Ağız ve diş sağlığı hizmetleri kontrollü olarak başlıyor
Sağlık Bakanlığı, salgın sürecinde ağız ve diş sağlığı hizmetleri hizmetlerinde artan tedavi gereksinimlerinin karşılanması için mevcut personel ve ünit kapasiteleri göz önünde bulundurularak çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini bildirdi.
Ağız ve diş sağlığı hizmetleri kontrollü olarak başlıyor
22 Ekim 2020 11:22 -

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Kovid-19 Normalleşme Sürecinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri hakkında, tüm kamu ve kurum kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi.

Yazıda, Kovid-19 salgını sürecinde Bakanlık tarafından Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçildiği, ağız ve diş sağlığını ilgilendiren sağlık hizmetleri konusunda da bazı tedbirlerin alındığı, süreç içerisindeki değişiklikler göz önünde bulundurularak gerekli bazı düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Salgının devam etmesi ve seyri dikkate alındığında diğer sağlık birimlerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı birimlerinde de hizmet sunumunun başlaması ve tedavi gereksinimlerinin kontrollü olarak karşılanabilmesinin gerektiği vurgulandı.

Bu amaçla, Dünya Sağlık Örgütünün önerileri ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda alınacak önlemler ile ağız ve diş sağlığı hizmeti sunumunun devam edebilmesi açısından bazı çalışmaların tamamlanmasının gerektiği ifade edildi.

"Tüm kurumlarda triaj birimleri oluşturulacak"

Kovid-19 Normalleşme Sürecinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri hakkında alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

"Fiziksel kapasitenin etkin ve verimli kullanımı, artan tedavi gereksinimlerinin karşılanabilmesi ve personel verimliliğine ilişkin eylem planları belirlenecek. Bu amaçla mevcut personel ve ünit kapasiteleri göz önünde bulundurularak çalışma saatleri yeniden düzenlenecek. Gerekli görüldüğü takdirde vardiyalı çalışma takvimi belirlenerek İl Sağlık Müdürlüklerine aylık olarak gönderilecek.

- Acil ve zorunlu diş hekimliği hizmetleri kapsamında tanımlanmış vakalarda, kanal tedavisi, diş çekimi, protez tamiri, düşmüş/kırık dolgu yenilenmesi, kron/köprü simantasyonu vb. dental müdahalelerin mümkünse aynı seans içerisinde, değilse mümkün olan en az sayıda tedavi seansında yapılmasını sağlayacak şekilde randevu planlaması yapılacak.

- Tüm kurumlarda triaj birimleri oluşturularak hastaların aciliyet durumlarının tespiti ve ilgili birimlere yönlendirilmesi sağlanacak. Böylece bina içerisinde oluşacak hasta yoğunluğunun önüne geçilecek. Mümkün olan durumlarda triaj birimleri öncelikli olarak uzaktan iletişim yöntemleri (telefon, internet gibi interaktif yöntemler ile) kullanılarak hizmet verecek şekilde tasarlanacak. Bu birimde hastane kapasitesine uygun sayıda personel görevlendirmesi yapılacak.

- Sağlık kuruluşunda acil ve zorunlu tedaviler hariç tüm tedavi hizmetleri randevulu olacak ve kurumlardaki randevusuz hasta girişi en aza indirgenecek. MHRS randevularının düzenlenmesi, aynı seansta tedavi işlemlerinin ve tedavi sonrası ortam dezenfeksiyonunun yapılabilmesine olanak sağlayacak şekilde başhekimlikler tarafından yapılacak.

- Gerekli hallerde uzmanlık branşına bakılmaksızın tüm hekimlerin yoğunluk olan birimlerde görevlendirilmesi yapılacak, bu sayede mevcut iş gücünün etkin kullanımı sağlanacak.

- Nöbet hizmetlerinin planlanması, aktif diş hekimi sayısı, ulaşılabilirlik, yardımcı personel sayıları ve hasta potansiyeli değerlendirilerek il sağlık müdürlüklerince yapılacak.

- Diş protez laboratuvarlarında çalışan personel sayısı, hasta yoğunluğu ve iş kapasitesi göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenecek.

- Filyasyon çalışmaları kapsamında yapılan görevlendirmelerde ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kurumlardan görevlendirilecek personel sayısı, ilgili başhekimliklerle koordineli olarak ve poliklinik hizmetlerini aksatmayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) dt (dt)
26.11.2020 12:10:29
sayın Arif İkiyüz,
keşke yorumları dikkatli ve tarafsız okusaydınız.
öncelikle et derdinde değiliz.
önceliğimiz ölmemeye çalışmak, çünkü şartlar çok ağır,
diş merkezlerinde ve hastanelerindeki diş hekimlerinin yüzde 95 i
filasyon ekibi olarak sahada görevlendirilmiş durumda.
diş merkezlerinde kalan 3-4 diş hekimiyle covit-19 riski hala sürerken hizmet vermeye çalışıyoruz.
covit meslek hastalığı sayılmıyor,yani herhangi bir sağlık çalışanı covitten dolayı ölse ki ölen çok meslektaşımız var. işte özlük hakkı talebi öncelikle bu yüzden.
evet ,bütün sağlık çalışanları maddi sıkıntı içinde üç kuruşa çalışıp sürekli eksiye düşüyor.
.maddi destek beklememiz niye anormal oluyor anlamış değilim.
sizin mağduriyetiniz hekimlerin ihmalinden kaynaklanan bir durum değil.sağlık çalışanlarının tamamı kurumlarına geri dönmediği sürece
diş hekimliği hizmetleri aksayacaktır.sizin gibi oldukça çok insan mağdur.bunun çözümü bende değil.sorumlusu da ben değilim.
herşeyde olduğu gibi fatura sağlık çalışanlarına çıkıyor nedense.
' yuh size' çok kaba, ağır ve saygısızca olmuş.
sizi sağduyuya ve nezakete davet ediyorum.

People
1
2) Arif ikiyüz (Dr)
25.11.2020 08:07:00
Kasap et derdinde koyun can derdinde. Ben dişimi tedavi ettirmek istiyorum. Özele para yetmiyor. Hastanenin açılmasını beklerken doktorlarımız para derdine düşmüş. Bu devlet size eğitim verdi yatırım yaptı. Üzerinize vazife düştüğünde para sevdası ağır basar olmuş. Döner özlük vb. konuları konuşuyorsunuz. Ben esnafım. İşlerim azaldı. Eksiye gidiyorum. İş yapsam da yapmasamda devlet para vermiyor. Bu durumda sağlığımı düşünürken sağlıkçılar ceplerini düşünüyor. Yuh size
People
16
3) suat yılmaz (diş hekimi)
25.10.2020 18:48:22
ADSM lerde hangi profesyonel önlemler alınmışta poliklinik hizmeti verecekmiş bir de yoğunluğu azaltacak şekilde çalışacakmış.Covid-19 un daha da çok yayılmasını isteyen varsa o zaman poliklinikler açılsın heryere virüs saçılsın.Masa başından oturupta konuşmak kolay...
People
11
4) Dt (Dt)
24.10.2020 22:47:17
Yeni dönem Adsm nasıl olmalı onu konuşmamız gerekiyor :
Öncelikle performans kalkmalı
Entegre sistem de kalkmalı
Etkin bir poliklinik sistemi oluşturulmalı. (oral diagnozdan endo ya proteze vs vs)
Hekimlerin maaşları iyileştirilmeli
Emekliliğe yansıtılmalı. Özlük hakları korunmalı,iyileştirilmeli..
En önemlisi de sağlık personeline şiddet yasası çıkmalı etkin birşekilde uygulanmalı. Yoksa" çok dayak yeriz"
Pandeminin uzayacağı ve insanların diş hekimliği hizmetini bu dönemde alamayacağı düşünülünce ve ekonomik krizin derinleşmesiyle insanların özele de gidemeyeceği düşünülünce risk çok büyük...
Hekime şiddetin riski pandemiden daha fazla olacak önümüzdeki günlerde.
People
15
5) Fatma Yirmibeş (Diş hekimi)
23.10.2020 13:57:46
Haziran'da da normalleşmiştik,Kasım ayı gelirken bir kez daha normalleşiyoruz :) Bence bakanlık ne yaptığını artık kendisi de bilmiyor. Tüm Türkiye'de vakalar artarken neyin normalleşmesi bu? Abuk subuk isteklerle gelen o kadar çok hasta var ki.
People
11
6) dishekimi (dishekimi)
23.10.2020 09:56:11
baska arzunuz !!! aerosollu islem yap kazandirdigin para elekt su sabit odemelere gitsin..sıfır doner.ne guzel hayat bee
People
26
7) Dt (Dt)
22.10.2020 20:24:26
Kimse artık diş hekimliği yapmak istemiyor.
Filyasyon a gidip 3 ay daha döner alma derdinde.
Hiç kimse 3 ay sonra ne olacak diye düşünmüyor.
Kurumda kalan hekime sıfır döner.
Diş hekimliğinde performans olayı tamamen bitmiştir.
Adsm de kalan 4-5 diş hekimiyle normalleşme mi?????!!!!!
Normalleşme öyle kolay olmayacak...
............................ Çok şey var yazacak daaaaaaaa!!!!!!!!!
People
16
8) Aaa (Diş hekimi)
22.10.2020 15:52:55
Eee biz 5 aydır kontrolsüz mü çalışıyoruz a zaman
People
22
9) Ali soyel (dr)
22.10.2020 14:42:48
Saglik mudurlukleri diş helimlerinin yarisindan fazlasini filyasyona cekmisken kalan dishekimleriyle poliklinigin aksamamasi mumkun degildir..velevki zorla poliklinik yaptirilirsa bile döner sermaye bireysel olmadigindan kazanilan gelir döner olarak yansimayacktir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)