TEİS Başkanı: 'İngiltere gibi Türkiye'de de eczaneler poşet uygulamasından muaf tutulmalı'
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Saydan, plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasından eczanelerin muaf tutulmasını istedi
TEİS Başkanı: 'İngiltere gibi Türkiye'de de eczaneler poşet uygulamasından muaf tutulmalı'
04 Ocak 2019 16:51 - AA

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasından eczanelerin muaf tutulmasını istedi.

TEİS Başkanı Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, uygulamanın eczaneleri de kapsadığını, bu durumun hastaları mağdur edeceğini düşündüklerini belirtti.

Poşetlerden alınan 25 kuruşun, 15 kuruşunun Bakanlığa, diğer kısmının ise KDV ve vergiye aktarıldığını ifade eden Saydan, "Eczanelerin bu uygulamadan bir kazancı olmadığı gibi acil durumlarda oluşacak zararlarının nasıl telafi edileceği belli değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Saydan, eczanelerde kullanılan poşetlerin hem ebat hem de kalınlık açısından market poşetlerine göre daha küçük olduğunu belirtti.

Hijyen ortamının korunması için temel gıda maddelerinde kullanılan poşetlerin bu uygulamanın dışında tutulduğuna dikkati çeken Saydan, "İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır. İngiltere'de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor." ifadelerini kullandı.

"Kullanılmış poşetler mikrop bulaşma riskini artırır"

TEİS Başkanı Saydan, hastaların yanlarında getirecekleri ve daha önceden kullanılmış poşetlerin mikrop bulaşma riskini artıracağını savunarak, şunları kaydetti:

"Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi 'eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması' zorunlu tutulmuştur. Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz, yasal açıdan da doğru değildir. Acil durumlarda eczaneye ulaşan hastaların çanta ve poşet tedarikiyle gelemeyeceğini göz önünde bulundurarak ve hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi, ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de eczaneler muaf tutulmalı."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) cem (eczacı)
10.01.2019 12:09:28
Eczanelerin bu konuda muafiyet talep etmesi yorum yapan doktorlar tarafından niye negatif karşılanmış anlayamadım yukarıdaki yazıda doktorlarla alakalı ne var?
People
1
2) Tbb (dr)
07.01.2019 10:26:22
eczacılar,doktorları düşman gibi görmektedir,maalesef.
People
1
3) Soysal meydan (Doktor)
06.01.2019 20:22:12
Madem acil hastalar mağdur olacak diye korkuyorsunuz sadece nöbetci eczaneler muaf olsun. Sonraki nesiller için yasağın daha da genişletilmesini savunmak yerine , devlete ücret karşılığı eski poşetlerin satın alınmasını önermek yerine muafiyet istemek sadece cehaletle açıklanabilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)