Parasını ödediği ilaçları SGK da denetlemeli
Türkiye’de ilaçları Sağlık Bakanlığı’nın aldığına, parasını ise SGK’nın ödediğine dikkat çeken Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bozkurt, SGK’nın da kendi denetim kadrosunu kurması gerektiğini söyledi. Böylece sektörde bir tasarrufun önünün açılabileceğine işaret etti.
10 Kasım 2014 - ZAMAN

Türkiye’de bir ilacın ülkeye girmesine Sağlık Bakanlığı karar veriyor. Ancak ürünün parasını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödüyor. Bu sebeple SGK’nın ‘Ben ilacın ülkeye girmesine karışamıyorum. Sadece ödeme yapıyorum. Bari fiyatları kontrol edeyim’ diye çıkış yaptığına dikkat çeken Bozkurt, “Kalitesiz mi ürün alıyoruz algısını kaldırmak için yapılması gereken şey şu: Bakanlığın verdiği ruhsattan sonra parayı SGK ödeyecekse o da kendi içerisinde uzmanlar heyeti oluştursun. Madem SGK ilaçlı stendin tanesine 1.100 lira para veriyor, o zaman hangi ürünleri alacağına da SGK karar vermeli.” açıklamasında bulundu. Fikir sahibi uzmanların bir araya getirerek hangi ilaçların ithal edileceğine karar vermesi gerektiğini söyleyen Bozkurt, “SGK hangi ürünün parasını ödeyebileceğine kendisi karar vermeli.” dedi.

 

Bugün TV’de Üç Nokta programına konuşan Bozkurt, tıbbi cihaz ithalatının azaltılması için de Ar-Ge’nin ve teknoparkların gelişmesi gerektiğini belirtti. Alvimedica olarak teknoparkta çalışmak için 4 yıl uğraştıklarını ancak ‘mera’da üretim amaçladıkları için reddedildiklerini ifade eden Bozkurt, “Bürokratik tuhaflıklar Türkiye’den Amerika’ya, İrlanda’ya, Almanya’ya beyin göçüne sebep oluyor. Harvard’da çalışan 2 hocamız var. Bunların çoğu aslında ülkelerine dönmek için Ar-Ge’lerde geliştirdikleri ürünlerin üretimini yapabilecek yer arıyor. Biz kendi içimizdeki küçük sorunları aşamıyoruz. Bu sebeple özel sektör olarak bizim enerjimiz tükeniyor. Zaten artık vazgeçtik, çünkü bu iş Türkiye’de olacak gibi durmuyor.” diye konuştu. Bozkurt, Türkiye’deki bürokratik engeller sebebiyle araştırma hastanesi kuramadığını da sözlerine ekledi: “Bu hastaneyi Hırvatistan’da kuracağız.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA