Muadil ilaç tartışması! Eczaneyi savaş alanına çevirdiler!
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyetince, nöbet hizmeti veren eczanelerin çevresinde kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek güvenliği sağlaması istendi.
Muadil ilaç tartışması! Eczaneyi savaş alanına çevirdiler!
01 Temmuz 2018 -

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde devlet hastanesi karşısındaki nöbetçi Kemaloğlu Eczanesi’ne, iddiaya göre ilaç almak için giden bir kişi, istediği ilaç olmadığı için eşdeğer ilaç veren eczane çalışanıyla tartıştı. Eczaneden ayrılan Suriyeli, bir süre sonra bir grupla tekrar geldi. Bir anda eczaneyi savaş alanına çeviren saldırgan grup, eczane çalışanlarını yanlarında getirdikleri sopa ve taşlarla yaraladı.

 

 

 


 

Gazete Habertürk'ten Hakan Bulut'un haberine göre, yaralı 4 eczane çalışanı, Tarsus Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kulağı kesilen eczane çalışanlarından S.A.’nın durumunun ağır olduğu öğrenildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı


Saldırganların Suriyeli olduğu iddiaları yalanlandı. 


Sağlık Bakanlığınca, Mersin'de nöbetçi bir eczaneye yapılan saldırı kınandı.

Bakanlıktan, Mersin'in Tarsus ilçesinde bir eczanede, eczacının hastaya eş değer ilaç vermek istemesi üzerine gerçekleştiği öne sürülen, biri ağır 4 kişinin yaralandığı olaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, saldırı kınanarak, "Bakanlık olarak olayın takipçisi olacağız. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması ve sağlıkta şiddetin son bulması için gereken tedbirleri almaya devam ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu hadiseye sebep olduğu belirtilen muadil (eş değer) ilaç verme hususunda da bilinmelidir ki eş değer ilaç; etkin madde açısından orijinal ilaçla aynı olan ilaçtır.

Ülkemiz piyasasındaki tüm ürünlerin kaliteleri ise gerek ruhsat alıp piyasaya çıkmadan önce gerekse de piyasada iken yapılan denetim ve takiplerle sıkı kontrol altında tutulmaktadır. Dolayısıyla hastalarımız eş değer ilaçları gönül rahatlığıyla kullanabilirler."


TEB Merkez Heyeti tarafından yapılan açıklamada, Mersin'in Tarsus ilçesinde nöbet hizmetini icra eden bir eczaneye saldırıda bulunulduğu, biri ağır 3 eczane çalışanının yaralandığı hatırlatıldı.

Sağlıkta şiddettin toplumsal bir sorun olduğuna, her geçen gün daha da kronik bir hal aldığına işaret edilen açıklamada, "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmelidir. Özellikle nöbet hizmeti esnasında kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek eczanelerin güvenliğini sağlaması hususunda İçişleri Bakanlığına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

-"Muadil/eşdeğer ilaç, güvenilir ilaçtır"

TEB'in açıklamasında, saldırının, muadil/eşdeğer ilaç tartışmasından çıktığının basına yansıdığı aktarılarak, muadil/eşdeğer ilaç konusunda toplumun aydınlatılmasının ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesinin elzem olduğu belirtildi.

Açıklamada, muadil/eşdeğer ilacın güvenilir ilaç olduğu, orijinali ile eşdeğeri arasında ilacın yarattığı etki açısından hiçbir fark bulunmadığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Sağlık Bakanlığından talebimiz, eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda biz eczacılarla ortak hareket etmelerini talep ediyoruz.

İnsan, hasta ve toplum sağlığını önceleyen, yurttaşlarımıza kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak çalışanlarımızın nöbet hizmetinde saldırıya uğramaması için gerekli tedbirlerin derhal alınmasını istiyoruz. Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çiziyor, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) fahrettin izollu (eczacı)
19.07.2018 11:42:32
İlacı almak isteyen Suriyeli, ama saldırıyı suriyeliler yapmamış. Kim yaptı, Tarsuslular mı yaptı?
Hem bedava hiç katkı payı ödemeden ilaç alıyorlar hemde eczaneye saldırıyorlar. Daha başımıza neler gelecek merak ediyorum
People
8
2) m. murat (dr)
03.07.2018 10:30:30
Bir eczane işletme durumunda olsaydım eğer, bu gözü dönmüşlük ortamında mevzuatmış zırtmış dinlemez kepenk indirip gişe üzerinden ilaç verirdim. Önce güvenlik sonra para gelir. O bölgedeki diğer eczanelerle bu uygulamada ortak hareket etmek için anlaşılsa, dalga dalga yayılır, ardından mevzuatta bize ayak uydururdu. Hep gündelik gerçeklikten kopuk karar vericilerin yaptığı mevzuata mı mahkum olunmalı?
People
21
3) MURAT (OP.DR)
03.07.2018 08:53:42
RECEP AKDAĞI SAĞLIK BAKANI YAPIN HEMEN DÜZELTİR, NE DE OLSA BU İŞİN MİMARI O
People
29
4) Dr (Dr)
02.07.2018 23:42:46
Sosyal medyada bir başlık gördüm dayağı en çok hakeden meslek grubu diye. Alta fikir beyan edenlerin neredeyse tamamı doktorlar demiş. Ne doktor düşmanı adam varmış bu ülkede anlamadım ki. İnşallah doktorsuz kalsınlar. Burada denildiği gibi bu duruma gerçekten çözüm bulunmadıkça doktor hemşire att hasta bakıcı güvenlik görevlisi bankocu eczacı sağlık memuru diye tüm sağlık çalışanları yavaş yavaş kapsam içine girecekler... Evet bugün bize yarın size..
People
21
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
02.07.2018 15:34:37
Demek Ki Muadil İLaç Kavramının , Ülkemizdeki Vatandaş ( Suriyeli Veya Değil ) Nezdinde Karşılığı , Muadili Buymuş...
People
19
6) dr (dr)
02.07.2018 15:06:09
dünyada riskli bazı ülkelerde, abd de bazı mahallelerde nöbetçi eczaneler kepenk indirip aradaki gişe bilet gişesi gibi camdan hizmet veriyor. nöbetçi eczaneye sürü sepet girilme olayı olmuyor. bu hapçılar, ilaççılara karşı da faydalı
People
34
7) dr (dr)
02.07.2018 13:12:46
Eczacı arkadaşlara geçmiş olsun, Dr. Sadık Gülsu’nun dediği gibi ve yazısında belirttiği üzre bugün bize yarın size… Doktor, hemşire, hastabakıcı gibi hastane ve sağlık kuruluşlarında çalışan bilumum personele şiddet, eczanelere de sıçradı. Böyle giderse diğer kamu ve özel sektör çalışanlarına da sıçrayabilir. Bir kısım vatandaş (psiko-sosyopat, maganda vs..), kendine göre yanlış olarak gördüğü ya da algıladığı bir olaya tepkisini şiddetle veriyor. İpin koptuğu yer burası… Dile getirmek bizden, bu büyüyen belanın hakkından gelmek sayın büyüklerimizden, artık fazla geç kalmadan… Kulağından tuttuğun gibi atacaksın içeri, ya da dışarı…
People
48
8) dr no (dr)
02.07.2018 02:07:56
doktora, sağlıkçıya saldıran için basit çözüm 3 ay sgk hakkını donduracaksın. bu suriyeli aşiret muhtemel yeşil kartlıdır. yeşil kartı dondur. acil,doktor derken eczanelere de sıçradı...
öte yandan da antepte gölette boğulan suriyeliyeli kızlara yardım eden Türk vatandaşı boguluyor. bu işler tamamen eğitim kültür işi...din ve milliyetle ilgisi yok .ama Türkiye'nin suriye göçmen politikasında radikal önlem . alması gerekiyor. bayramda 70 bini gitti. Demek ki artık savaş yok. geri niye alıyorsun Şam da hiç olmadı. kimse ülkesinin başkentine yığılmadı. Avrupa fırsatını yakalamaya çalışıyor. Paris kaldırımda sefil yaşıyorlar diğerleri Türkiye'ye yayıldı.Kurtuluş savaşında Mehmetler,Fatmalar semplon ekspresine binip Paris'e mi kaçtı. Öte yandan çevremde bazı insanlar var. bunlar işveren. çoğu da namazında niyazında. ağızların hak adalet düşmez. yarı ücrete ve sigortasız suriyeli işçi çalıştırıyorlar. insan insanın kurdu...
People
29
9) Drfb (Uzdr)
01.07.2018 23:59:44
Savaş bittiğine göre artık gidebilirler
People
25
10) Dr (Dr)
01.07.2018 22:36:15
Suriyelilerden daha çooook çekecek bu millet, bu ne ki
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
03/04-05/04 2.Güncel Kan Hastalıklar Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
03/04-06/04 13.Uluslararası Türk Omurga Kongresi BEYİN VE... İZMİ
04/04-06/04 Ulusal Kan ve Kemik iliği Nakli Kongresi HEMATOLOJİ KIBR
03/04-07/04 7. Türkiye EKMUD Bilimsel Platformu ENFEKSİYO... ANTA
04/04-07/04 9. Nöroimmünoloji Okulu İMMÜNOLOJİ MUĞL
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA