İnternetten alınan vitamin ve gıda takviyelerindeki tehlike büyüyor
Eczane dışı çeşitli platformlar üzerinden satışı yapılan sahte veya tarihi geçmiş vitamin ve gıda takviyeleriyle ilgili bir suçlu arayan vatandaşlara İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Pınar Özcan’dan yanıt geldi, “sağlığa yönelik her türlü ürün sadece eczanelerden temin edilmeli ve eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır.” dedi
İnternetten alınan vitamin ve gıda takviyelerindeki tehlike büyüyor
03 Mart 2021 12:11 -

Eczane dışında satılan ürünlerin güvenilirliğinin kontrol edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Pınar Özcan, "Sahte, son kullanma tarihi geçmiş ve silinmiş, kötü saklama koşullarına maruz kalmış bozulmuş, etiket bilgisi ile içeriği aynı olmayan ürünler internette cirit atıyor ve bu durum vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz: Eczane dışı satış kanallarından vitamin ve gıda takviyesi almayın, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmayın." dedi. 

Hiçbir gıda takviyesinin tamamen zararsız ya da yan etkisiz olmadığını belirten Ecz. Özcan, "Hatta doğru gıda takviyesi, doğru kişiye, doğru dozda verilmediğinde ilaç etkileşimleri oluşabilir, bazı hastalıkların tanı konulması gecikebilir, organlarınızda hasarlar oluşabilir ve ne yazık ki ölümcül sonuçları olabilir." ifadelerini kullandı. 

Eczacıların toplum sağlığını korumaya yeminli olduklarını ifade eden Ecz. Özcan, şu değerlendirmeyi yaptı:

 "Vatandaşlarımızın doğru ürüne doğru zaman ve doğru dozlarda ulaşması eczacı olarak bizim sorumluluğumuzdur. Bu nedenle sağlığa yönelik her türlü ürün sadece eczanelerden temin edilmeli ve eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır. Devletimiz bu konuda acilen yasal düzenleme yapmalıdır. Sağlığa ilişkin her ürün Sağlık Bakanlığının denetiminde olmalıdır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)