Sağlık Bakan Yardımcısından 'çağrıya uyma' açıklaması: 30 dakika içinde hazır olunmalı
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması ile ilgili genelge yayımladı. Genelgede ihtiyaç halinde personelin 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda olması gerektiği vurgulandı
Sağlık Bakan Yardımcısından 'çağrıya uyma' açıklaması: 30 dakika içinde hazır olunmalı
06 Aralık 2018 12:33 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven sağlık personelinin ihtiyaç halindeki çağrılara uyması ile ilgili kaleme aldığı bildiri yazısında normal mesai saatleri dışında da ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerektiği belirtildi.

 


Evden hastaneye '30 dakika' ikamet şartı kaldırıldı 


Yapılan açıklama şu şekilde: 

Sağlık Personelinin İhtiyaç Halinde Çağrıya Uyması  

GENELGE 2018/28

Bilindiği üzere, sağlık hizmetlerinin aciliyeti, sürekli ve ertelenemez özelliği sebebiyle, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması, gerek sağlık hizmetinin etkililiği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; "Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir, " hükmü yer almaktadır.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir.

Bu İtibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir. Mülki idare amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle veya personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili sağlık personelinin şartlan ile halkın hizmete erişim ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması hususunda;  

Bilgilerini ve bu çerçevede gereğini önemle rica ederim. 


Prof. Dr. Muhammet Güven
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Semih Taşkent (doktor)
09.12.2018 10:32:10
Bu 30 dakika meselesinin nerden çıktığına anlayamadım. İşinin sahibi erbab insanlar zaten gider. 3 dakikada gider. Gidemese bile telefonla olayı ESKİDEN doğru yönlendiriyordu. Şimdiki e-order giricen , hemşire hasta bakımından sorumludur, doktorun eli, kulağı değildir zihniyeti ile uzaktan iş halletme devri zaten kapanmıştır....Gelelim hastane içinde 3 dakikada yetişecen denen mavi kod olayına. Bu düzenlemeyi yapanlar önce mavi kod 'un masa başında alınmış bir karar olduğunu kabul etmemeliler. Telefona en yakın kişiye mavi kod verme yetkisi verilir mi ? Hastanede dikkat edin bayılmayın 3 dakikada biri sizi entübe edebilir. Mevzuat böyle. Hastanede bayılana telefona en yakın kişi taşıma elemanı isteyip acile götürebilir. Taşıma görevlisi yanında acil tıp teknisyeni de olabilir. Ama mavi kod verilince anestezi doktoru olay yerine gidicek, anestezi yoksa kardiyolog, göğüs uzmanı gidecek, o da yoksa dahiliye gidecek, çocuksa çocuk doktoru gidecek diye bir yönetmelik ülkemiz dışında nerede uygulanıyor . Filmlere bakılıp mı bu kararlar alınıyor bilemiyorum. Önce hastane içindeki mavi kod lüzumsuz yere kullanılarak doruk noktasına çıkarılmışken , 30 dakika nedir ? Anlayamıyorum....
People
12
2) Nilgün Yalçın (Pediatri)
09.12.2018 00:53:27
Tüm yorumcuları okudum. Hepsi de birbirinden haklı doğrusu. Benim önerim her ne kadar hız aşımı, telefonla konuşma vb nedenlerle yediğimiz cezayı dava açıp çabucak iptal ettirebiliyor olsak da siz asla hız yapmayın. Yol ne kadar sürerse sürsün, önce can sonra canan.
Tuttuğumuz nöbetlerin tamamının neden parasını alamıyoruz anlayamıyorum hala. Hele de hastane çağrılarının tamamına cebimizden para harcayıp gidiyorken. Bir yetkili bunun mantıklı bir cevabını bulursa bizlere de anlatsın. Bizim gibi hayrına çalışan başka bir meslek grubu var mı? (İmamlar dahil)
Bakanlık yetkililerine şunu özellikle öneriyorum. Personeli ilgilendiren konularda yazar resmi yazıyı gönderirsiniz. Bazı beyanatlar, içinde birşeyler unutulduğunu sanan vatandaşlarımız tarafından yanlış anlaşılabilir. Biri acile gidip geceyarısı "çağırın uzmanı 30 dakika içinde gelsin" şeklinde yaygara koparabilir ki bunun benzerlerini yaşadık. Zamanında hasta hakları olayı da bazı vatandaşlarımız tarafından "her istediğimizi yapmak zorundasınız" şeklinde anlaşılmıştı. Neysee ne söylesek az...
People
7
3) dr (abidin)
08.12.2018 23:31:01
Uygunabilirliği "0" olan bir genelge.
People
7
4) Yılmaz yılmaz (Uzm Dr )
07.12.2018 19:29:40
İlçe hastanesinde branşında Tek çalışan uzman hekimler hem mesai yapıp hem de 7/24 sürekli teyakkuzda mı bekleyecek?
People
9
5) yeter (uz dr)
07.12.2018 16:10:22
başhekim bizim branştan icabı kaldırdı,bu durumda aranırsam ne olucak
People
96
6) atilla timur (tohtur)
07.12.2018 15:19:44
aklıma takılan sorular:
1. Sayın Bakan Yardımcısı geçen hafta hakkında sahte haber yapılan meslektaşımıza neden sahip çıkmadı?
2. barolar birliğinin (özellikle küçük harf) iftiracı avukata sahip çıkmasından hemen sonra neden böyle bir emir yayınladı, aba altından sopa mı gösteriyor?
3. Bu genelge özelde çalışan tuzu kuru ve akademik ünvanı olmayan hekimlerin sırtından geçinen proflara da uygulanacak mı?
4. Bu çağrıya uymak için kırmızı ışıkta geçmek, araç kullanırken telefonla konuşmak veya hız ihlali yapmak durumunda bizleri koruyacak yasal düzenleme de yapılacak mı?
5. Hekimler araçlarına geçiş üstünlüğü için tepe lambası ve siren takabilecek mi?
6. Çağrıya uyulmaması durumunda yaptırımlar neler olacak?
7. Çağrıya cevap verilemediği durumların araştırılması nasıl yapılacak? Telefon çekmezse, vs
8. Bu genelge uluslararası anlaşmalara, anayasa ve yasalara uygun mudur?
People
44
7) dr mayer benzingen (nrş uzmanı)
07.12.2018 13:35:18
hipokrat bile eşşekle gelse bıkardı bu meslekten..:)
People
61
8) hüsnü mübarek (uzman)
07.12.2018 13:14:28
Bu genelgenin aynısı 2012 de yayımlanmış ve danıştay ve anayasa mahkemesi kararları ile iptal edilmemişmiydi?
https://www.medimagazin.com.tr/hekim//tr-evden-hastaneye-30-dakika-ikamet-sarti-kaldirildi-2-51-53442.html

Ne farkı var?

Telefonum yoksa napacaksınız? Araç göndertip şöför kapı zilime mi basacak? Ben nerede olduğumu yazılı veya sözlü olarak beyan edip mesaim bitince çıkarım hastanemden.
Ne gerek var bunları yazıya döküp tepki toplamaya?
Zaten şu an yarım yamalak olan sağlık sistemi hekimlerin özverisi ile yürümüyormu?
Ne diye hekimlerin üzerine daha fazla gidiyorsunuz ki?
sırf nöbet tutmak için ilçelere gönderilen hekimler var
eşlerinden yıllardır ayrı yaşayan hekimler var.
doğuda lojmanı dahi olmayan yerlerde sağlık hizmeti vermek için uğraşan hekimler var.
mecburi hizmet kanunu çıkarana kadar sağlık personeline lojman kanunu çıkarsanız ne vardı? Doktorsuz köy sorununu çözerdiniz şimdiye.
Hem mesaiden sonra hiç bir yerde çalışamazsın de hem de ben ne zaman çağırırsam çağırayım 30 dakikada geleceksin de.
komik oluyorsunuz.
Ve iddia ediyorum şu hekimlerin iyi niyeti ve para keseleri olmasa hayatta bu sistemi yürütemezdiniz. bugün tıkanır her şey.
People
21
9) se (uzm dr)
07.12.2018 11:34:17
Süre verilmiş hız formülünden mesafe yorumu yapılabilir mi? İstanbul 'da ki süre ile küçük bir şehirdeki süre aynı olabilir mi? Bazı ilçelerde doktorlar merkezde oturuyor, bu kural zorlanırsa insanlar bu ilçeden gitmek isteyecektir vb bir sürü sorun. Pratik olarak uygulanması zor, görmezden gelinecektir.
People
53
10) Orhan arslan (Sağlıkçı)
07.12.2018 11:08:26
OZAMAN İCAPTA HASTAYA ÇAĞRILINCA ARTIK KENDİ ARACIMIZLA GİTMEYİP ARAÇ TALEP EDİLECEK.ÇÜNKÜ KENDİ ARACINLA 30 DAKİKADA YETİŞEYİM DERKEN KAZA YAPARSAN SANA BİŞEY OLURSA ,İŞ KAZASI SAYILMIYORMUŞ.İŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİNDE BÖYLE ANLATILDI.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)