Diş kliniğinden hepatit B kaptığı iddiasıyla yargı mücadelesi başlattı
Mersin'de 34 yaşındaki müteahhit Hüseyin Çakmak, diş çektirdiği klinikte hebatit B virüsü kaptığı iddiasıyla kliniğe dava açtı
Diş kliniğinden hepatit B kaptığı iddiasıyla yargı mücadelesi başlattı
31 Temmuz 2017 -

Mersin'de evli ve 2 çocuk babası Hüseyin Çakmak, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla hukuki mücadele başlattı.

Müteahhitlik yapan 34 yaşındaki Hüseyin Çakmak, 2014 yılında, şantiyede çalışırken dişindeki ağrı nedeniyle kentteki özel bir diş kliniğine başvurdu.

Burada dişini çektiren Çakmak, aradan geçen bir ayın ardından bulantı, kusma ve idrarda koyulaşma şikayetleri nedeniyle özel bir hastaneye gitti.

Hastanede yapılan testlerinde hebatit B virüsü taşıdığı belirlenen Çakmak, sevk edildiği devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

Yaklaşık bir hafta tedavi gören Çakmak, virüsü, dişini çektirdiği klinikten kaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, virüsün bulaşmasıyla ilgili hastanede bilgilendirildiğini belirterek, "Devlet hastanesinde doktor bizi aydınlattı. 'Sen daha önce 3-6 ay içerisinde anestezi operasyonu oldun mu ya da diş çektirdin mi' diye sordu. Diş çektirdiğimi söyleyince, buradan bulaşmış olabileceğini, kuluçka döneminin tuttuğunu söylediler. İlk evresiymiş. Adli tıp raporuna göre de kuluçka evresi en az 36 gün olmak zorundaymış. Benim de diş çektirdikten 36 gün sonra vücudumda rahatsızlıklar başladı." dedi.

Kliniğin ilk olarak olayı inkar ettiğini, sonrasında da tedavi masraflarını karşılamayı teklif ettiğini ileri süren Çakmak, şöyle konuştu:

"Daha önce kan testlerim var, Kızılay'a yaptığım kan bağışlarım var, eşimin testleri var. Ailemin hiçbirinde böyle bir hastalık yoktu. Klinik önce inkar etti, sonra tedavi masraflarımı karşılamayı teklif etti, kabul etmedik. Doktorumla irtibata geçtiler ben tedavi görürken, durumum hakkında bilgi almaya çalıştılar. Bana dedikleri şu, 'Eşinden, ailenden bulaşmıştır.' Böyle bir şey yok."

Çakmak, süreçte maddi ve manevi çok fazla zarar gördüğünü ifade ederek, "Eşim, benden şüphelendi. Başka yerden kapmış olabilirim diye düşündü. Bunu kafasına soktular. Kendimi aklayana kadar çok uğraştım. Aile düzenim, psikolojim, iş hayatım alt üst oldu. Yaptığım bir işin sözleşmesini feshetmek zorunda kaldım. Maddi ve manevi olarak çok büyük zarara uğradım." diye konuştu.

- Yargı süreci devam ediyor

Çakmak, süreçten çok etkilendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ölene kadar taşıyıcı kaldım. Sabahları kalkmam zorlaştı, vücudumda, eklem yerlerimde ağrılar var. Doktorum bunun sürekli olacağını, bununla yaşayacağımı ve alışmam gerektiğini söylüyor. Halsizlik, iştahsızlık, ara ara bulantılar oluyor. İlk 2 sene psikolojik olarak atlatamadım. Manevi yükü çok büyük oldu. Eşimi bile zor ikna ettim. En son doktorum izah etti durumu, ondan sonra eşim ikna oldu. Boşanma aşamasına kadar gelmiştik."

Olayla ilgili ilk olarak 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açıldığını, mahkemenin de görevsizlik vererek dosyayı Asliye 1. Ticaret Mahkemesine devrettiğini belirten Çakmak, "Yargılama devam ediyor. 150 bin maddi, 50 bin lira da manevi tazminat davası açtık. Avukatımızla birlikte sağlık raporlarını ve ifadelerimizi sunduk. Mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Sonuna kadar hukuk mücadelemi sürdüreceğim." dedi.

- Klinik iddiaları reddetti

Konuyla ilgili AA muhabirinin ulaştığı klinik yetkilisi, iddiaları reddederek, kliniğin düzenli olarak SağlıkBakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğünce denetlendiğini, müştekinin kurumu zedelemeye çalıştığını savundu.

Yargı sürecinin henüz tamamlanmadığını vurgulayan yetkili, Çakmak'tan önce muayene olan kayıtlı hastalarda, klinik doktorlarında ve çalışanlarında böyle bir virüsün olmadığının belgeleriyle birlikte mahkemeye sunulduğunu, klinikte de yapılan incelemelerde böyle bir virüse rastlanmadığını aktardı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) salih ertürk (diş hekimi)
12.09.2017 12:36:31
geçmiş olsun
People
7
2) Bir Bilen (Dr)
05.08.2017 14:13:38
Süzer dişhekimi adlı yorumcu: Ben sınamadım, kınadım ve bilgilendirme yaptım. Sınama kısmını " gidin test edin" diyerek ilgili ve yetkililere bıraktım. Cerrahım. Konu ile ilgim ve bilgim çok ileri. Sınama mercii olma kapasitem de var yani. Maalesef mezuniyet sonrası eğitim yok gibi birşey bu ülkede. Üstüne de bu memleketin insanında durumları , olayları kişisel algılama sıkıntısı var. Eksikliği kabul edip etrafla ve eski ile çatışmak ve yeniyi kabul ettirmek batılı bilimsel yaklaşımdır. Çatışmayı, politik olmamayı kabul etmeyenleri ve doğruları dile getirenleri de, bir hekime yakışmayacak şekilde bozuk bir Türkçe ile çok bilmişlikle suçlamanız sizi daha iyi bir insan ve hekim yapmaz. Eleştiri iyidir. Bir sonraki adıma hazırlar. Size hayatta başarılar dilerim!
People
31
3) süzer (dişhekimi)
04.08.2017 16:20:18
yeterli sterilizasyon ve dezenfeksiyon yapılmamışsa dişhekimliği ve diğer operasyonel tıbbi işlemler le enfeksiyon elbette bulaşabilir...dr bilen arkadaş ..gidin sınayın dişhekimlerini diyerek enfeksiyon ile ilgili .. mikrobiyoloji sterilizasyon dezenfekiyon enfeksiyon gibi konular dişhekimliğinde ciddiye alınan konular dır...elbette eleştirebilirsiniz eldivenle sağa sola sokunan sağlık personelini..haklısın...ancak sınama kısmı sana kalmadı...çok bilmiş...
People
28
4) big gaita (battık gaitaya)
01.08.2017 23:06:04
haydi bastır, ne koparsan kardır , hepatit b'li kardeşim.
People
50
5) Bir Bilen (Dr)
01.08.2017 11:18:14
Ben doktorum. Diş temizletmeye gitmiyorum korkumdan. İstediğiniz kadar kızın, söylenin, küfredin. Gittiğim yerde aletlerin ne işlemlerden geçirildiğini soruyorum. Gösterip söyleyen diş hekimim vardı, kapatmış muayenehaneyi, üzülüyorum başkasına gidemiyorum. En son 3 ay önce temizlettim dişimi. Şu anda acaba hiv veya hepatit kapmış mıyımdır diye düşünüyorum. Durduk yere değil bu korkum. Hiv, hepatit kaptıysanız adınızı vermeden kan testi yaptıramazsınız. Enfeksşyon kaptıysanız da İşinizden kovar, kapı önüne koyarlar. Yaftalanırsınız. Bir daha iş bulamazsınız.
Diş muayenesi yapan hekim , özelde de kamuda da gördüm, aynı eldivenle kapıya, bilgisayar tuşlarına dokunmaya devam ediyor. Belki bana birşey bulaştırmıyor ama etrafa mikrop yayıyor. Doktor olmuş kişi bunu yapar mı? Test edin, sınava alın diş hekimlerini. Göreceksiniz, hepatit b bulaşı, pencere dönemi, hbsag, hbcag, hbe, antikor , hcv, hiv vs bilgisi çok zayıf. Bana kızmayın ve inanmayın. Gidin kendiniz görün.
(Bunların dışında ek olarak, evvela, özellikle HIV'in bildirimi zorunlu hastalıklar listesinde olmasının insanları işyerlerinde, ilişkilerinde sıkıntıya soktuğunu söylemek istiyorum. Bildirim zorunluluğu insan haklarına aykırı. Avrupa'da bazı yerlerde hastanın HIV olduğu devlete bildirilmez. Çünkü bilirler ki insanlar yaftalanır, hayatları kayar)
Artık lütfen cinsel ilişki ile bulaşmıştır gibi şeyler yazıp insanların canını sıkmayın. İlişki ile bulaşır ama diş kliniğinden de pek ala bulaşır. sterilizasyon, klinikteki kişilerin bilgisine, görgüsüne, namusuna emanettir. Adamın hepatiti nerden kaptığı kesin saptanamaz ama diş kliniği şüpheliler listesinde bulunmalıdır ve oradaki personel ,bu vesile ile baştan aşağı yeniden sterilizasyon eğitimine alınmalıdır. Felçli sağlık görevilisinin , İstanbul'un ortasında eğitim araştırma hastanesinde, engel olmaya çalışıp başaramadığı " steriliteye uyulmayan şekilde" takılan sonda yüzünden idrar enfeksiyonu olduğu için hüngür hüngür ağladığını gördü bu gözler. Aynı duruma ben de çok şahit oldum. Dile getirdiğinizde , koca koca ünvanlı kişiler bile iş ahengini bozduğunuzu düşünür ve hedef tahtası haline getirilirsiniz tüm hastanede. Ülkenin ahlakı , temizlik ve hijyen bilgisi topyekün zayıf.
Şunu ifade etmeliyim ki, Türkiye'de ameliyathaneler , kan transfüzyonu işlemleri nispeten düzene oturtulmuştur, gönül rahatlığı ile ameliyat olun, serviste veya ameliyatta kan nakli olun. Ama diş, berberde traş, manikür, endoskopi, epilasyon , dövme diğer girişim vs işleri net değil. 5 dakikada bir endoskopi yapan kişiyi sorgulayın mesela. Arada en az 20 dakika ya solüsyonda bekleyecek o aletler yıkanıp ya makinesinde yıkanacak.
Bence bu vatandaşın haklı olma ihtimali yüksek. Kimse maval okumasın. Steril olmayan alana dokunduğumda, şüphe ettiğim eldiveni değiştirmek için hemşire ile cebelleştiğimi bilirim. Benzer yorumları özel hastanede çalışan cerrahlar yaptılar daha yakınlarda Medimagazin'de. Ameliyatta kirlenen ,yırtılan eldivenleri değiştirtmek istemiyor bazı hastane yönetimleri maddi nedenlerle diye burada, bu sitede yazıldı. Sağlık bakanlığı konu ile hususi olarak ilgilenmeli.
People
22
6) Fatma Yirmibeş (Diş hekimi)
01.08.2017 09:34:45
Burnunda sivilce çıkan sağlıkçılardan biliyor. Bu virüsü kapabileceği pek çok yer var. Korunmasız ilişkiye girmiş te olabilir,bunu eşine itiraf edecek değildir sanırım varsa böyle bir şey.
People
21
7) ali velioğlu (dt.)
31.07.2017 15:12:12
bu vatandaş bu süre içinde hiç mi berbere gitmemiş
People
19
8) Dr.Enfeksiyon (Uz.Dr)
31.07.2017 12:29:00
Başka yerden kapmadığı ne malum? Cinsel ilişkiyle de bulaşmış olabilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer