Ölümcül bitkisel ürünlere amblemli önlem
“CE” işaretiyle benzer anlamı taşıyacak olan amblem, söz konusu ürünün bakanlık izniyle üretilmiş olduğunu gösterecek
Ölümcül bitkisel ürünlere amblemli önlem
18 Mayıs 2016 14:04 -

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Sağlık Bakanlığı’ndan izinli bitkisel ürünler konusunda farkındalık yaratmak için özel bir amblem tasarladı.

Amblem, ilk kez bu yıl gerçekleştirilen,”TİTCK-Sektör Buluşması - İlaç Kurultayı”nda görücüye çıktı.

Bitkisel ürün amblemi; Sağlık Bakanlığı amblemiyle TİTCK logosunun birleşiminden oluşuyor.

Bu amblemi taşıyan ürünler TİTCK tarafından etkinlik, güvenlik ve kalite verileri incelenmiş ve onaylanmış ürünler olduklarını tüketiciye kanıtlamış olacak.

Ürünlerin satışı, sadece eczanelerde yapılacak.

Söz konusu ürünlerin pazar sonrası güvenlik profilleri de takip edilecek…

Yani; artık kamuoyu hangi bitkisel ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırıldığını, hangi bitkisel ürün için “tedavi edici özellikler”inden bahsedilmesi gerektiğini bilecek.

Ve bu ürünlerin olası yan etki geri bildirimleri de yakın takip altına alınacak.

Mevcut halde, bitkisel ürünlerin özel satış alanları olmadığı için, başta internet olmak üzere tüketicilerin erişebildiği her yerde satılabiliyor.

Bu durumda bitkisel ürünlerin kontrolü de güçleşiyor.

Üstelik, çoğunlukla doğal ve zararsız olarak düşünülen bitkisel ürünler, ilaçlarla etkileşebiliyor. Tüm yaş gruplarında ciddi yan etkilere sebep olabiliyor. Hatta bu yan etkilerin sonu, ölüme kadar varabiliyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) kaliteli ve güvenli bitkisel ürünlere erişimi kolaylaştırmak için harekete geçmiş; Geleneksel bitkisel tıbbi ürün başvuru ücretlerini, yaklaşık 50 bin liradan 3 bin liraya indirmişti.

TİTCK’dan ruhsatlı bitkisel ürünler arasında bağışıklık sistemini destekleyen nar çekirdeği yağı, çörek otu tohumu yağı ve Güney Afrika Sardunyası bitkisinin kapsül ya da tablet haline getirilmiş formları dikkat çekiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)