Memurların kıdemi artıyor
Kamu kurumlarında 1991’den sonra çalışmaya başlayan bir milyon memura, bir derece artışı geliyor. Derece artışının Maliye’ye yıllık faturası ise 250 trilyon lira olacak. Yapılacak düzenlemeyle emekli aylığı alana ayrıca yetim aylığı bağlanmayacak.
06 Ocak 2005 -
Taslakta, bu durumdaki devlet memurlarına, 15 Şubat 2005 tarihinden itibaren 1 derece verilmesi öngörülürken, hükümetin buna ilişkin Kanunun kısa sürede çıkarılması halinde, derece yükseltme işlemini 15 Ocak’a çekebileceği belirtiliyor. Derece artışı, konsolide bütçeli kuruluşlar ile KİT ve belediyelerde 1991 sonrası işe başlayan 1 milyon dolayında devlet memurunu ilgilendiriyor.
Bir milyon devlet memuruna 1 derece verilmesi ile ortaya çıkacak maaş artışının bütçeye yıllık faturası da 200 ile 250 trilyon lira arasında hesaplanıyor. Bunun 25 ile 50 trilyon lira arasındaki bölümünün KİT’ler ve belediyelerden kaynaklanacağı ifade ediliyor.

YETİM AYLIKLARINA YENİ DÜZEN
Bu arada, aynı taslakta yeralan bir başka düzenlemeyle, yetim aylığı bağlanmasına ilişkin esaslarda değişikliğe gidiliyor ve herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli olanlar ile dul aylığı alanlara, ayrıca yetim aylığı bağlanması uygulaması son buluyor.
SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Bankaların Sandıklarından yaşlılıkya da dul ve yetim aylığı alanların kazanılmış haklarını saklı tutan düzenleme, halen bu durumda olanların bundan sonra da yetim aylığı almaya devam etmesini hükme bağlıyor.
Taslağa göre, yeni Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra kendisi emekli ya da dul aylığı alırken, bir de ölen anne ve babasından yetim aylığı bağlanabilecek kişiler, artık yetim aylığını alamayacak.
Ancak bağlanacak yaşlılık aylığı, diğer aylıktan daha düşükse, haksahibi bundan vazgeçebilecek. Bu kişinin talepte bulunması halinde, yaşlılık aylığı yerine kendisine daha yüksek olan yetim aylığı bağlanabilcek.
2005 yılı Bütçe Kanunu’nda yer alan doğum ve çocuk yardımlarındaki artış da, taslak ile ilgili Kanununa taşınıyor. Yine taslakta, istisnalar dışında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik ya da yaşlılık aylığı alanların, belirlenen kurumve kuruluşların kadrolarına açıktan atanamaması ve herhangi bir sosyalgüvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların, bu aylıkları kesilmeksizin kamuda görev alamamasına ilişkin Bütçe hükmü de ilgili Kanuna alınıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?
-Bir ev kadını, eşi vefat ettiği için SSK’dan dul aylığı alıyor. Daha sonra Emekli Sandığı’ndan emekli aylığı alan babasını da kaybediyor. Mevcut sistemde, bu kişiye eşinin dul aylığının yanı sıra babasından yetim aylığı da bağlanıyor. Yeni sistemde, iki kuruluştan birden aylık alınamayacak. Ancak babadan bağlanacak yetim aylığı daha yüksek ise kişi, eşinin dul aylığından feragat edip, babasının yetim aylığını alabilecek.
-Bekar bayan. Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş. Bir süre sonra Bağ-Kur’dan emekli aylığı alan babasını kaybediyor. Mevcut sistemde babasından yetim aylığı bağlanıyor. Yeni Kanun çıktıktan sonra, artık bunu alamayacak.

NTVMSNBC

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA