Kırmızı ve yeşil reçeteler elektronik ortama aktarılıyor
Uyuşturucu ve psikotrop maddelerin yer aldığı kırmızı ve yeşil reçeteler, artık elle yazılmayacak
Kırmızı ve yeşil reçeteler elektronik ortama aktarılıyor
09 Aralık 2016 -

Uyuşturucu ve psikotrop maddelerin yer aldığı kırmızı ve yeşil reçeteler de elektronik ortama taşınıyor. Sağlık Bakanlığı, yeni yılda elektronik renkli reçeteleri 81 ilde hayata geçirecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektronik reçeteye geçeli 3,5 yıl olduğunu ancak kırmızı ve renkli reçetelerin hala kağıt ortamında yazıldığını söyledi.

Suistimale uğrayabilecek ürünler olduğu için bunların takibi ve kontrolünün zor olduğunu ifade eden Gürsöz, bu reçetelerin basımında, dağıtımında ve muhafazasında sorunlar yaşandığını söyledi.

Gürsöz, reçete nüshalarının da kullanıldıktan sonra eczacılar tarafından saklanması gerektiğini dile getirerek, "İstismara açık reçeteler çalınabilir, kaybolabilir. Dolayısıyla, bizim bunları çok sıkı kontrol altında tutmamız gerekiyordu. Türkiye'nin dört bir tarafına dağıtıyorduk adeta darphanede para basıp dağıtılması gibi kıymetli belgeler. Gözümüz gibi bakıyorduk çok da tedirgin oluyorduk. Sayın Bakanımızın talimatıyla bunu aşacak bir formül geliştirdik." diye konuştu.

Yıllık 10 binden fazla renkli reçetenin yazıldığını ifade eden Gürsoz, elektronik ortama geçildikten sonra bunların daha sıkı takip edileceğini, hangi ilde ne kadar renkli reçete uygulanabildiğini ve kimin ne kadar yazdığını da görebileceklerini söyledi.

Gürsöz, elektronik reçetelerin aylık bazda analizlerini de yaptıklarını belirterek, aylık 35 milyon reçeteyi farklı parametrelerle analiz ettiklerini, bunun büyük bir veri hazinesi olduğunu ve Türkiye'de ilaç kullanım haritasını görme imkanı sağlayacağını kaydetti.

- "Hekimler ve eczacılar için konforlu bir dönem başlayacak"

Elektronik Renkli Reçete uygulamasını, Çorum'da bir aydır uyguladıklarını ifade eden Gürsöz, şöyle devam etti:

"Çorum'da bir hekimimiz kırmızı ya da yeşil reçeteye tabi bir ilacı yazdığı zaman reçete aynı elektronik reçetede olduğu gibi eczacımızın ekranına düşüyor. Bizim için kolaylığı biz hangi ilimizde bu ilaçlardan ne kadar yazılıyor bilme, takip etme şansımız oldu. Bölgesel manada veri edinme şansımız var. Eczacılarımız bu belgeleri muhafaza etmek ve ibraz etmek durumundaydı. Onlar için de büyük bir sıkıntıydı saklamak gerekiyordu. Çalınsa bir şey olsa açıklayamazsınız eczacılarımızı da bu dertten kurtarıyoruz. Reçeteyi yazanı da reçeteyi vereni de merkezde, bu işleri kontrol eden bizleri de rahatlatan bir uygulama oldu."

Gürsöz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katılımıyla Çorum'da tanıtım toplantısı yapmayı planladıklarını belirterek, "Bakanımızın, düğmeye basıp 81 ilde bunun kullanımına girmesini sağlamak istiyoruz. Bütün hekimlerimiz, eczacılarımız için yeni rahat ve konforlu bir dönem başlayacak. Elektronik Renkli Reçeteler, yeni yılda tüm Türkiye'de hayata geçmiş olacak." dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Gürsöz, Elektronik Renkli Reçete sisteminin devreye girmesiyle coğrafi bilgi sistemi üzerinden de anlık bir şekilde hangi ilde ne kadar hangi ilaçtan kullanıldığı ve reçete edilebildiğini görebileceklerini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) ali veli (dr)
09.12.2016 15:50:32
güzel bir adım olmuş. tebrikler. yeşil reçete yazmak kayıt tutmak gıcık oluyor :))
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA