Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı
11 Şubat 2019 07:03 -

Sağlık Bakanlığından:

SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 26/3/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan" ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan" ibaresi yürürlükten kaldırılmış; aynı fıkranın ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamına giren bir kurumda veya kamu kurum ve kuruluşlarında fiilen çalışılan her yer ve yıl için İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması endeksindeki sıra numarası 1000 rakamıyla toplanarak ilçe sıralaması puanı elde edilir."

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci ve beşinci cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; ikinci fıkrasının sonuna "Bu fıkranın (a) bendinde bulunanlar bir defaya mahsus atama kısıtlamasına tabi değildir." cümlesi eklenmiştir.

"İller arası atama dönemleri Ocak, Haziran ve Eylül ayıdır."

"Hizmet puanlarının eşit olması halinde çalışma süresi esas alınır, çalışma süresinin de eşit olması halinde kura ile yerleştirme işlemleri yapılır."

MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan "ve 24 üncü" ibaresi ", 24 ve 31/A" şeklinde; ikinci fıkrasının (c) bendinin son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; beşinci fıkrasının sonuna "Askerlik, doğum ve sağlık nedeniyle ödenmeyen primler, prim gün sayısından sayılır." cümlesi eklenmiştir.

"Atama talebinde bulunan personelin bulunduğu yerde, eşinin görev yaptığı kurumun teşkilatının bulunmaması, kadro veya mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkanının olmaması halinde aile birliği sağlanır; ancak bu bendin birinci cümlesi stratejik personel için uygulanmaz."

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "daha önce görev yaptıkları" ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6 - Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci ve ikinci cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Hizmete yeni açılan tesisler ile hizmeti aksatacak ölçüde personel ihtiyacı olan tesislerin personel ihtiyacı öncelikle il içerisinden karşılanır. İhtiyacın il içerisinde karşılanmaması halinde atama dönemine bağlı kalmaksızın il dışından atama yapılabilir."

MADDE 7 - Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "ve 26 ncı maddelere" ibaresi ", 26 ve 31/A maddelerine" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 8 - Aynı Yönetmeliğin 31/A maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan "hizmet bölgesinde" ibarelerinden sonra gelmek üzere "son" ibareleri eklenmiştir.

MADDE 9 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 10 - Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.

 

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ömer aydın (tıbbi sekreter)
27.11.2019 10:08:10
iyi günler arkadaşlar.Bitlis 6. hizmet bölgesinde yer almakta diyarbakır ili ise 5. hizmet bölgesi eş durumuna istinaden tayinde bulunabilir miyim.Eşimin hizmet puanı benden yüksek bu etkili olur mu*
People
20
2) Kimine A (Kimine D)
26.02.2019 09:05:15
Atama ve Yer Değiştirme ''TORPİL'' yönetmeliği değişmiş....Bu yönetmelikle Şırnak A grubu eş durumundan gidemezsinleride gördük istediği ilde ''mecburi'' hizmet yapanlarıda gördük.

Aşağıda başka bir örnek verilmiş il tamam ama mikrobiyolog arkadaş birde halk sağlığından şehir hastanesine geçmek istemiş. Yönetmeliğe göre atandığın ilde 2 yıl çalışma zorunluluğun var ama arkadaş Mersin'den başka ile 1 ay sonra yine Mersin'e dönmüş....
Torpil kalksın hak eden hak ettiği yere gitsin....

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/okuyucudan/tr-sirnak-a-grubu-gidemezsin-11-79-44313.html
People
28
3) 6.Bölge (Mağdurları)
22.02.2019 14:20:54
MERSİN örneği ilginç gerçekten.Mikrobiyolog şehirle yetinmemiş birde gelirim artsın diye hülle yapmış halk sağlığından şehir hastanesine geçmiş.Yönetmelik vs.torpil yoksa geçerlidir yoksa torpili olan bir şekilde işini hallediyor olan gariban torpilsize oluyor...
People
28
4) Mecburi,Kurum İçi (Torpil İşi)
20.02.2019 11:12:20
MADDE 10 - Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür. Uygulamada işini bilen yürütür.Aşağıda yazmışlar bak Mersin'de mikrobiyolog nasıl halletmiş işini.Halk sağlığında çalışırken başka ile bir ay içinde mazeretle hop Mersin Şehir Hastanesi'ne.Yönetmelikteki engeller torpili olmayan garibana...
People
27
5) Değişen (Ne?)
19.02.2019 09:20:54
Onlar MERSİN'e biz tersine...Yönetmelik değişiyor ama değişmeyen TORPİL sistemi.Kurum içi, mazeret,açıktan, hatta mecburi hizmet atamalarında torpilli istediği ilede görev yapıyor mu? Yapıyor gerisi boş...
People
71
6) Mecburi (Hekim)
15.02.2019 14:40:21
AT garibanı 6.bölgeye AMA sakın torpillinin rahatını bozma canı nerede çalışmak isterse orada çalışsın...YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ değişmiş.Değişmeyen TORPİL...
People
57
7) Herkes Gider (Mersin'e)
14.02.2019 13:42:13
MERSİN'e gidenlere yol çok...Biri kazayla 6.bölgeye gitti veya sonradan torpil buldu alın size bir ''mazeret'' daha."Hizmete yeni açılan tesisler ile hizmeti aksatacak ölçüde personel ihtiyacı olan tesislerin personel ihtiyacı öncelikle il içerisinden karşılanır. İhtiyacın il içerisinde karşılanmaması halinde atama dönemine bağlı kalmaksızın il dışından atama yapılabilir."

İhtiyaç varsa aç kurum içi atamaya HAK eden gitsin değil mi?
People
41
8) Ahmet Taha (Uzman Hekim)
13.02.2019 14:04:31
Hekim stratejik personel ilan edilmedi mi defalarca? Stratejik personel demek hiç bir koşula bakılmadan (eş, sağlık, vb) direk mecburi hizmet bölgelerine (5. ve 6. bölgeler) atanan personel demektir. Adı da üstünde olduğu üzere Mecburi Atamadır. Sağlık Bakanlığı atama yönetmelikleri tamamen torpil yapmaya uygun dizayn edilen yönetmeliklerdir.
People
41
9) Herkes Gider (Mersin'e)
13.02.2019 12:50:40
Mikrobiyolog arkadaş herkes gider MERSİN'e mazeretinden yararlanmış anlaşılan. Ama kimse sen zaten Mersin'de idin neden başka ile tayin istedin bir ay sonra geri döndün dememiş. Olay tamamen DUYGUSAL sanırım.

Bakanlık atamalarında insanların önündeki en büyü engel TORPİL.

Mecburi hizmet kurum içi mazeret atamalarında torpille her şey oluyor ama torpiliniz yoksa yandınız torpillilerden sıra gelirse atamanız oluyor yoksa bir yerlere çakılıp kalıyorsunuz.
People
30
10) Herkes Gider (Mersin'e)
13.02.2019 11:00:53
Mikrobiyolog arkadaş herkes gider MERSİN'e mazeretinden yararlanmış anlaşılan. Ama kimse sen zaten Mersin'de idin neden başka ile tayin istedin bir ay sonra geri döndün dememiş. Olay tamamen DUYGUSAL sanırım.

Bakanlık atamalarında insanların önündeki en büyü engel TORPİL.

Mecburi hizmet kurum içi mazeret atamalarında torpille her şey oluyor ama torpiliniz yoksa yandınız torpillilerden sıra gelirse atamanız oluyor yoksa bir yerlere çakılıp kalıyorsunuz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)