Ortodonti uzmanı yetersizliği hastaları zora sokuyor
Türkiye’de ortodonti uzmanı yetersizliği hastaları zora sokuyor. Binlerce hasta sıra beklerken kimilerine aylar sonrası için bile randevu verilmiyor. Yoğunluğu doğrulayan Sağlık Bakanlığı, “Uzman sayısını artıracağız” dedi
Ortodonti uzmanı yetersizliği hastaları zora sokuyor
30 Ağustos 2013 13:25 - BUGÜN GAZETESİ NESRULLAH SONAY
Çocuklarda diş-damak bozukluklarını tedavi eden ve sınırlı sayıda hastanede bulunan ortodonti bölümleri adeta alarm veriyor. Çoğu hasta uzman yetersizliğinden dolayı tedavisini ertelemek zorunda kalıyor. Kimilerine haftalar, aylar hatta yıllar sonrasına randevu verilebiliyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Türkiye’de ortodonti uzmanı sayısının oldukça az olduğuna işaret etti.

“Bu bir realite” diyen Şencan, “Sorunu çözmek için son iki yıldır ortodonti alanına maksimum sayıda asistan veriyoruz. İhtiyacı bu şekilde gidermeye çalışıyoruz. O nedenle biraz dişimizi sıkmak ve bir müddet böyle devam etmek zorundayız. Öte yandan temel ortodonti ile ilgili diğer diş hekimlerinin de yapacağı pek çok şey var. Bunlardan da istifade etmekte fayda var. Bazı hastalarımızı normal diş hekimlerine de yönlendirebiliriz” açıklamasında bulundu.

BAŞKA YERE SEVK EDİYORUZ

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nejat Erverdi “Önemli oranda yoğunluk var. Ancak isteyen hastayı dışarıya sevk ediyoruz. Bilindiği gibi 18 yaş altı hastaların tedavi giderlerinin yarısından fazlasını devlet ödüyor. Dolayısıyla her gelen hastaya dışarı sevk edelim mi diye sormak zorundayız” ifadelerini kullandı.

7 YIL SONRASINA RANDEVU

İstanbul’da yaşayan 9 yaşındaki Zeynep Ceren Bal da mağdur olan hastalardan sadece biri. Süt dişleri dökülmediği için acilen tedaviye alınması gereken Bal, randevu almak için ailesiyle İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’ne gitti. Hastaneden aldığı cevap karşısında şaşkına dönen aile, minik Zeynep için 7 yıl sonrasına gün verildiğini iddia etti. Anne Selma Bal, çocuğun acilen ortodonti tedavisi olması gerektiğini belirterek, “9 yaşında olmasına rağmen hâlâ süt dişlerinin çoğunu dökemedi. Ana dişleri şu anda damaklarında çıkmayı bekliyor. Acilen ortodontik tedavi görmesi lazım. Aksi halde ağzını kapatamayacak duruma gelecek” dedi.

Ortodonti sadece iki hastanede var

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müyesser Saraç, hasta yoğunluğunu doğruladı. Resmi kurum olarak bir Marmara Üniversitesi’nde bir de İstanbul Üniversitesi’nde ortodonti bölümünün bulunduğunu belirten Saraç, “Her iki kurumda da SGK’lı hastalar ücretsiz tedavi ediliyor. Diğer hastanelerde yok. Yoğunluk bundan kaynaklanıyor. Telefonla randevu almıyoruz. Hastanın bizzat başvurması gerekiyor. Bu nedenle randevularda birikme olabiliyor” diye konuştu.
 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Askeri uygur (Öğrenci)
15.12.2018 22:52:42
Diş protez öğrencisiyim ortodonti bölümüne yönelmek istiyorum bu alanda yetenekliyim ne yapmalıyım? ne yollardan geçiliyor ?
People
2
2) Esra Kurt (Dr.)
10.12.2013 00:26:39
Alttaki iki yorumcunun bilgisizliğini kaygı verici buluyorum. Doktora eğitimi ve doktora tezinin ne olduğuna dair hiçbir fikirleri olmadığı açık. Ben torpil ile doktora eğitimi almaya hak kazanmış biri değilim, istanbul üniversitesinden iyi bir derece ile mezun olmama rağmen, kendi fakülteme veya batıdaki herhangi bir üniversiteye değil 5 yıl önce torpilsiz yani mülakatsız öğrenci kabul eden tek üniversite olan erzurum atatürk üniversitesine kabul edildim. not ortalaması, ales ve yabancı dil puanı ile. başka üniversiteleri bilmiyorum ama atatürk üniversitesinde çok ciddi ve ağır bir eğitim verilir, sistemli, düzgün ve etik çalışmayı öğrenirsin, orotodnti alanında değil türkiyenin dünyanın bir adım önünde gidersin. basit diye küçümsediğiniz doktora tezi, birkaç ayda falan yapılmıyor. ben 3,5 yıl aralıksız şekilde tezimle meşgul oldum. dus olsaydı ortodontiye giremeyeceğimi düşünen çömez asistanımızın yorumu da ilginç. dus olsaydı emin ol ki ilk 10 da olurdum, ama o zaman erzurumu değil izmir, istanbul veya ankara'yı seçer ve hata yapmış olurdum, erzurum'daki eğitimi alamazdım belki ve şimdiki mesleki özgüvenimden eser olmazdı. Uzmanlık eğitiminin eksiklerini görüp düzelttirmek yerine, mevcut uzmanlık eğitimi sanki gerçekten sizi uzman yapacakmış gibi bunu savunarak kendinize büyük kötülük yapıyorsunuz. dus'un amacı devlet kadrolarını bi şekilde doldurmak, sizin nasıl bir hekim olduğunuz, nasıl eğitim aldığınız kimsenin umurunda değil. bu kadar kör olduğunuzu görmek üzücü ama tüm bunları düşününce aslında dus ile birlikte ortodontist sayısının hızla artıyor olması hiçbir şekilde kaygı vermiyor oluşu da bir gerçek. zaten piyasaya çıkınca doğal seleksiyonla kendiliğinizden silineceksiniz. kolay gelsin :)
People
3
3) sabahattin bor (ortodonti asistanı)
18.09.2013 18:40:31
DUS zamanında gelseydi Esra hanımın ortodonti uzmanı olabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca bu doktoralılar hep tezlerinin kalitesinden bahsediyor da bilime ne tür bi katkı yapmışlar anlamış değilim. Onun bunun torpiliyle sınavsız bi yere gelenlerin sınavla kazananları küçük görmeye çalışması ayrı bir vaka :)
People
0
4) duscu ve orthocu (ortodonti asistanı)
18.09.2013 00:44:38
esra kurt hanım, dusla gelenler doktoralılardan daha bilinçli ve bu imkanı elde etmek için çok çalışmış insanlar ve de bedavadan uzman olmayacaklar
Doktora ile ne kadar iyi eğitim verildiği hocalarımızın kalitesinden belli değil mi
Son derece basit bir tezle 15 dakikada 125 slayt geçip 4 saat yemek faslı sürmüyor mu DOKTORA programına bakarsanız 4 yarım yıldan oluşan teorik bir eğitimdir aslında Sizleri UZMAN yapmaz.Ama biz uzman olduktan sonra 2 yıl daha okuyup(örneğin ayda 3-4 gün,gerisi uzman kadrosuyla diş hastanelerinde-adsm de değil)çalışarak hoca da olabileceğiz.Üniversitede hoca olmak kimin umrunda sağlık bakanlığı ea diş hastaneleri daha fazla döner daha hijyenik ortam ve daha organize çalışma ortamı tabii bi de iş garantisi(örneğin 10 sene sonra özel merkezler ortocuları at seçer gibi seçecek,ucuza iş gücü ve haklı da olacaklar) devlette 10bini garantiledikten sonra keyfe keder hasta bakarsınız
People
0
5) İlker mehmet (Ortodontist)
03.09.2013 10:15:11
Sorun hastanelerde değil insanlardan düzenli olarak sigorta primi alıp bu primleri karşılığında özel hastane ve muayenehanelerde tedavi hizmetini karşılamayan devlettedir. Yani hem devlete prim öde hem de ihtiyacın olan hizmeti alma. Devlet yarısından fazlasını değil 850-1200 tl arası bir geri ödeme yapıyor. Devletin belirlediği tarifelere göre hekim fatura keserse yaklaşık 5000 TLlik bir fatura ortaya çıkıyor. Yani hasta her halukarde 3500-4000 TLlik parayı cebinden ödemek zorunda. Sözün özü: devlet kendi yanlışlarını hekimlere ve kurumlara yıkmaya çalışıyor, hekimlerle hastaları karşı karşıya getiriyor.
People
0
6) ahmet yıldırım (öğretmen)
01.09.2013 14:01:29
Ortodonti uzmanları maşallah kral gibi.Aylık ücretleri 25-35 bin,doğal olarak sayılarının artmasını istemezler,çoğu ilde ortodontist bile yok,hastalar zaten perişan,devletin bu konuya acilen dokunması gerekiyor.
People
0
7) süzer (dişhekimi)
31.08.2013 16:52:59
yetiştirelim .sizi ortodontist yapalım diyen olduda biz olmadıkmı ...almıyordu hocalarımız kendi adamları ve akrabalrının dışındakilerini ...ne yapalım.5 altı sene bedava hocalarımıza hizmet etmeyede gücü müzde yoktu....sonuç budur.
People
0
8) Ortocu (Ortodontist)
31.08.2013 12:23:09
Yakında ortodontist bolluğu olacak. Dusla inanılmaz ortocu alınıyor.
People
2
9) esra kurt (ortodonti uzmanı)
31.08.2013 08:26:13
1. 9 yaşındaki çocuğun daimi dişleri değil, çoğu süt dişi henüz ağzındadır. hasta kalabalığının büyük çoğunluğunun bunun gibi biliçsizce ve öylesine çocuğunu ortodonti servisine getirenler oluşturuyor.

2. bir ortodontistin yetişmesi 5-6 yıllık uzun bir süreç, dersler, seminerler, doktora tezi yapmak gibi ciddi eğitimler gerektirirken uzmanlık adı altında bunu da basite indirdiniz. 4 yılda, hiç ders alamadan, doktora tezi gibi kapsamlı bir çalışma yapmadan, artık sadece 4 yıl boyunca bir fakülteye gelip giderek ortodontist olunabiliyor. O sıra bekleyen binlerce insan kalabalığı bu gerçekleri bilmiyor tabi.
People
0
10) mustafa özyörük (diş hekimi)
30.08.2013 18:26:23
9 yaşındaki bir çocuğun elbette çoğu süt dişleri ağzında olacak en az oniki tane süt dişinin ağızda olması normaldir başka türlü düşünen varsa yazsın süt dişleri genelde 12 veya 13 yaş civarı değişir çene yapısında anomali yoksa süt dişleri değişmeden ortodontik tedaviye başlamak da uygun olmaz bu kadar abartılı yazmaya gerek yok
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)