Fransız ilaç şirketi Servier ilaç üretimini Türkiye'de yapacak
Fransa merkezli uluslararası ilaç grubu Servier, Türkiye pazarına yönelik İrlanda ve Fransa'da üretilen ilaçların üretimini Türkiye'ye taşıyacak
Fransız ilaç şirketi Servier ilaç üretimini Türkiye'de yapacak
01 Nisan 2016 14:55 -

Uluslararası ilaç şirketi Servier, Türkiye pazarına yönelik İrlanda ve Fransa'da üretilen ilaçların üretimini Türkiye'ye taşıma kararı aldı. Şirket, bu karar kapsamında Türkiye'de gelecek 18 ay içerisinde 21 milyon kutu ilaç üretecek.

Konuya İlişkin CVK Park Bosphorus Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, vatandaşın sağlıkta en önem verdiği iki konudan birisinin ilaca erişim, diğerinin ise hastane ve doktorun bulunması olduğunu söyledi.

Bunların yanı sıra Türkiye'de ilaç üretimi, tıbbi teknolojinin yerlileştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması, sağlık turizmi, şehir hastaneleri gibi önemli konuların da bulunduğunu dile getiren gümüş, bu iki ana konunun altında 86 alt branşı ilgilendiren geniş bir yelpazenin de tartışılması gerektiğini aktardı.

Gümüş, bugün Türkiye'de ilaç harcamalarının 20 milyar liranın üzerine çıktığını kaydederek, Türkiye'nin Avrupa'da yedinci, dünyada 18'inci ilaç harcaması yapan ülke olduğunu, her geçen gün yeni ilaçların, yeni teknolojilerin, medikal anlamdaki değişimlerin görüldüğünü anlattı.

Sağlık endüstrisine ilişkin gerçekleştirilen reformlardan ve gelişmelerden bahseden Gümüş, "Biz tükettiğimiz ilaçların bir kısmını üretme kabiliyetine kavuşmalıyız." dedi.

Gümüş, ilaç sanayisinin yerlileştirilmesi kapsamında yapılan çalışmalar çerçevesinde plazma ürünlerin imaline yönelik başlatılan faaliyetleri anlatarak, Kızılay'ın kan bağışlarını koordine ettiğini, buradan ortaya çıkan plazmanın Türkiye'de işlenmesini ve buradaki ürünlerin uzun dönem alım garantisini hedeflediklerini bildirdi.

"Plazma ve aşı üretiminin yerlileştirilmesinin önünü açacağız"

"7+7 olmak üzere 14 yıla kadar geri alım garantisi ile plazma fraksiyon ürünlerinin önümüzdeki dönem Türkiye'de üretimi başlayacak. Şu anda son görüşmeleri yapıyoruz" diyen gümüş, bu ihalenin yakın zamanda yapılacağını söyledi.

Gümüş, "Türkiye, plazma fraksiyon ürünlerine yılda 1 milyar lira para ödüyor. 10 yıllık alım garantisi olduğunda bu teşvikle beraber bu ürünlerin Türkiye'de imalına yönelik önemli bir adım atmış olacağız. Burada yurtdışında firmalarla Türkiye'deki firmaların işbirliğini göreceğiz. Türkiye'de bu fabrikalar kurulmuş olacak. Burada hem plazma hem de rekombinant ürünler için önemli bir açılım göreceğiz." diye konuştu.

Bir diğer önemli açılımın aşı üretiminde olacağını aktaran Gümüş, Türkiye'nin yılda yaklaşık 200 milyon doalr aşıya bedel ödediğin, bunların da Türkiye'de üretimine yönelik çalışmalar yapacaklarını ve bunun da önünü açacaklarını aktardı.

Gümüş, sağlık teknolojilerinde kullanılan tıbbi malzemelerin, teknolojilerin Türkiye'de üretilmesine yönelik de uzun dönem alım garantileri ile yerlileştirme projelerinin hayata geçeceğinin altını çizdi.

"Üç yılda 90 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri açılacak"

Türkiye'de gelecek 3 yıl içerisinde 90 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin devreye gireceğini dile getiren Gümüş, Mersin'i haziranda, Adana'yı ve Yozgat'ı yıl sonunda, Ankara Bilkent'i 2017 Mayıs'ta açacaklarını anlattı.

Gümüş, Sağlık Bakanlığı'nın TOKİ ile yaptığı toplamda 40 bin yatak kapasiteli hastanelerin 2018'e kadar biteceğini belirterek, bu yıl 20 bin yatak kapasiteli hastanelerin ihalesine çıkılacağını söyledi.

Sağlık turizminin Türkiye'de geliştirilmesine yönelik çalışmalara ve planlamalara değinen gümüş, kapasiteler artırılırken hastanelere çok ciddi cihazlar alınacağını vurguladı.

Gümüş, bu çalışmalarla birlikte ilaç sanayisinde atıl kapasitenin daha güçlü hale getirilmesini ve aktif olmayan fabrikaların değerlendirilmesini amaçladıkalrının altını çizerek, yerli üreticilerin yabancılarla işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Mea: "Türkiye'ye güveniyoruz"

Servier İlaç ve Araştırma A.Ş (Servier Türkiye) Genel Müdürü Philippe Mea, geçen yıl şirketin cirosunun yüzde 24'ünün Ar-Ge faaliyetlerine ayrıldığını belirterek, halihazırda onkoloji, kardiyoloji, metabolik hastalıklar, nöropsikiyatri ve romatoloji alanında 23 ilaç geliştirdiklerini söyledi.

Türkiye 38 yıllık bir geçmişlerinin bulunduğunu anımsatan Mea, buraya yılda 10 milyon liradan fazla yatırım yaptıklarını aktardı.

Mea, "Servier İlaç ürünlerinden 5'i kendi endikasyon alanında lider konumdadır.
Türkiye'de her yıl yaklaşık 6 milyon hasta Servier İlaç ürünleri ile tedavi edilmektedir. Ürünlerinin tamamına yakınını Türkiye'de farklı tesislerde üretmek üzere yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Buradaki şirketimizde 300 kişi çalışıyor." dedi.

Türkiye'de sağlık sistemine ve sektöre büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Mea, "Sadece sektörün değil ülkenin ekonomik gücü de bizim için önemli. Bizim için Türkiye ana vatan haline gelmiştir. Türkiye'nin 2023 planlarına destek olmak üzere bu ülkede üretime geçmeye karar verdik." diye konuştu.

İlk 18 ayda 21 milyon kutu ilaç

Mea, şu anda Türkiye'de Abdi İbrahim'in fabrikasında yıllık 6 milyon kutu ilaç ürettirdiklerini belirterek, Türkiye pazarına yönelik Fransa ve İrlanda'da ürettikleri ilaçların artık burada üretileceğini vurguladı.

Philippe Mea, şöyle devam etti:

"30 yıl önce Abdi İbrahim ile başlayan olumlu ilişkileri daha da güçlendirmeye karar verdik. Konya'daki İlko ile de yeni ve ümit vaat eden bir işbirliğine imza atıyoruz. Yaklaşık 11 milyon liralık ek yatırım yapılacak ve ek istihdam ortaya çıkacak. 21 milyon kutuya ek olarak her yıl 5 milyon kutu üretim yapılması planlanmaktadır. 2018 yılında Türkiye'deki toplam üretim kapasitemiz 32 milyon kutuya çıkacak. Komşu ülkelere ihraç ile bu rakam yukarıya çıkabilir. Servier Grubu olarak Türk mühendislere tamamen güveniyoruz. Türkiye ilerde yapılacak araştırmalar için pilot ülke seçilmiştir. Türkiye, medikal kalkınma konusunda ümit vaat ediyor."

"Satışların yüzde 97'si yerel üretim olacak"

Gelecek 18 ay içerisinde üretimin Türkiye'ye talınacak kısmının burada satışan ürünlerin yüzde 97'sine denk geleceğinin altını çizen Mea, ayrıca yapılacak 11 milyon lira değerindeki ilave yatırımın yeni istihdam da oluşturacağını söyledi.

Mea, üretimi 5 milyon kutudan 32 milyon kutuya çıkardıktan sonraki aşamanın "ihracat" olduğunu kaydederek, dışardan bir ortakla nasıl ihracat yapacaklarını araştıracaklarını bildirdi.

Türkiye'deki cirolarının 200 milyon lira civarında olduğunu anımsatan Mea, bu cironun yüzde 97'sini Türkiye'de üretilecek ürünlerle elde edeceklerini aktardı.

Yerli üretim ortağı Abdi İbrahim ve İlko olacak

Servier'in yerli üretim ortağı İlko İlaç Genel Müdürü Hatice Öncel, bu önemli kararı şirketleri ve Türkiye adına memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, üretim tesislerinin işbirliğiyle doğan talebe her alanda cevap vereceğini ifade etti.

Diğer bir yerli üretim ortağı Abdi İbrahim'in Üst Yöneticisi (CEO) Süha Taşpolatoğlu ise anlaşma ile önceden beri devam eden işbirliğinin gelişeceğini kaydederek, "Türkiye için gerçekleştirilmesi istenen sanayi dönüşümüne katkıda bulunmak, otoritelerin açtığı yolda gitmek istiyoruz. İlk etapta Türkiye'nin üretim üssü haline geleceğini biliyoruz ve bundan dolayı büyük heyecan duyuyoruz." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
06.04.2016 09:20:12
Son on yılda Türkiye'de ilaç tüketimi %100 arttı !

Neden arttı ! ?

Performans sistemi, malpraktis sistemi, hasta ve hastalık fetişizmi, halk sağlığı branşının TUS ilk 100 tercihinde olmaması !, sağlıkta bütünsel değil çok parçalı hekimlik anlayışı ve yaklaşımı, uzmanlık fetişizmi, sağlık sisteminde Kayıt ve sevk sisteminin OLMAMASI !

Bunlar size, bize, hepimize, onlara bir şeyler çağrıştırıyor mu?

Efendim ?

Sağlık maliyetleri sürekli artıyor.

Neden artıyor ?

Kayıt, sevk, bilgi aktarımı sistemleri ?

Mezuniyet sonrası eğitim, sürekli açılan yeni üniversiteler

Çoklu denetim, özerklik ?

Birbirine bağlı konular, eğer kabul ederseniz sorunlar

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
06.04.2016
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)