E-reçetede güvenlik sorunu
Bilindiği üzere basında sıkça doktor şifreleri çalınarak pahalı ilaçların usulsüz yollarla reçete edilmesi haberleri çıkıyor
E-reçetede güvenlik sorunu
17 Kasım 2015 -

Sosyal Güvenlik Kurumu bu tür durumların yaşanmaması için 1 Ocak 2016'da zorunlu e-imza uygulamasını hayata geçirmeyi planlıyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, e-reçetelerde güvenlik açığı olduğunu belirterek,  “Güvenli Elektronik imza suiistimallerin önüne geçecektir" dedi.
Saydan, şu an sadece şifre ile sisteme giriş yapılabildiğini ve doktorların şifresini ele geçirenlerin kolaylıkla sahte reçete oluşturabildiğini kaydetti. Saydan, “Doktorların e-reçete yazarken kullandıkları şifrelerde sorunlar yaşanıyor. Bu şifreler yanlış kişilerin eline geçmekte ve suiistimallere yol açmaktadır" dedi.
Saydan mevcut durumda aile hekimlerinin % 40 ‘ını e- imzaya geçtiğini; devlet , üniversite ve özel hastanelerin ise henüz e-imza ‘ ya geçmediğini söyleyerek, konuyla ilgili şunları kaydetti:
    "1 Ocak 2016'da SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarının zorunlu olarak e-imza sistemine geçmesi suiistimallerin önüne geçecektir. Elektronik imzaya geçişle, e-imza cihazının klavyeden girilen basit şifrelere göre çalınma ve ele geçirilme riski düşecek ve cihazın koruma hassasiyetinin artmasıyla sorunlar azalacaktır."


E-İMZA SORUMLULUĞU DOKTORA VERECEKTİR

Saydan, eczacıların mağdur edilmesine değinerek, "Eczanelerimize gelen her reçetede, doktora ulaşıp bu reçeteyi siz mi yazdınız diye sorma imkanımız yok" diyerek şöyle devam etti:
    "Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor ve sorumlu tutuluyor. Bizlerin tek görevi; 7 gün 24 saat reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz. Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, “bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok."

Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bu tür suiistimallerin yaşanmaması için SGK tarafından ilk etapta güvenli elektronik imza ile e-reçete yazılmasının sağlanması ve 1 ocak 2016 tarihinden itibaren zorunlu olması çok güzel bir başlangıç olacaktır.  Sonrasında ise “akıllı sağlık kartı” uygulamasına geçilmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Aile hekiminiz (doktor)
19.11.2015 16:00:06
E imza hekimin başını belaya sokacak bir uygulamadan başka bişey değildir ve güvenli de değildir. Hastalar eskiden kağıt reçete ile ilaç alınca reçetenin arkasını imzalar ve sorumluluğa ortak olurlardı, yani herkes karnesine sahip çıkmak zorundaydı, hekim bir usulsüzlükte ıslak imzanın kendisine ait olmadığını rahatça isbatlayabilirdi. oh ne ala Eczacı kimlik kontrolünden anlamazmış , hekim e imzaya geçmeliymiş cart curt . hastalara e imza veya en azından 1 liralık e devlet şifresi kullanma zorunluluğu gelmeden hekimler e imzaya geçmemelidir . Reçete yazdığınız bir hasta karşınıza geliğ muayene olsa , sonra gidip savcılığa felanca dr ben yokken eczacı ile anlaşıp adıma reçete yazmış dese bu e imza ortamında basit bir husumetten doğacak şikayette hekimi kollayacak hiçbir şey yoktur. hastaya sorumluluk vermeden tek taraflı gönüllü olan hekim SAF tır. Koruma herkesi kollayacak şekilde yapılandırılmalıdır. Tamam hekim e imza kullansın kabul , eczacı da imza veya şifresini kullansın , ama hastada en azından 1 liralık e devley şifresini kullanmak zorunda olmalıdır . Gerisi sağlık personelini zan altına atmaktır. sonra bi delinin attığı taşı , kuyudan çıkarabilene aşk olsun.
People
2
2) Yol Bulduran (Tıp Doktoru)
19.11.2015 10:48:16
Bu sayfa tasarımına "material design" deniyor. Özellikle cep telefonu, tablet gibi sistemlerde daha iyi görüntü ve gezinti sağlanabiliyor. Eski sistemde satır genişliğini ayarlayıp harfleri büyütmek zorunda kalıyordum. Sayfanın sağ altında yukarı yönlü ok var mesela, sayfa başına gitmek için sağdaki şeriti oynamanız gerekmiyor.
Pek çok site artık bu tasarıma geçti.
İlk günler sayfalar yavaş açılıyordu, sanırım artık bu sorun da gitmiş.
Bence bir süre deneyin, alışacağınızı düşünüyorum
People
0
3) A.SHAFİ (DR)
18.11.2015 19:25:29
Bu sitenin devamlı ziyaretçisiyim,bu yeni düzenlemenizi beğenmedim,eski fab.ayarlarına dönersiniz iyi olur
People
1
4) DRHAMMER (DR)
18.11.2015 11:47:46
lütfen eski sayfa düzenine geri dönün. yoksa artık siteyi takip etmekten vazgeçeceğim
People
1
5) Dr. T. K. (Op. Dr. )
17.11.2015 21:18:32
Şifre çalındığı için dolandırıcılık yapıldığı saçmalıktır. Islak imzalı ıslak reçete ile dolandırıcılık yapan meslektaşlarımızı bu da durduramaz...
People
5
6) postenflamatuar (uzm dr)
17.11.2015 16:13:26
Sayfa düzenini çok kötü hale gelmiş. Bir karmaşa, bir düzensizlik var. Eski sayfa düzeni bundan çok daha iyiydi.
Elektronik imzayı ben reçetelerde kullanmayacağım. Bilgi işlem çalışanlarına ve sistemine güvenmiyorum. Bilgisayarlarımıza güvenmiyorum. Çünkü bunların güvenirliğini test edecek güvenilir bir yapı yok. reçeteye mahsus bir e-imza benzeri yapı oluşturulabilir. E-imzamla kendimi bir gün icrada veya terör mahkemesinde bulmak istemiyorum.
People
3
7) murat celikten (uzman)
17.11.2015 13:04:09
Haber sanki e-imza gelir ise tüm usulsüzlükler bitecekmiş gibi bir algı oluşturmuş. Oysa hastanelerdeki bilgi yönetim sistemleri Allah lık. Zerre kadar güvenlik yok. Ben sistemi kendi şifremle açıp muayene yapıyorum sistem her seferinde başkasına muayene atıyor. Reçete geçen aya kadar muayene yapana çıkıyordu. Şimdi e imza bu rezillikleri bitirecekmi ?
Ben e imza almadım. Dava acacağım. Devlet benim elektronik güvenliğimi % 100 sağlayamadan bu işe girmemeli
People
6
8) bozeren (nş uz dr)
17.11.2015 11:25:19
pek çok hekim arkadaş e-reçete şifrelerini sekreterlerine, hemşirelerine vermiş durumda zaten. toplumumuzun iş hassasiyeti ve disiplinsizliği biz hekimlere de yansımış olduğunu gerçeği herkesin malumudur. böylece, poliklinikte reçete yazma ve tasdikleme işi yardımcı elemana bırakılmış durumda. ayrıca çoğu zaman onlar hastaneye bile gelmeden otomatik olarak hastanedeki işlemlerini yürütmekteler.
şimdi, bir de e-imza olayı ortaya çıkıp da, bunu da sekreterlere verirlerse -hepimiz birbirimizi iyi tanıyoruz, elbette ki hekim arkadaşlarımız bu şifreyi yardımcı elemanlara vereceklerdir.- , vee, bu da kötü niyetli insanların eline geçerse seyreyleyin gümbürtüyü. (bu arada fedakar veri giriş elemanlarını ve hemşireleri tenzih ederim.) bizim yokluğumuzda tapu- kadastro, oto devir vekalet, vb.. birçok olay patlak verecektir. bu sebeple, e-imzanın kendisi değil, sadece reçeteyi kapsayan bir versiyonu uygulamaya sokulmalıdır diye düşünüyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA