Türk bilim insanları nano moleküllü diş macunu tasarladı
Gebze Teknik Üniversitesi, led ışık altında aktif hale gelerek mikropları öldürebilen nano moleküllü diş macunu tasarladı
Türk bilim insanları nano moleküllü diş macunu tasarladı
02 Ocak 2019 09:43 - TRT Haber

Gebze Teknik Üniversitesi Kimya bölümü led ışıklı diş fırçasıyla piyasaya çıkacak macun için markalaşma sürecini tamamladı. Patent süreci ise devam ediyor. 

Led ışıkla aktif hale gelen bileşikler, ağız hijyeninde önemli üstünlükler sağlıyor. İçinde, nano boyutta bileşikler bulunuyor.

"Daha hijyenik bir diş sağlığı"

Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Durmuş, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu diş macunu içerisinde bizim elde ettiğimiz orijinal fotosensler adını verdiğimiz bileşikler bulunmakta. Bunlar nano boyutta bileşikler, ışıkta aktif olduğu zaman sinetoksijen dediğimiz bir tür oluşturarak mikroorganizmaların ölmelerine neden oluyor. Şu an kullandığımız diş macunlarından çok daha aktif çok daha hijyenik bir diş sağlığı ve ağız sağlığı elde edebiliyoruz."

Kullanımı ise piyasada bulunan diş fırçalarından farklı olmayacak. İnsan sağlığına etkileri çok boyutlu olarak değerlendirilen diş macunu ve fırçanın ilk olduğu bildiriliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
02.01.2019 11:11:02
Yeni şeylere hep temkinli yaklaşan birisi olarak diyorum ki: nano partiküller ileri yıllarda bize, yakın zamanda ise doğaya onarılmaz hasarlar verebilir mi ? Zararsız gösterilen ve her şeye ingiliz anahtarı gibi sokulan bu teknolojinin sonu sonradan teflonlara dönmesin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)