Muadil ilaç veren eczacıyı darp ettiler!
Gaziantep'te Eczacı Vehbi N. ve 2 oğlu, doktorun yazdığı reçetedeki ilacın muadilini verdiği gerekçesiyle ilacı alan kişi ve yakınlarının saldırısına uğradı
Muadil ilaç veren eczacıyı darp ettiler!
03 Ocak 2020 11:53 - DHA

GAZİANTEP- Olay, yılbaşı gecesi Ocaklar Mahallesi'nde meydana geldi. Eczacı Vehbi N. ve 2 oğlunun işlettiği ve o gün nöbetçi olan eczaneye gelen bir kişi reçetesini vererek ilaçlarını aldı. Eczaneden ayrıldıktan bir süre sonda tekrar eczaneye gelen bir grup Vehbi N. ve oğullarına reçetedeki ilacın muadilini verdiği gerekçesi ile saldırdı. Yüzlerinden aldıkları darbelerle yaralanan 3 kişi olayı görenlerin ihbarı üzerine gelen sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldı. Darp raporu alan eczacılar, kendilerine saldıran ismi öğrenilemeyen kişilerden şikayetçi oldu. Yaşananlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Eczacılar Oda Başkanı İrfan Demirci, "Doktor tarafından yazılan ilacın eş değeri veriliyor. Eczacılar olarak eş değer ilaç vermede bir sıkıntı yok. Sağlık Bakanlığı da eş değer ilaç vermenin önünü açan politikalar güdüyor. Eczanede reçetede yazılan ilaçların aynısı olmadığı için eş değer olan ilacı veriyorlar. Sonra hasta yakınları yanlış ilaç verdiği gerekçesiyle eczaneye ve çalışanlara şiddet uyguluyor. Burada kimsenin yaşamaması gereken olaylar yaşanıyor. Hastanede, poliklinikte,  sağlık ocağında, eczanede sağlık çalışanları sürekli şiddetle karşı karşıyalar. Bence sağlıkta şiddet bu ülkenin toplumsal bir sorunu. Sağlıkta şiddete herkesin sahip çıkması gerekiyor. Eczanede saldırıya uğrayan arkadaşlar darp raporu aldı. Emniyette de gerekli şikayetlerde bulunacaklar. Biz de Eczacılar odası olarak eczacının yanında olacağız" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) yg (dr)
09.01.2020 17:29:18
Eczacı eğer muadil veriyorsa niçin muadil verdiğini reçete sahibine açıklamalıdır. Reçete sahibinin reçetedeki ilaçları bire bir isteme hakkı vardır. Çünkü insanlarımız haklı olarak insanlara ve sisteme olan güveni kaybetmişlerdir. Özellikle nöbetlerde MFsi fazla olan ilaçların satılmaya çalışıldığı ayrı bir gerçek.
People
4
2) tolga (serbestköle)
08.01.2020 08:25:55
MUADİL VERİYORSAN ÖNCE BİLGİ VERMELİSİN!!

muadil ilaç veriyorsan mutlaka ilaç hakkında bilgi vermelisin aynı işe yaradığını anlatmalısın bu yapılmadı ise , sokakta niye baktın lan deyip kavga çıkaran millet olduğumuz göz önüne alınırsa gayet makul bir sebep kavga için.
People
6
3) ismail pehlivan (Öğretmen)
05.01.2020 21:53:20
Eczacı muadil ilaç verdiğini belirtmiyorsa yaptığı yanlış. Çoğu eczacı söylemiyor maalesef.
People
45
4) dr (dr)
03.01.2020 16:33:00
Eşdeğer verdin, vermedin, vermemeliydin vs... Hiçbir şey şiddeti mazur gösteremez. Yani kendine göre haklı olduğunu düşünen herkez, hakkını vurup kırarak ararsa, ki gidiş ve zihniyet böyle, orman kanunları geri gelir. Orman derken, ormana ve içinde yaşayan canlılara hakaret etmiş olmayayım, onların düzeni, adaleti ve insanlığı (!!) daha yüce...
People
39
5) tahir alp (iç hastalıkları hekimi)
03.01.2020 14:02:43
açıkçasın hastanın bilgisi dahilinde olmadan hastaya eşdeğer ilaç vermeye karşıyım sağlık bakanlığı hangi politikayı yürütürse yürütsün bu doğru bir yaklaşım oldugunu düşünmüyorum. eczacı arkadaşlar bazen bu sınırın ötesine bile geçip ben istediğim ilacı veririm doktor ne anlayacak moduna girebiliyor ki bunun gibi bir durumdan ötürü hastayı yogunbakıma yatırmak zorunda kaldı. ayrıca her muadil ilacın etkinliği aynı olmadığını her kronik hasta takip eden doktor onaylıyacaktır.. ben yazdığım ilacın komplikasyonları ile uğraşmaya mükellefim ama muadil ilacın komplikasyonları ile muadil ilacı veren uğraşmalı bence
People
30
6) eczz (eczacı)
03.01.2020 12:56:55
şehir eşkiyaları
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer