanmıştır. ne demek istediler .....yani marsta ikamet edebilirsin ama 30 dakkada gel..!!!!
People
21
4) Dr selcuk (Üroloji)
09.12.2018 09:33:50
Kahramanmaraş necip fazıl şehir hastanesinin şehirin beklenmedik şekilde doğusunda ve yeni insanca oturulacak bir mahalle olan binevlerden 30 km uzağa yapılmasına hangi siyasi erkler izin verdi? 30 km de 6 -7 trafik lambasini da göz önüne alırsak 40 -45 dk normal. Bu dediğim yer anadoluda bur şehir büyük şehirde buda mümkün olmayabilir.
People
20
5) Beren (Dr)
08.12.2018 19:49:30
Hııııı..
Tamam o zaman
People
24
6) Ahmet Uğur (uzman doktor)
08.12.2018 11:20:22
O takdirde; sağlık personeline de trafikte en sağ şeritten çakarları yakıp tuhaf seslerler ile geçen polis,itfaye,ambulans ..olmayan kişilere tanınan geçiş önceliği verilmelidir. Ayrıca mesai saati dışı icaplarda yol ödeneği verilmeli.Genelge geçiş önceliğine hukuki alt yapı hazırlamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer