Beyin anevrizmalarının en çok kadınları tehdit ediyor
Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin anevrizmalarının en çok kadınları tehdit ettiğini bildirdi
11 Haziran 2008 -

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin anevrizmalarının en çok kadınları tehdit ettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Kuday, yaptığı yazılı açıklamada, anevrizmanın, beyin damarlarının zayıf noktalarında oluşan bir nevi baloncuk olduğuna dikkati çekerek, doğuştan ya da sonradan oluşabildiğini belirtti.

"Beyin kanamalarının en büyük nedeni olan anevrizmaların yırtılmadan fark edilmesi hayati önem taşıyor. Çünkü kanayan ve hastaneye ulaştırılma şansı olan ancak 3'te 1 hastada tam iyileşme olabiliyor" diyen Prof. Dr. Kuday, şu bilgileri verdi:

"Yapılan araştırmalara göre, 3-6 milyon Amerikalı, başında, pimi henüz çekilmemiş el bombası ile dolaşmakta. Türkiye'de de bu oran benzer şekildedir. Pek çok insan, başında, henüz pimi çekilmemiş el bombası ile dolaşıyor."

Prof. Dr. Kuday, beyin anevrizmalarının en çok 35-60 yaş grubu arasında görüldüğünü dile getirerek, "Beyin anevrizmaları en çok kadınları tehdit ediyor. Anevrizma kadınlarda erkeklere göre 3'te 2 oranında daha fazla görülüyor" dedi.

Anevrizmal kanamanın birkaç dakika içinde olduğunu ve hastanın eğer hayatta kalırsa "şimdiye kadar hiç bu şiddette baş ağrısı olmamıştı" dediğini ifade eden Prof. Dr. Kuday, henüz kanamamış beyin anevrizmalarının çoğunlukla belirti vermediğini kaydetti.

Prof. Dr. Kuday, henüz kanamamış anevrizmaların bulgularını "çift görme, göz kapağında düşme ve göz bölgesinin arkasında ağrı" olarak sıraladı.

Beyin anevrizmaları kanadığı zamanki belirtilere değinen Prof. Dr. Kuday, "Şimdiye kadar rastlanmadığı şiddette baş ağrısı, kusma, bulantı, ense sertliği, çift görme, bulanık görme, ışığa karşı görmede aşırı hassasiyet" dedi.

Prof. Dr. Kuday, tedavi şeklinin hastaya, anevrizmanın yerine ve şekline göre değiştiğini, tedavinin uzman ekiplerce yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.
AA

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)