Türk Dişhekimleri Birliği: Var gücümüzle katkı yapmaya devam edeceğiz
Türk Dişhekimleri Birliği Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yayımladığı yazılı açıklamada meslekte yaşanan sorunlara işaret ederek “pek çok sorunla mücadele ederken modern dişhekimliğinin 111. yılında, bir asır geçmişin olgunluğu ve deneyimi ile toplumun ağız diş sağlığına Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak kurumsal katkı yapmaya var gücümüzle devam edeceğiz” ifadelerini kullandı
Türk Dişhekimleri Birliği: Var gücümüzle katkı yapmaya devam edeceğiz
21 Kasım 2019 11:01 - MEDİMAGAZİN

22 Kasım gününü içine alan hafta; Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı koymak, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanıyor.

“Sorunlarla mücadele ederken katkı sunmaya devam edeceğiz”

Dünyada ve Türkiye’de diş hekimliği mesleğinde eğitim ve insan gücü dağılımı koşullarındaki plansızlık nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını belirterek şunları kaydetti:

“ Gelecekte bu sorunları çok daha büyük yaşayacağımız gerçeğini ve beyhude harcanan kamu kaynaklarındaki israfın her vesileyle dile getirilmesine karşı yetkililerin siyasi popülizmin ağır basması  nedeniyle bir türlü anlatılamamasının  üzüntüsünü yaşıyoruz.

Alt yapıdan yoksun,  akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan dişhekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra  artan kontenjanları, kamuda niteliksiz tedavi yaratan performans uygulamaları, atanamayan dişhekimlerinin yaşadığı sıkıntılar, en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları, dişhekimlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları  şiddet ve mobbing vb gibi mesleğimizi ve meslektaşlarımızı ilgilendiren pek çok sorunla mücadele ederken modern dişhekimliğinin 111. yılında,  bir asır geçmişin olgunluğu ve deneyimi ile toplumun ağız diş sağlığına Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak kurumsal katkı yapmaya var gücümüzle devam edeceğiz.”

Türk Dişhekimleri Birliği açıklamasında Avrupa Ağız Diş Sağlığı 2019 Programı Rehberi Diş Çürüğü Önleme Bülteninin esas alındığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl Türkiye'de 22 Kasım Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında, modern diş hekimliğinin 111. yılını kutlanırrken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bizlerin de çalışmalarında esas aldığı ekteki bülten ile; Avrupa Ağız Diş Sağlığı 2019 Programı Rehberi Diş Çürüğü Önleme Bülteninde "Florür ve Ağız Diş Sağlığı, Sağlıklı Ortamlar (su, tuz veya süt) ve Kişisel Hijyen (florür içeren diş macunu) Yoluyla Hastalığın Önlenmesi" yol haritasını belirledi.

Yukarıda açıkladığımız olumsuz koşullara rağmen Dişhekimleri olarak bizler; ağız diş hastalıklarını önlemesi için bu rehberlikler ışığında halkımıza koruyucu ağız diş sağlığı öncelikli diş tedavilerini gerçekleştirmede çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Tüm vatandaşlarımızın “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını”, meslektaşlarımızın “22 Kasım Dişhekimliği Gününü” kutluyoruz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)