Hekim hemşire arasında mesai saati tartışması: 'Seni istediğim saate kadar burada tutarım'
Çanakkale’de geçtiğimiz cuma günü Sevim Bayar Sağlık Hizmet Binası’nda yaşanan doktor-hemşire olayının nedeni ortaya çıktı. Doktorun, hemşireyi mesai saatleri konusunda yaşadıkları tartışma nedeniyle darp ettiği öğrenildi
Hekim hemşire arasında mesai saati tartışması: 'Seni istediğim saate kadar burada tutarım'
19 Ekim 2018 10:58 - Sözcü

Geçtiğimiz cuma günü Çanakkale'deki Sevim Bayar Sağlık Hizmet Binası'nda yaşanan olayda, doktor E.N.O. hemşire E.S.Y.'yi darp etmişti. Konuyla ilgili yürütülen soruşturma devam ederken, olayın mesai saatleri konusunda çıktığı öğrenildi.

“MESAİ SAATLERİ TARTIŞMASI”

Sözcü gazetesinde yer alan Mehmet Andaç'ın haberine göre, olay saat 16:45 sularında yaşandı. Sağlık merkezi müdahale binasında çalışmakta olan hemşire E.S.Y.'ye bir hasta gelerek mesai saatlerini sordu. Hemşire E.S.Y., mesainin 17:30'da bittiği cevabını verdi. Konuşmayı duyan doktor E.N.O., müdahale odasına gelerek hemşireye mesainin 17:30'da değil, 17:00'de bittiğini söylemesini istedi. Doktor, E.N.O., hemşireye istediği saatte kendisini burada tutabileceğini, bir hastaya serum takarak saat 20:00'ye kadar çalıştırabileceğini söyleyerek karşısında oturan hemşire E.S.Y.'nin bacağına vurdu. Hızını alamayan doktor iddiaya göre, ayağa kalkan hemşireye bir de tokat attı. Hemşirenin polis çağıracağını öğrenen doktor sağlık merkezinden ayrıldı.

“İFADELER ALINDI”

Olay sonrası darp raporu alan hemşire E.S.Y. doktordan şikâyetçi oldu. Konu ile ilgili polis ve Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı. Olayın yaşandığı müdahale odasında her hangi bir güvenlik kamerası bulunmazken soruşturmanın seyrini şahitlerinin belirleyeceği tahmin ediliyor. Sağlık Müdürlüğü, tarafların dün ifadeleri aldı. Soruşturmanın önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

“KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Suat Özen, sorumluların cezalandırılmasını istediklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Üzülerek belirtmek isteriz bir Sağlık çalışanı hemşire arkadaşımız bir Aile Hekimi tarafından şiddete uğrayıp darp edilmiştir. Sağlık çalışanları en çok hasta yakını ve hasta tarafından şiddete maruz kalırken, bir sağlık çalışanına sağlık çalışanı demekten imtina ettiğimiz bir kişi tarafından şiddet uygulanması bizi derinden üzmüştür. İlimiz 100'üncü Yıl Aile Sağlığı Merkezinde görevli Hekimin hemşire kardeşimize şiddet uygulaması kabul edilebilir bir durum değildir”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Süleyman (Çekik)
09.11.2018 17:22:28
Sağlık hizmeti veren doktor , hemşire , ebe , tekniker , personel kendi aralarında ki şiddeti durduramıyorsa hastalardan gelen şiddeti hiç durduramazlar. Sağlık çalışanları arasında daha fazla şiddet var. Önce bunu düzeltelim ki sonra hastadan gelen şiddeti engelleyelim.
People
7
2) Osman D (Doktor)
08.11.2018 18:51:35
Sevgili Ahmet ve Hakan beyler,
Ben o yorumu hemşireleri küçümsemek için yazmadım. Öyle bir diyaloğun seviyesizce olduğunu ifade etmek istedim. Yok siz "seviyeli" diyorsanız her gün böyle diyaloglara girebilirsiniz. Kendim 30 yıllık hekimim. Bu güne kadar hiçbir yardımcı sağlık personeli arkadaşla polemiğe girmedim. Hep sevgi ve saygı sınırları içerisinde çalıştım. Ha, benim seviyem mi? Siz düşük diyorsanız düşük, yüksek diyorsanız yüksek olsun. Benim için hiiç dert değil Sizin demenizle ben bir şey olmam nasıl olsa. Tekrar selamlar, sevgiler.
People
9
3) Rukiye Pınar Bölüktaş (Akademisyen hemşire)
08.11.2018 18:48:37
Osman bey
Yazdıklarınızı başka bir perspektiften okumak gerekirse, demek ki şiddete uğrayan tüm hekimler hasta ile seviyesiz ilişkileri sonucu şiddete uğruyor diyebilir miyiz? Beş kişide sizin yorumunuzu beğenmiş, yazık. İster birlikte çalıştığınız kişi hemşire olsun (size göre seviyenizi düşüreceği için diyologa girilmemesi gereken biri), ister hizmet verdiğiniz hasta olsun, isterse herhangi bir birey olsun, herkese "önce insan" olarak yaklaşmayı denerseniz ve mesleki etik ilkelerinizden biri olan "insan onuruna saygı" ilkesini benimserseniz, kanımca kendinizi "daha seviyeli" ve mutlu hissedersiniz. Mesleki yaşamınızda size başarılar diliyorum.
People
13
4) Necdet YEŞİLYURT (Sağlık Tekn.)
08.11.2018 13:37:17
Sağlık, multidisipliner bir ekip işi empati yapalım.iletişimimimizi düzeltelim.Duygudaş olalım.Bu dünya kimseye kalmaz.
People
10
5) AHMET (HEMŞİRE)
08.11.2018 10:52:17
Sayın Osman D. siz bu haberden bunu mu anladınız gerçekten. Hemşire 17:30 diyor doktor 17:00 olarak söylemesini istiyor. Kalkıp yardımcı sağlık personeline laf söyleyemezsiniz. Önce meslektaşlarınıza söyleyin siz bunları. Ayrıca doktor hemşire ile diyaloğa girdi diye seviyesi mi düşüyor. Yazıklar olsun.
People
16
6) Hakan (Eğitimci)
08.11.2018 09:33:30
Osman D (Doktor);
Yazmıyacaktım ama bu yoruma dayanamadım. Bu olayda, darp var, mesai arkadaşına kötü davranma var, keyfiyet var, mobingin en üst aşaması var, kadına saldırı var. var da var. Bu konularla ilgili en küçük olumlu bir yorum yapmayıp, "Bir hemşire ile ne demeye böyle diyaloglara girip de seviyeni düşürüyorsun?" gibi bir yorum yaparak sen de seviyeni belli etmişsin.
People
9
7) Osman D (Doktor)
02.11.2018 09:51:55
Aman ya Rabbim! Ne seviyesiz muhabbetler. Yahu sen doktorsun. Bir hemşire ile ne demeye böyle diyaloglara girip de seviyeni düşürüyorsun? Resmi sağlık kuruluşlarında maalesef sendikaların da gazı ile yardımcı sağlık personeli mesai saatlerinden fazla çalışmak istemiyorlar. Bunu ötesinde bir ihtiyaç varsa, Sağlık müdürlüğüne yazar, onlarla birlikte bir çözüm ararsın. Olursa olur, olmazsa olmaz. Dünyanın tüm hastalarını sen mi kurtaracaksın? Olduğu kadarı ile.
People
4
8) Akinsavci (Dr)
20.10.2018 08:56:42
Saglikta siddete son.........
People
13
9) Fikret (Ebe)
19.10.2018 23:58:46
adam monarşinin başı sanki. laflara bak.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)