Diş hekimini bıçaklayıp, 11 yıl 8 ay hapis cezası alan sanık, istinaf mahkemesince tahliye edildi
Bursa’da diş çektirmek için gittiği hastanede, diş hekimi Hamdi Gören'i (55) göğsünden bıçaklayarak ağır yaraladığı iddiasıyla yargılandığı davada iyi hal indirimiyle 11 yıl 8 ay hapse mahkum edilen M.D.'nin (20) cezası, İstinaf Mahkemesi'nce 6 yıl 3 aya düşürüldü. M.D., kararla birlikte tahliye edildi
Diş hekimini bıçaklayıp, 11 yıl 8 ay hapis cezası alan sanık, istinaf mahkemesince tahliye edildi
19 Ocak 2021 16:01 - DHA

Olay, 2019 yılının Eylül ayında, Yıldırım ilçesindeki Bursa Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesinde yaşandı. Diş çektirmek için randevu alıp, hastaneye gelen M.D.'yi, diş hekimi Hamdi Gören muayene etti. Gören, M.D.'nin çekilecek dişine uyuşturmak için 2 iğne yaptı. Ancak M. D.,  Hamdi Gören'i, iğnelere rağmen uyuşmayan dişini çekmeye çalıştığı gerekçesiyle göğsünden bıçaklayarak, ağır yaraladı. Gözaltına alınan M. D., sevk edildiği adliyede tutuklandı. Gören ise hastanedeki tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Bursa 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda tutuklu sanık M.D., 'kamu görevlisine karşı kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan iyi hal indirimiyle 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Taraflar, karara İstinaf Mahkemesi'nde itiraz etti. Müşteki avukatının itirazını reddeden Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanık avukatı Erdal Yıldız'ın itirazını ise kabul etti.

İstinaf Mahkemesi'nde görülen duruşmada çok pişman olduğunu söyleyen M.D., şu ifadeleri kullandı:

"Doktor dişimi çekerken ağrıdığını söyledim, tepki gösterdim. O devam edince yattığım yerden başımda duran doktora bıçağı salladım. Doktoru yaralamak ya da öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Sonradan şok oldum, pişman oldum. Doktorun başında bekledim, yanımızdaki hemşire odadan çıktı. Doktora zarar vermek isteseydim, o sırada eylemime devam eder, zarar verebilirdim. Doktor otururken vurmadım, bana hakaret etmedi, aramızda bir konuşma geçmedi" 


Dişinin uyuşmadığı gerekçesiyle diş hekimine bıçakla saldırdı, 11 yıl 8 ay hapis cezası aldı!


Diş hekimi Hamdi Gören ise sanığın diş çekimi işleminden sonra kendisini bıçakladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çekim sırasında değil ben hekim masasına oturduğumda bıçaklandım. 'Kalbimden bıçakladım' diye bağırınca hemşire güvenliği çağırmak için odadan çıktı. O sırada yaklaşık beş dakika odada yalnız kalmış olabiliriz, tekrar bıçaklamamış olabilir."

Duruşmada Cumhuriyet savcısı ise, sanığın kasten öldürmeye teşebbüs suçundan cezalandırıldığını ancak doktorda tek bıçak darbesi oluşu, sanığın eylemine devam edebilecek durumda olmasına rağmen devam etmemesi ve doktora tıbbi müdahaleyi engellemediği gerekçelerinin göz önüne alınarak, 'yaralama' suçundan hüküm kurulmasını ve tahliye kararı verilmesini istedi.

Ceza Dairesi, sanığa 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan verilen 11 yıl 8 ay hapis cezasını  kaldırılarak, 'ağırlaşmış kasten yaralama' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 

Sanığı, 2 yıldır tutuklu bulunmasını dikkate alarak, tahliye etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
23
1) Dr (Dr)
22.01.2021 08:22:27
Adalet sistemi suçluyu korumak için var. Ama madursan veya masumsan yandın. Bu olay güzel bir örnek. Adamı bıçakla, öldürmeye niyetli değildi diye serbest kal. Hiçbir kötü niyetin olmadan gözünden kaçtığı için malpraktis yap veya hastada elinde olmayan bir komplikasyon gelişsin, cezalar yağar, milyonlarca lira tazminatlar, hapisler, meslekten menler.
People
27
2) drsurgeon (uzman doktor)
21.01.2021 11:07:55
sonra diyorlar ki niye ameliyat yapmıyorsun. niye yapayım?????
People
27
3) hekim adam (hekim)
21.01.2021 10:12:35
Bu kararları alanların başına da aynı olaylar gelecek bir gün. O yılan bir gün sizi de sokaca... İster Allah'ın adaleti, ister karma deyin...
adam öldürmeye kasten teşebbüs tahliye oluyor... Şaka gibi bir adalet...
People
11
4) samet k. (op. dr.)
21.01.2021 00:30:17
"istinaf mahkemesi"değil "insaf mahkemesi" doğru karar vermiş.
People
24
5) Ahmet Taha (Uzman Hekim)
20.01.2021 15:04:58
Burada malpraktis yok mu? Bu kararı veren hakim hakkında inceleme başlatılması gerekmiyor mu? Bu kararları verenlerde insanlar sonuçta görevlerini layığıyla yapmadıkları zaman başka insanların canı yanmaya devam ediyor. Hangi endikasyonla bu caniyi salmış açıklasın?
People
48
6) Ferit (Op.dr)
20.01.2021 13:44:35
Hakimler ve savcılar doktorlara malpraktis davaları açarken ve ceza verirken gerçekten yüksek cezalar veriyor.bu doktor milletini caydiriyor.artik çoğu kişi ameliyat vs yapmıyor korkudan.ayni performansı tecavüz ve cinayet davalarında da bekliyoruz.oyle düşük ceza verirseniz korkmazlar yine yaparlar.dr olduklarını farzedin konsantre olun efem.
People
71
7) muhammet aydın (Uzm. Dr.)
20.01.2021 09:11:02
merak ediyorum, bu olay duruşmada olsaydı ve bıçaklanan bir hakim yada savcı olsaydı aynı kararı verecekler miydi?
People
39
8) Salih Kavak (Dr.)
19.01.2021 22:31:52
Sayılmaz ki, ölmemiş.....niye boşu boşuna yatsın. Öldürsün paşa paşa yatsın.
People
35
9) Süzer (dishekimi)
19.01.2021 21:47:56
İndirim...indirim...cezada...nereye kadar...ayıp ...yazık...günah...nerdeyse yaralayan şahsa ..aferin iyi yaptın denılecek....ödül verin de bizde rahatlayalım...
People
77
10) ali (uz dr)
19.01.2021 17:43:38
sonuç aynı tas aynı terane
yaz kızım zanlının yarım kalan işini bitirmeden bi daha gelmeyeceğine dair söz verdiği için tahliyesine...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)