Tüp bebek masrafı devletten
Tüp bebek, 'masrafı devletçe karşılanacak sağlık hizmeti' kapsamına alındı. Ancak SSK'lılar, şimdilik kapsam dışı!
28 Ocak 2005 -
Tüp bebek, 'masrafı devletçe karşılanacak sağlık hizmeti' kapsamına alındı. Ancak SSK'lılar, şimdilik kapsam dışı!

Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın önerisiyle, 2005 Bütçe Uygulama Talimatnamesi'nde (BUT) tüp bebek tedavisini sağlık güvencesi altına almaya karar verdi. Gelecek hafta yürürlüğe konacak yeni talimatnameyle, tüp bebek, 'masrafları devletçe karşılanacak sağlık hizmeti' kapsamına alındı. Böylece, maddi koşulları yetersiz çiftlere de tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansı tanınsa da, Bakanlık Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Hayati Gökçe, konunun istismar edilmemesi için, yine Sağlık Bakanlığı önerisiyle önlemler aldıklarını açıkladı.

SSK'lıya müjde yakında
Gökçe, Sağlık Bakanlığı'nın tıbbi açıdan tedavi şansı yüksek çiftlere öncelik verilmesini sağlamak amacıyla yaş şartı getirdiğini, BUT'un Emekli Sandığı ve Bağ-Kur mensuplarını kapsadığını, SSK ile ilgili düzenleme yapma yetkisine sahip olmadıklarını hatırlattı. Tüp bebek konusunu geçen yıl Başbakan Tayyip Erdoğan'a ileten AKP'li Fatma Şahin, Milliyet'e yaptığı açıklamada, hükümet olarak, bu hakkı SSK'lılara da mutlaka tanıyacaklarını söyledi.

3 deneme devletten

Yeni Bütçe Uygulama Talimatnamesi'ne (BUT) göre, tüp bebek isteyen çiftler öncelikle Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden, bebek sahibi olamayacaklarına dair rapor alacak. Çiftler, kurul raporuyla tedavi için kamu ya da özel sağlık kuruluşlarına başvurabilecek. Özel sağlık kuruluşlarını tercih edecek çiftlere ait masraflardan, sadece BUT'ta yer alacak miktar devletçe ödenecek. Devlet, bir çifte ait tüp bebek tedavisi masrafını, en çok 3 denemeye kadar ödeyecek.


Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA