Eczacı Gelişim Kooperatifi: 'Avrupa'nın en ucuz ilacını biz Türkiye'de fiyatlıyoruz'
Eczacı Gelişim Kooperatifi Başkanı Onur Özgüven,"Avrupa'nın en ucuz ilacını biz Türkiye'de fiyatlıyoruz. Referans fiyat uygulamasına karşı değiliz. Ucuz ilaç kullanımını tabii ki destekliyoruz." dedi.
Eczacı Gelişim Kooperatifi: 'Avrupa'nın en ucuz ilacını biz Türkiye'de fiyatlıyoruz'
16 Ocak 2019 - AA


Eczacı Gelişim Kooperatifi tarafından Antalya'da düzenlenen "Mesleki Mevzuat Çalıştayı" 100 eczacının katılımıyla başladı.

Kentteki bir otelde düzenlenen çalıştaya, oda başkanlarının yanı sıra farklı illerden eczacılar katıldı. 

Eczacı Gelişim Kooperatifi Başkanı Onur Özgüven, yaptığı konuşmada, çalıştaya bölge eczacı odalarının yanı sıra alanında çalışma yapan uzmanların da katıldığını söyledi.

Eczacılar olarak mesleki dönüşümün eşiğinde olduklarını vurgulayan Özgüven, "Eczacıların yaşadığı mesleki sıkıntıların, mevzuattan kaynaklı bazı sorunların aşılabilmesi için çözüm önerileri arıyoruz. Hazırlayacağımız raporu, Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna sunacağız." diye konuştu.

Çözüm önerilerini de tartışarak, ilgili yerlere sunacaklarını belirten Özgüven, ilaçların geri ödenmesinde bir sıkıntı olmadığını, sağlık uygulama tebliğine göre gününde ödemelerin yapıldığını anlattı.

Çok sayıda ilacı piyasada bulamadıklarına değinen Özgüven, şunları kaydetti:

"Mevzuattan kaynaklı sebepleri var mıdır yok mudur, bunları tartışacağız. Avrupa'nın en ucuz ilacını biz Türkiye'de fiyatlıyoruz. Bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi olamaz mı? Referans fiyat uygulamasına karşı değiliz, ucuz ilaç kullanımını tabii ki destekliyoruz. Olabildiğince ucuz ilacın olmasını istiyoruz. Bununla birlikte azalan eczacı karlılıklarını ve eczanelerin daralan ekonomilerine nasıl bir canlılık getirilebileceğini görüşeceğiz."

Eczacıların sorunlarından, zor bulunan ilaçlara kadar farklı konuların ele alınacağı çalıştayda sonuç bildirgesi hazırlanacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
16.01.2019 16:47:41
DÜNYANIN EN UCUZ İLACI na odaklanarak hedef büyütmek de bir alternatif bakış olabilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA