Diş hekimleri de ek ödemelerdeki adaletsizlikten şikayetçi
Kamuda çalışan diş hekimleri, sağlık çalışanlarına uygulanan performans sisteminin ek ödemelerde adaletsizliğe neden olduğunu düşünüyor.
Diş hekimleri de ek ödemelerdeki adaletsizlikten şikayetçi
28 Mayıs 2020 13:33 - MEDİMAGAZİN Ebru BALIKÇI

6 yıldır kamuda çalışan bir diş hekimi, Medimagazin’e yaptığı açıklamada, performans sistemi nedeniyle aynı işi yapan meslektaşlarıyla arasında maaş farklılığı olduğunu ve performans yapmadığı aylarda bekçilerle aynı maaşı aldığını söyledi.

Emek ve mesailerinin karşılığını alamadığını ifade eden diş hekimi, ''Performans sistemi tüm meslek grupları arasında olduğu gibi bizim içimizde de adaletsizliklere yol açmaktadır. Dağıtılacak ek ödemeler o ilin sağlık müdürlüğünün ve idarecilerin insafına bırakılmıştır. Aynı yıl göreve başladığım arkadaşlarım başka şehirlerde benden daha az çalışıp daha yüksek ek ödeme alırken ben aynı işleri yapıp hatta daha çok yorularak daha fazla performans puanı yapıp onlardan daha az ek ödeme almaktayım. Örneğin Büyükçekmece adsm de bir hekim Ocak ve şubat aylarında 40 bin mesai içi puanı yapıp 6.400tl alırken biz 45 bin mesai içi puanı yapıp 3000 TL aldık.bu kadar fark olmaması gerekir baştan sona yanlış bir sistem. '' dedi.

‘Diş hekimi olarak bekçilerle aynı maaşı alıyoruz’

Doğu’da görev yaptığını belirten diş hekimi, meslektaşlarıyla arasındaki maaş farkına şu sözlerle tepki gösterdi:

''Bizler daha zor şartlar altında çalışıyoruz daha yetersiz imkânlarla çalışıyoruz. Yaşadığım şehri seviyorum ama herkes emeğinin karşılığını almak ister. Aynı işi yapıyorsun daha çok çalışıyorsun ama karşılığı yetersiz. Emeğimin karşılığını alayım diye kalkıp tayin isteyip başka bir şehre göç etmek burada yaşayan sağlık hizmeti bekleyen insanlara karşı yanlış olmaz mi? Performans yapamadığımız aylarda aldığımız bekçi maaşıyla eşdeğer. Yüzde birlik dilimlere girmek için yıllarca okuduk. Herkes için eşitlik ilkesi olsun A şehrindeki diş hekimi ile B şehrindeki diş hekimi yaptığı hizmet karşılığında aynı miktarı alsın. Yaptığımız puan karşılığında ne alacağımız net olsun bulunduğumuz ilin idarecilerinin o ay ne oranda dağıtacaklarına göre almayalım. Performans sisteminin aksayan bu yönlerinin daha çok dile getirilmesini istiyoruz’’ 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Süzer (Dişhekimi)
04.06.2020 13:58:09
serbest muayenehane de çalışan dişhekimiyim.kamuda da çalışıp ayrıldım.akut ağrı ile başvuran hastalarda ilgili bölgede ödem enfeksiyon nedeni ile lokal anestezi yeterli olamıyor yahut kontrendike.açıkçası hastada akut ağrı nedeni ilede tedaviye çoğu zaman uyumluda olmayabiliyor.hatta müdahale ile alevlenme de oluyor .hem zaman kaybı gemde hasta ile sürtüşme yaşanabiliyor.karakola gittiğim de oldu bu akut ağrılı dişe müdahele sonrası.meslek bana yıllar sonra en dikkat edilmesi gereken işlemlerin bu akut ağrı ödem şiş Li başvurular olduğunu öğretti.Akut ağrılı hasta için dişhekimi buna göre bir yol takip edip belkide daha uygun zamanda hem kendi için hem dehasta için işleme uygun bi vakit tercih edebilir .
People
3
2) Dr (G.Cerrah)
04.06.2020 05:46:55
Diş Hekimlerinin yapmış olduğu iş ve işlemler özellikli olup bırakın örnekte verilen iller arası farkı aynı İldeki ADSH da çalışanlar ile Devlet Hastanesi’nde çalışanlar arasında da katsayı farkı mevcuttur.Bu şu anki Ek ödeme sisteminde Hastanelerin kendi Aylık gelirleri, Performans puanı,Hekim ortalama puanı..v.b parametrelere bağlıdır.Dolayısı ile karşılaştırma çok anlamlı değildir.Diş Hekimi arkadaşların bir diğer talepleri Uzman Hekimler ile kendi puanlarını kıyaslayıp omların aldığı ek ödemeyi gündem getirmesidir.Bu da makul ve hakça bir taleptir belki ama, iş yükü ve katsayı farklılıkları vardır.Askında Diş Hekimlerine pozitif ayrımcılık gördüğüm tüm hastanelerde yapılmaktadır.Mesai Dışı çalışma bir çok hastanede sadece onlara verilmiştir. ve istikrarlı bu işi yürütecek her Diş Hekimine sunulmuştur.Bunu da göz önünde bulunduralım.Olayların hep olumsuz tarafından bakmayalım.Mesai düşü çalışma da temel mantık Rabdevu sistemi ile çalışma düzeni olan ve bence de olması gereken Diş Hekimlerinin gerçekten akut rahatsızlığı olan ,Mesai içinde giriş alamayan hastaların sorununu çözmesi bunun yanında emeğinin karşılığını fazlası ile almasıdır.Bu iyi niyete ne yazık ki bazı (!azınlık bir grup) Diş Hekimleri Performans getiren az iş çok puan yollarına girmektedir.Gündüz yapabileceği bir işi Mesai dışı çalışmaya sarkıtmaktadır.Akut diş ağrısı ile gelen Mesai içi/ düşü hastanın sorununu çözmemektedir. Kamuda çalışan Diş Hekimlerinin bunlarda ne yazık ki gerçekleri.Ekeştirmek en kolay iş!!.Bu arada yanlış anlaşılma olmasın.Diş Hekimi arkadaşlarımıza asla bir önyargımız yıok.Sadece bazı gerçeklerin bilinmesini istedim..
People
9
3) dtkaraman (diş hekimi)
04.06.2020 02:29:19
Tıp diş okunmaz artık aklı olan bu komik paralara çalışmaz.
People
7
4) Deniz (Eczacı)
31.05.2020 00:27:18
Biz ne yapalım ölmüşüz ağlayanımız yok.
People
10
5) Türker akbulut (Saglik personeli )
29.05.2020 13:48:33
Bu performans
Sistemi yeniden ele alınıp gece nöbetleri iki katı para olmalı 16 saat üzeri gunluk çalışma yasaklanmalı li kılı bu döner yanlış böyle olmazz
People
4
6) Hamit (Fzt)
29.05.2020 10:56:11
Bende oss de yuzde bire girdim fzt oldum ama bilemedik bu bakanlikta ya hekimsin ya hic kimse performans diyorsan fizik tedavi unitesinin geliri tamamen gunde kac hasta kabul ettigime bagli ama ne yaparsam yapayim alacagim rakam ayni bu mantikla hicbir yere gidilmez
People
10
7) Deniz (Diş hekimi)
29.05.2020 10:22:10
Yani performans sistemi doğru da aldığımız mı yanlış?Doğuda da güneydoğuda da görev yapmış biri olarak oralarda adsm lerden ziyade köşede izbedeki devlet hastanelerine görevlendirilen ya da atanan arkadaşlar çok daha büyük sıkıntıda maaşı geçtim konaklama vs. konuları da var. Ayrıca hiç bir meslek grubunu rencide etmeden ifade etmemizin daha doğru olduğuna inanıyorum.
People
0
8) Nihat Yeter (Dis hekimi)
28.05.2020 23:02:13
Bunlar net maaş mı 3 bin lira mı alıyoruz performansla beraber yoksa net maasın üstüne mi ekleniykr bu rakamlar?
People
13
9) aslı e. (dt)
28.05.2020 22:01:05
cok is cok para getirmedigi müddetce istedigin kadar puan yap istenilen meblag alinamaz..bekciler birbiriyle uyumlu çalisirken dişhekimleri ancak birbirini şikayet etsin dursun.
People
14
10) Az mantıklı olunca (Diş hekimi)
28.05.2020 20:59:18
Döner sermaye hesaplamasında 50 tane değişken var, tam bir saçmalık.
Herkesi yalnızca kendisi ilgilendirmeli , yani sen şu puanı yaparsan şunu alırsın o kadar tavanın şu tabanın bu diye .Sabit kaldırılmalı ve getiri sağlamayan hekim dışı personelin alacağıda genel bütçeden belirlenmelidir
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)