Akdağ: Hastaneler bir aya kadar düzelir
Sağlık Bakanı Akdağ, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri sonrası yaşanan sorunların 1 aya kadar biteceğini öne sürdü
23 Şubat 2005 -
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri sonrasında yaşanan sorunları değerlendiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sorunları ‘noktasal ve geçici’ olarak değerlendirdi. Akdağ, bu sorunların da bir hafta içinde azalacağını, 1 aya kadar da ortadan kalkacağını savundu.

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, SSK hastanelerini devralmalarından sonra, SSK’lıların ilk gün yaşadıkları ve halen de devam eden sorunlarının ‘abartılı’ yansıtıldığını savundu. Akdağ, yaşanan sorunların devraldıkları 150 hastaneden 10’a yakınında ‘Noktasal ve geçici’ olduğunu öne sürdü. Akdağ, sorunların bir hafta içinde azalacağını, 1 ay sonra da yoluna gireceğini işlerin yoluna gireceğini bildirdi. Akdağ, 150 hastane devraldıklarını ancak, önemli ölçüde kalabalık yaşanan hastane sayısının 10’un altında kaldığını yineledi. Akdağ, Zonguldak, İzmir/Tepecik, Bozyaka, Buca’da, İstanbul/Samatya ve Okmeydanı’nda, Eskişehir’de ve Bursa’da yoğunluk olduğunu söyledi.

SSK ZATEN SORUNLUYDU:

SSK hastanelerinin önemli bir kısmının öteden beri çok kalabalık, yoğun, kuyrukların olduğu, halkın uzun zaman beklediği, randevu alamadığı hastaneler olduğunu öne süren Akdağ, ‘Şunu net söylüyorum; bu hastanelerde devirden bir hafta önce de kesitsel bir inceleme yapsaydık, buna benzer sorunları yine görürdük’ savunması yaptı. Akdağ, ilk gün bekledikleri gibi sıkıntıların daha çok, sabahın erken saatlerinde, müracaatlarda, veznelerde, fotokopide yoğunlaştığını söyledi. Bu sıkıntıların bir kısmının sigortacılık işlemlerinden kaynaklandığını öne süren Akdağ, ‘Bunları aşmak için SSK ile ortak çalışıyoruz. Zaten, evrakla ilgili mevzuat epeyce sadeleştirildi. Şimdi tıkanmalara yol açan, gereksiz bekleme ve kuyruklara yol açan bir uygulama varsa; bunları da temizleyerek yola devam edeceğiz’ diye konuştu.

PROVİZYON AKSADI:

Özellikle ilaçtan kaynaklanan sıkıntının giderilmesi için de, Türk Eczacıları Birliği ile Çalışma-Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SSK’nın uyumlu bir çalışma içinde olduklarını anlatan Bakan, hastaların eczanelerde tanınmasını sağlayan otomasyonlu provizyon sisteminin bazı yerlerde aksadığını, bunların süratle geliştirilmekte olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN HASSAS:

Eczacıların da ‘ödemelerde bir sıkıntı yaşanır mı’ endişelerinin olduğunu kaydeden Akdağ, şu bilgileri verdi: ‘Bunu da Bakanlar Kurulu’nda görüştük. Sayın Başbakanımız bu konuda çok hassas. İlgili bakan arkadaşlarımıza da gerekli talimat verildi. Eczacıların endişeleri de büyük ölçüde giderildi. Ödemeler yerli ilaçlarda en geç 45 günde, ithallerde 60 günde yapılacak.’

Daha önce de ilaç kuyruğunda ölenler vardı

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, ‘İlaç alamadığı için kemoterapi tedavisi yarım kalan, şeker-tansiyon gibi raporla düzenli ilaç alan hastalar zor durumda. Bunlara ne öneriyorsunuz’ sorusuna şu yanıtı verdi: ‘Bakın daha önce de, SSK eczanelerinde o ilaçlar yoksa da, buna benzer sorunlar yaşanıyordu. Bunlar biliniyordu, yeni birşey değil. Şimdi, bu dönüşümde sistemin çalışmasıyla ilgili olarak bazı aksaklıklar ortaya çıktı. Ama SSK’nın anlaşma yaptığı 15 bin eczaneyle birlikte bu sorunları süratle aşmak üzere hummalı bir çalışma içinde olduğunu biliyorum. Umuyorum çok kısa bir sürede, belki bu hafta içinde, SSK bu sorunlarını çözecektir. Vatandaş, SSK eczanesinde saatlerce bekliyordu. Bunu hepimiz biliyoruz. ‘Vatandaş ilaç kuyruğunda öldü’ haberlerini çok okuduk. Düzeltmek için bu iş yapıldı. Gönül isterdi ki, ilk gününde düzelsin. İnanıyorum ki, SSK bunu çok kısa bir sürede çözecek. Çünkü, SSK’lılar 300 eczane yerine şimdi 15 bin sözleşmeli eczaneden ilaç alacak.’

Kimseyi çevirmiyoruz, biraz bekletiyoruz

KESİNLİKLE ‘Göç yolunda düzülür’ anlayışıyla çalışmadıklarını vurgulayan Recep Akdağ, ‘Böyle olsaydı sistem komple çökürdi. Hiç böyle birşey yok, bazı yerlerde noktasal aksamalar var. Bunları olayın seyri içinde çözüp yolumuza devam edeceğiz’ dedi. Bakan, ‘Vatandaşa bugünlerde hasta olmayın mı diyorsunuz’ sorusuna da, ‘Hiçbir vatandaşımız hastanelerden çevrilmiyor. Bunun altını lütfen çizelim. Vatandaş biraz beklemiş, kalabalık olabilir. Geçmişte de hastanelerin birçoğunda kalabalık vardı. Ama, şimdi vatandaş oralarda hizmetini alıp dönmüştür’ karşılığını verdi.

150 hastanenin 10’unda sorun var

UYGULAMANIN derhal durdurulması ve gerekli altyapı oluşturulduktan sonra pilot uygulama yapılması konusundaki öneriler hakkında da Recep Akdağ, şunları söyledi: ‘Bunları kabul etmek mümkün değil. 150 hastanenin işletim sistemini, kültürünü, hizmet anlayışını değiştiriyorsunuz. Kolay değil. 150’sinde de, hatta 100’ünde sorun olsaydı; derdik ki, burada bir yanlış iş yapmışız. Ama, gerçek farklı. Ciddi sıkıntı çıkan hastane sayımız 10’un altında. Bir tek ilaç yazdırmak için bile büyük hastanelere gelenler var. Oysa, yanındaki Sağlık Ocağı’nda, dispanserde de ilacını yazdırabilir.’

SSK’lı hastalar özel hastanelere gidemedi

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin ikinci gününde, SSK’lı hastalar sevkli gittikleri özel hastanelerde de sorun yaşadı. SSK’lı hastalar ellerinde sevk, rapor ve tahlil sonuçları olmasına karşın bazı özel hastanelerde anjiyo ya da kalp ameliyatı yaptıramadı. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Karahan ise sevke rağmen hastaların alınmamasının özel hastanelerden kaynaklandığını öne sürdü. Prof. Karahan, ‘Kalp ameliyatları ve anjiyo için hastalar özel hastaneye gidebilir. Biz SSK’nın sitesinde de ödemelerle ilgili açıklamayı yaptık’ dedi. Özel hastane yöneticileri ise ödemeler konusunda kargaşa yaşandığını bu nedenle SSK’lı hastaları geri çevirmek durumunda kaldıklarını bildirdi.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA