Eczacılar: Sağlık okur yazarlığının az olduğu ülkemizde reçetesiz ilaça hazır değiliz
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, "Sağlık okur yazarlığı düşük ve ekonomik kaynakları kısıtlı olan toplumumuz reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hiçbir şekilde hazır değildir." dedi.
Eczacılar: Sağlık okur yazarlığının az olduğu ülkemizde reçetesiz ilaça hazır değiliz
05 Ocak 2018 -

ANKARA-Çolak, ülke çapındaki 64 eczacı odası başkanın katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine karşı olduklarını açıkladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) reçetesiz ilaçlar kategorisini genişletilmesini öneren çalışmasını değerlendiren Çolak, 2 yılı aşkın sürdürüldüğü belirtilen söz konusu çalışmaların sağlık meslek örgütleri ile paylaşılmadığını belirtti. Çolak, "TİTCK’nin süreç içerisinde yaptığı çalışmalar ne Türk Eczacıları Birliği olarak bizimle ne eczacılık fakülteleriyle ne de Türk Tabipleri Birliği gibi sağlık meslek örgütleri ile paylaşılmıştır. Çalışmalar ayrıntılı olarak tartışılmış değildir. Süreç şeffaf yürütülmemiştir." dedi.

Çolak, sağlık sektörünün toplumun tamamını ilgilendirdiğini ifade ederek "Sağlık okur yazarlığı düşük ve ekonomik kaynakları kısıtlı olan toplumumuz, reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hiçbir şekilde hazır değildir." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’deki sağlık okur yazarlığındaki düşüklük ve ilaç suistimali dikkate alındığında, reçeteli ve reçetesiz ilaçların aynı anda kullanılmasının ilaç kullanımına bağlı zehirlenme gibi olaylara neden olabileceğini dile getiren Çolak, “Hatta ölüm gibi riskleri bile beraberinde getireceği açıktır.” diye konuştu.

Çolak, ilacı bittikçe yeniden reçetesiz satılan bu ilaçları almaya devam eden hastalarda, altta yatan hastalık belirtilerinin maskelenebileceği, bu durumun ciddi hastalıkların tanısını geciktireceği, ilerlemiş hastalıkların tedavisinde de kamu zararı oluşturacağı uyarısında bulundu.

Araştırmaların TİTCK listesinde reçetesiz kategorisine geçirilen ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı ile meydana gelen zehirlenmelerin Türkiye'de yüksek oranlarda olduğunu gösterdiğini vurgulayan Çolak, şöyle devam etti:

"Soğuk algınlığı ve kırıklık ateş olan çocuğa Aspirin’in ateş düşürücü olarak verilmesinin ciddi riskleri var. Eğer hastalık viral kökenliyse beyinde ciddi hasara neden olabiliyor, ‘reye sendromu’ denilen ölümcül olgularla karşılaşabiliyoruz. Kan sulandırıcı bir ilaç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı OMEGA ilacı ile birlikte kullanıldığında kan aşırı derecede sulanmış olduğundan herhangi bir kaza durumunda müdahale şansı olmayacaktır."

Türkiye’de geri ödeme listesinde bulunan bazı ilaçların fiyatlarında listeden çıkarıldıktan sonra önemli bir artış olduğunun gözlendiğine dikkati çeken Çolak, düzenlemenin vatandaşların cepten ödemelerini artıracağını savundu. Çolak, şunları kaydetti:

"Bağırsak düzenleyici bir ilaç geri ödemede 7 lira iken çıkarıldığında 26 lira, lokal anestezi bir merhem geri ödemede 20 lirayken çıkarıldığında 115 liraya, pişik önleyici krem geri ödemede 3,5 lirayken çıkarıldığında 16 lira, vitamin takviyesi bir ürün geri ödemede 6 lirayken çıkarıldığında 39 lira oluyor. Reçetesiz ilaç statüsüne sokulan ve SGK geri ödemesi kapsamında çıkarılan ilaçların halkın sağlık harcamalarına yansımasının arttığı açıkça görülmektedir."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Bülent (Eczacı(farmakoloji))
15.01.2018 15:58:52
Sayın Alp yengün ben uz Dr arkadaşa cevap verdim. İşini doğru yapan doktorlar ve eczacılar var olmazsa sistem yürümez zaten o gün işim yoğun diye rumuz tam giremedim. Bu olaylardan dolayı askerlik yaptığım zamandan kalma 7 yıldır süren bir davAmız var zaten. Askeri tabip yarbay istediği ilaçlar dışarı reçete ettiği Ve eczacıların dışarı okudukları ilaçların muadili gelince eczacıya cebinden aldırırdı. 1-2 eczacı asteğmen i dövmüşlüğüde vardı dava no su istersen sana bilgi ve belgelerinde atarım.Ve dava hala devam ediyor bak kardeşim bu konuda çok doluyum gelecek ay yine mahkemeniz var diye yazım geldi. Adam yaptı etti 3 asteğmen eczacı 20 asker veteriner yüzbaşı - diş üsteğmen hepimiz 5-6 ayda bir ifade vermeye gidiyoruz. Ben bu davaya dayanarak konuştum . Sen ne işkembeden salıyon. Ben uz Dr ye konuştum o da söylediği lafaydı yazım. Sana ne oluyor. Her yere tuz la koşmayın arkadaş. Bir mesleğin tamamına laf atmış bende diğer arkadaşta cevap yazdık . Sana ne arkadaş memlekette klavyeden konuşmak kolay olmuş. Gel 7 yıl boyunca mahkemeye gitte göreyim .
Yanlışlıkla incittiğim doktor ve eczacı arkadaşım varsa özür dilerim. İyi günler arkadaşlar
İNŞALLAH önümüzdeki günler hepimiz için iyi olur.
People
5
2) dr alp yengül (dr)
15.01.2018 13:35:34
sayın eczacı rumuzlu yorumcu
siz hangi bilgi ve gerekçeyle bir hekim üzerinden hekimlerin mümessille pazarlık ettiğini böyle bir siteye yazıyorsun.
binlerce hekim ve eczacının olduğu bir ülkede ilaç yolsuzluğu olmuştur olacaktırda. SGKve adli mercilerin görevi de(varsa) bunların takibidir.
sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığı hekiminden eczacısına, sağlık memuruna kadar herkesimin onlarca sorunu varken bu ithamların gerekçesi ya gerçekçi olmalı yada bunu yapanların cezası olmalıdır.
ben kendi adıma şimdi bağlı bulunduğum tabip odası aracılığıyla savcılığasizin için suç duyurusunda bulunacağım.
ıp numaranızla kim olduğunuz bulunuyor. siz ne gerekçeyle böyle bir ithamda bulunduz adli mercilere bir açıklamasını yapın. benim bir meslektaşım hakkında bildiğiniz varsa onu açıklayın. herkes bir suçu varsa bedelini ödesin.
ama...
böyle halka açık sitelerde rumuzlarla birbirimize iftira atmamayı önce bizler öğrenelim.
People
2
3) Hekim (Op. )
13.01.2018 18:59:24
Ben hekim olarak kesinlikle güvenmediğim ilacı yazmam ve kullanmam. Bazı muadil ilaçlar gerçekten işe yaramıyor. Kullanmam ve kullandırmam. Hastalara da mutlaka yazdığım ilacı almalarını tembihliyorum. Hiçbir firmayla da kirli ilişki içinde değilim. Kongreye kendi paramla giderim.Uyduruk muadil ilaç yazmam kullandırmam. mf işinden anlamam ortada haram varsa mutlaka bir şekilde yiyenden çıkar onu bilirim.
People
4
4) Ahmet (Uzdr)
12.01.2018 15:50:50
Yeni açılan eczaneler hariç çoğu eczacının aylık geliri 20-25 binden aşşağı değil.Riski alan mahkemelerde sürünen hep doktorlar malı götüren eczacılar ne güzel sistem.Neymiş efendim kendilerininde ticari riski varmış bak bak.Çoğu eczacı mesaisine bile gelmiyor.Yalandan yerlerine bi eczacı gösterip para basmaya devam.Bir çok eczacıda siyasetçi olduğu için bir birlerinide kolluyorlar.Elbet bir gün adalet gerçekten yerini bulur.
People
3
5) ecz (eczacı)
12.01.2018 12:20:45
Sayın uzdr ; evet anneme babama muadil ilaç veriyorum,kendim kullanıyorum. Peki soruyorum sana yazdığın bütün ilaçlar orjinal mi? Bu mümkün mü? Suçsa yaptığım şikayet et! Bu neyin kavgası anlamak zor siz ve sizin gibileri.
People
4
6) Eczacı (Eczacı)
09.01.2018 17:08:32
Sizce konu başlığı mf ilaç ile ilgili mi ve eşdeğer ilacı kalitesiz diyip bide halkın sağlığını tehlike atıyorsunuz deyip olayı başka tarafa çekmeyin. Bu olayın muhattabı Sağlık Bakanlığıdır bakanlık onay vermiş sen kim oluyorsun Uz Dr arkadaş. Sen önce mümessil ile pazarlık yapma. Her gelen mümessil e göre ilaç yazıyorsun halkın sağlığını tehlikeye atma. Başkalarından önce kendi meslek etiğine bak. Burda bile anlaşamıyorken bu doktor ve eczacıların böyle az kazanmalarıda kendilerine hak olmuştur. İNŞALLAH düzelir.
People
26
7) uzdr (dr)
09.01.2018 12:47:07
malfazlası ilaç olayı öncelikke eczacılarda bir rant kapısı.adam diyorki 1 tane şu ilaçtan al , sana 5 tanede ücretsiz ilaç bırakayım.eczacıların bir kısmıda buna bayılıyor.çünkü bedava.yuzde yüz kar.ama halkın sağlığı bu eczacımızın umurundamı sanki.sen kendi yakınına bu bu bedava ilaçları!!! verebilirmisin.ya sanki bunlar leblebi.peki senin nereden hakkı oluyor bu sayın !!!eczacı...bu düpediz ucuz,kalitesiz ilacı halka vermek için bir kapı.utanın da bunu savunmayın...
People
4
8) aydin sinal (hekim)
09.01.2018 11:35:17
kos kiz Sevim bunlar yine birbirlerine girdiler
People
26
9) herdaim (vatandaş)
09.01.2018 11:05:45
abdurrahman gün (eczacı) mf size hangi yasa ile tanınan bir hak?
Hastaya reçetesinde yazan ilacımı yoksa mal fazlası aldığınız ilacımı veriyorsunuz?

Reçetesinde yazan ilacı isteyen hastaya o yok muadili (en fazla mf veren firma) var demek etik mi ahlaki mi?
People
8
10) abdurrahman gün (eczacı)
09.01.2018 09:53:24
Ahmet(uzm), mf bizim faturamızda yer alan ve yasal olan bir ticari hakkımız, siz önce kendinizin mümessillerle olan kirli pazarlıklarınızı eleştirin !!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori