DUS için 220 kadro tartışma konusu oldu
ÖSYM tarafından ilk kez yapılacak Diş Hekimliği’nde Uzmanlık Sınavı (DUS), 22 Nisan’da gerçekleştirilecek. Ancak, 20’si yabancı uyruklu öğrenciler için ayrılan 220 kadro, tartışma konusu oldu.
DUS için 220 kadro tartışma konusu oldu
24 Şubat 2012 11:19 -

ANKARA-DUS için ayrılan 220 kadro, sınava girecek diş hekimlerini üzdü. Bazı diş hekimleri, Sağlık Bakanlığı’na ve milletvekillerine gönderdikleri yazıda, söz konusu kadronun artırılmasını istedi. Yazıda, “Yıllarca emek verildikten sonra en az 6 bin TL verip dershanelere gidiyoruz. Aramızda yıllarca serbest diş hekimliği yapıp, ailesini, muayenesini, çocuklarını gurbette bırakıp, sonunun ne olacağını bilmeden dershanelere gelen ağabeylerimiz, ablalarımız var. Bu memleketin, bu milletin hekimleri, bu vatana rahatça hizmet etmek yerine dershanelerde birbirlerine rakip, düşman olmuştur. Türkiye’de 22 bin pratisyen diş hekimi, 4 bin uzman diş hekimi bulunmaktadır. Türkiye’de 40 diş hekimliği fakültesi vardır. Her bir üniversitesi kendi içindeki her bölüme en az 1 kişi alsa, toplamda en az bin kadro olmaktadır. Ancak bize verilen kadro sayısı 200 kişidir.” denildi.

“DERSHANELER, PRATİSYEN DİŞ HEKİMİSİNİZ SINAVA GİRECEKSİNİZ YARGISI OLUŞTURUYOR”

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Taner Yücel ise pratisyen diş hekimi diye bir kavram olmadığını söyledi. Yücel, “Herkesin ağzında pratisyen diş hekimi lafı dolaşıyor. Özellikle dershaneler bu çocukların kafasına siz pratisyen diş hekimisiniz, bu sınavlara gireceksiniz diye önyargı oluşturuyor. Bunu yenmemiz lazım. Her diş hekimi 5 senelik bir eğitim sonucunda kendi fakültesinde diş hekimi olarak mezun olur. Bizim ülkemizde de 1219 sayılı yasanın verdiği tüm diş hekimliği hizmetini uygulayabilir, tedavilerini, ameliyatlarını yapar. Burası işin kırılma noktası. Ülkede pratisyen diş hekimi kavramını yerleştirirsek, o zaman 20 bin diş hekimini değersizleştiriyoruz. Kimsenin böyle bir lüksü ve hakkı olamaz.” dedi.

"KADRO SAYISI, NAMÜTENAHİ HER DİŞ HEKİMİNİN İLLA UZMANLAŞMASI GEREKİR ŞEKLİNDE BİR SAYIYA ULAŞMASI ŞART DEĞİL”

Yücel, DUS için ayrılan kadro sayısı ile ilgili, “Kadro sayısı, namütenahi her diş hekiminin illa uzmanlaşması gerekir tarzında bir sayıya ulaşması gerekmiyor, şart değil.” diye konuştu.

Tıpta akademisyenliğin de uzmanlıkla başladığını hatırlatan Yücel, şöyle devam etti: “Diş hekimliğinde de akademisyenlik, doktora ile başlardı. Şimdilik doktora devam ediyor ama bunun yanına uzmanlığı da getirdi. Biz de Sağlık Bakanlığı’na, ‘diş hekimliğinin tıpla arasında ciddi fark var. Bizim kendi fakültemiz var. Bu kadar çok yaygın kadrolar oluşmasın, çünkü Türkiye genelinde uzmanlık ne kadar talep görüyor, bunla ilgili elimizde sağlıklı veriler yok. Diş hekimi bir çok işi yapar. Uzmanlık gerektirecek bir iki bazı işlem, bazı tedavi teknikleri de zaten fakültelerde yapılıyor. Durup dururken, meslekte kaosa yol açacak bu uzmanlık sınavlarını çok büyük hacimli yapmayın’ dedik. Ondan sonrası, uzmanlık kadroları, Maliye Bakanlığı'ndan, Sağlık Bakanlığı'ndan, Tıpta Uzmanlık Kurulu’nda konuşularak oluşturulan kadrolar.”

220 kadronun akademik kariyer yapmak isteyecekler için yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Yücel, “Sayının ne kadar olmasına yönelik Tıpta Uzmanlık Kurulu var. Bunlar fakültelerden, YÖK’ten, Sağlık Bakanlığı'nın kendi hastanelerinden ne kadar ihtiyaç olduğuna yönelik bir çalışma yapıyor sonra o sayılar açıklanıyor. Nisan döneminde 200 civarında, ikinci dönem DUS sınavında da bir o kadar daha kadro fakültelere verilecek.” diye konuştu.

"20 BİN DİŞ HEKİMİ DUS'A GİRECEK DÜŞÜNCESİ DOĞRU DEĞİL"

Yücel, 20 bin diş hekiminin DUS’a girecek gibi bir düşüncenin doğru olmadığını ifade ederek, “Türkiye’de diş hekimliğinde uzmanlık ilk defa böyle bir sınav haline getirildi. O nedenle biraz daha fazla ihtiyaç olabilir ilk başta gibi geliyor ama bu mezun olacak olan diş hekimlerinin sayısı ile orantılı bir şekilde yavaş ve o orantı hesaplanarak oluşturulmak durumunda. Birden bire 20 bin diş hekimi var diye, 10 bin tane uzmanlık kadrosu getirip bu şekilde bir uzmanlık yapmak doğru değil. Mezun olan diş hekiminin sayısına bakarak bu oranı düşünmek ve o oranı belirlemek önemli olan.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, ÖSYM'nin 2012 sınav takvimine göre, DUS İlkbahar dönemi başvuruları 12-21 Mart tarihlerinde alınacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) umut yektar (uzman diş hekimi)
08.08.2012 19:21:08
Sevgili Ebru yıldırım isimli doktor(!) arkadaş, enjeksiyonun bile öğretilmediği tıp fakültelerinin hali demek ki içler acısı olduğundan dersanelere milyarlar döküp uzmanlık sınavını ancak kazanabiliyorsunuz. Biz hekimler diyerek başladığınız kibirli ve komplikasyonlu cümlenizi aynen iade ediyorum. Tüm doktor arkadaşlara saygım var ama sizin gibi bi şey oldum sananlar hariç.
People
2
2) selam tigran (dişçi)
02.06.2012 23:27:42
ebru hanım yorum yapanların çoğu hekim ...ve kıyaslamayıda yapanlar da hekim ... ayrıca diş hekimleri de hekim... galiba hala diş hekimliğini berberlerin yaptığını düşünüyorsun:)... peki diş hekimliği ne? yaz googla what is the dentistry ? sana şöyle bir cevap yazacaktır ... tıbın bir bıranşı ...
People
0
3) ebru yıldırım (doktor)
02.06.2012 17:23:40
sevgili diş hekimi arkadaşlar...rastlantısal olarak karşılaştığım bu haberin ve okuduğum yorumların ardından sizler için çok üzüldüm..özellikle de torpille bundan sonra uzman olamayacaklar için...bu nasıl bir sindirememezliktir ki kıstas olarak biz hekimleri seçiyosunuz.. unutmayın ki bu ülkede işini iyi yapmak uğruna hekimler sizin o çok kıyamadığınız milyarları da bu uğurda o lanet dersanelere verdiler ve vermeye de devam ediyolar..not:bizim için en noninvaziv iş enjeksiyondur:))bu hemşire işinin eğitimi de biçok fakültede bu yüzden verilmez:))
People
0
4) AHMET KARSLIOĞLU (DOKTOR)
28.02.2012 10:15:42
çok detaya inmiyorum.gerçekten dus kadrosu az.dershanelere verilecek milyarlara yazık olacak
People
1
5) mirsad talyan (uzman diş hekimi)
26.02.2012 11:59:03
evet kadro sayısı az diyecek birşey yok fakat abartılı yaklaşımlar var.şimdi evet 40 diş hekimliği fakültesi var fakat her fakülte uzmanlık öğrencisi alamayacak,sizin mantığınızla bile her fakültede ortalama 8 anabilim dalı olduğunu varsayarsak , ve her bölüm birer kişi alırsa 320 kişi alınacak demektir.1000 kişi yazarak yanlış yönlendirme yapmayın. uzmanlık öğrencisi alabilmenin şartları daha önce ilan edildi. bu şartları karşılayan 21 fakülte var . her fakülte her bölüme 1 kişi alsa 166 kişi yapar yine sizin mantığınıza göre bu iyi bir rakam olarak gözükmekte. bu rakamlar tabiki bedavaya çalışacak köle diş hekimliği doktora öğrencisi alım rakamlarının altında olacaktır.zaten devlet politikasıda ilerleyen zamanlarda %30 uzman diş hekimi bulunması şeklindedirsenede 3000 mezun veren diş hekimliğinde ise dönem başına 450 kişi demektir. şimdiki doktora öğrencilerine kadro verileceği için rakamın ikiyüz kişide kaldığını düşünüyorum 3 sınav sonra ise 450 kişi civarında olacağını düşünüyorum
teşekkürler
People
0
6) adem ademoğlu (diş hekimi)
24.02.2012 18:12:51
evet kesinlikle Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Taner Yücel hocama katılıyorum.
5 yıllık fakülte sonrası diş hekimliği yapılıyor günlük 35- 40 TL ye.

inşaat sıva ustası günlüğü 100 TL alıyor
:-)) ne ilginç.

sadece sunca yıl emek verdikten sonra insan pişmanlık duyuyor.People
0
7) umut can (işsiz)
24.02.2012 17:05:57
sayıyı biraz daha arttırsalar 300-400 yeterli olur
People
0
8) sem (dt )
24.02.2012 16:53:32
dusla simdilik az aliyorlar cunku sayisini bilmedigim mevcut asistanlara saglik bakanligina gecebilme imkani sunuldu.
People
0
9) seden aksu (asistan dt )
24.02.2012 14:10:10
Turkiyede dishekimligi zaten bitik ve yitikti. uzmanlik ugruna para almadan guvencesiz kimliksiz 6-7 sene bitmeyen angaryalarla calistirilip karsiliginda yetersiz egitim almanin acisini hicbir tip doktoru gormedi goremiyor. dolayisiyla dis hekimligi de bitmis denemez. son donem saglik politikalariyla tip doktorlarina verilen deger dishekimlerin mevcut durumuna benzetilmistir olan bu. DUS ile Turkiyede dishekimligi bir adim ilermistir. Dishekimligindeki adaletsizligin bu kadar aleni nasil bu zamanlara kadar geldigini aklim almiyor.
People
0
10) dr.hasbi (dr.pratisyen)
24.02.2012 12:36:40
Diş hekimliğinin de kıymeti kalmayacak,Şimdi tıp fakültelerinden tıp mezunları çıkıyor doktor olamamış ve enjeksiyon yapmayı bilmeyen.Bu mezunlar ancak uzmanlık yaparken doktor olmayı öğreniyorlar.yeni sistemde diş hekimliği öğrencileri de ancak uzmanlık esnasında doktor olabilecekler.Boşa geçen senelere yazık olacak ve pratisyen diş hekimleri de bugünden itibaren statü kaybetmeye başlayacaklar.Bence Türkiyada Tıp ve ilişkili tüm mesleklerin(tıp,diş hek.,eczacı,hemşire vb) işi bitmiştir.Emek vermeye değmez,Genç arkadaşlar ya seçmesinler ya da yol yakınken başka sektörlere yönelsinler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)