Türkiye'ye gelen gurbetçilerin sadece acil reçeteleri karşılanıyor
Yurtdışında yaşayan gurbetçiler bugüne kadar Türkiye'ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde eczanelerden alabiliyorlardı, ancak SGK 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak.
Türkiye'ye gelen gurbetçilerin sadece acil reçeteleri karşılanıyor

ARŞİV

04 Eylül 2019 -

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, YUPASS numarasının Türkiye’de sağlıktan yararlanmak için yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarına verilen numara olduğunu belirtti. 

Saydan, "Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakları vardı" diyerek konu ile ilgili şunları söyledi: 

"Bu numara Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Bu kişiler için provziyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılmaktadır. Şöyle ki normalde Türkiye’deki bir Türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafından provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için YUPASS numarası ile yapılıyor. Türkiye’de geçici süre ile bulunan yani izinli v.s. olarak gelen Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Makedonya, Romaya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg’da yaşayan gurbetçilerimiz SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ancak 2 Eylülden itibaren yapılan değişiklikle SGK geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerimizi turist olarak kabul ediyor ve sadece acilde yazılan ilaçlarını karşılıyor. "

GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ TURİST OLARAK KABUL EDİLİYOR 

Saydan, "Eczacılar olarak kurumdan uygulama değişikliklerini yaparken önce resmi duyuru yapmasını istiyoruz. Maalesef kurum önce uygulamaya başlıyor sonradan duyuru yayınlıyor. Vatandaşa karşı güç durumda kalıyoruz" diyerek şöyle devam etti: 

"Suriyeli misafirler ilaç katılım payı, muayene ücreti vs. ödemeden tüm ilaçlarını alabilmekte ancak, gurbet ellerde çalışan ülkeye döviz girdisi sağlayan vatandaşlarımızın anavatana gelmeleri SGK tarafından “turistik gezi “ olarak kabul edilmekte ve ilaç paralarını kendileri ceplerinden karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını, kurumun uygulaması olduğunu gurbetçi vatandaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bilgisine sunmak istiyor, bu uygulamanın da bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz. "

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) simşek (kiymetsiz emekli)
31.10.2019 17:44:30
MALESEF YURD DIŞINDAN EMEKLİ OLAN VATANDAŞ MADUR DURUMDA SSK İLAÇ PARASINI 3 EYLÜL 2019DAN BERİ BÜTÜN ECZANELERE BİLDİRMİŞ AMA VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLMEDİ SSK SÜRİYELİLERE KUCAK KUCAK ILAC PARASI ÖDEDİGİ HALDE BENİM VATANDAŞİM SENELERCE DÖVÜZ YUMURTLAYAN TAVUK OLDU ŞİMDİDE ESKİDİGİ İCİN TAMIRI MÜMKÜN DEGİLMİŞ MAMELESI GÖRÜYOR BU NASIL SOSYAL ANLAŞMA ?
People
1
2) Orhan Özdem (Emekli)
25.10.2019 00:09:44
Mesut Ogretmen isimli yorumcunun ne demek istediğini anlayamadım. Ben 10 sene Türkiye'de 25 sene de Almanya'da çalışmış ve her iki taraftan da emekli olmuş bir Türk vatandaşıyım. Almanya'da iken orada Türkiye'de iken burada sağlık hizmetinden faydalanmak her emekli gibi benim de hakkımdır.
People
3
3) Feridun Tüymen (Kalorifer ustası)
12.10.2019 19:28:04
Almanya nın hastalık sigortasından Türkiye için hastalık sigortası formlarını 6 aylık veriyorlar idi.Șimdi istediğinizde Türkiye kabul etmiyor diye vermiyorlar.Peki neden bir haber vermeden bilgilendirmeden bu nerezaletlik peki nasıl olacak șimdi doktora gittiğimizde yupas kabul edilmiyor dediler .lütfen bilgisi olan varsa yorum yazsın.
People
9
4) M.K.Cavga (Emekli Hollanda)
05.10.2019 13:46:31
Ben 2002 yılında temelli dönüş yaptım yaşım 70 bundan sonra Hollandaya dönme şansım yok. Şimdi karı koca mağdur olduk. Allah bunları nasıl bilirse öyle yapsın.
People
14
5) İlhan Atmaca (Almanyadan Emekli)
03.10.2019 23:24:26
Yurt dışı sigortalılara Türkiye ücretsiz olarak tıbbi yardım yapmıyorduki yaptığı hizmetin bedelini ilgili yurt dışı sigortadan tahsil ediyordu.Yurduna senelerce döviz getiren bu insanları mağdur edip Suriyelileri vatandaş kabul eden kimseler bir gün ALDATILDIK ,KANDIRILDIK derlerse şaşmayalım.
People
6
6) Yasar yigitkus (Insaat)
02.10.2019 21:57:10
Yaziklar olsun kannimizi sömurdu
People
7
7) Sadiye kartal (Emekli)
29.09.2019 20:36:42
Biz gurbetçiler bundan sonra tr de yaşamak zor hastalandım özel hastanelere gittim balıklamadım cebine güveniyorsan doktorun yanına gidebiliyorsun biz gurbetçiler neden haklarımız engelleniyor benbagkur danna emekliyim ama bakmadılar
People
19
8) Burhan Tanrıverdi (Emekli)
27.09.2019 22:23:08
Senelerce yurt dışında yaşayan Yurttaşları döviz makinesi olarak gördüler"de bir türlü insan olarak göremediler..Şimdi hangi partinin hangi kurumun iş güzarlığı ise memleketten bezdirdiler..Neredeyse Ülkede Türk olmak suç oldu.Memleketinde yaşamak isteyen insanlara Turist gözü ile bakıyorlar Suriyeli Mültcilere Yurttaş gözü ile bakıyorlar gelde burası benim Devletim de şimdi..
İnsanlar Ülkesine üçüncü sınıf insan muamelesi görmeye gelmiyor..Yıllardır uzak kaldıkları Vatanlarında son günlerini huzur içinde yaşamak için geliyorlar..Fakat anlaşılıyor ki Türkiye de Türk olmak Turist olmak oluyormuş bir Alman bir Fransız kadar olamıyorsunuz Efendiler..Milletinin kıymetini seçimlerde hatırlarsanız günü geldiğinde bizde bu günüleri hatırlatırız.
People
31
9) Selçuk Özsoylu (Emeklu)
24.09.2019 21:07:03
2Eylül 2019dan itibaren uygulamaya konulan bu adı belli olmayan saçmalık hangi kafadan çıktıysa başta o gitsin bir akıl testi yaptırsın.Almanyada çalışmış sıg.primi ödemiş ve emekli olmuşum halada ödüyorum.Kullandiğım hayatı ilaçların var ayrıca kronik hastalıkların ve kontrolleri var ama mağlesef şu an bütün tedavilerim bozuldu hiç bir şekilde ne hayvan nede suriyeliler kadar bile yardım kendi özlemini çektiğim ve dönüş yaptığım vatanında bulamadım.Ben ve aynı şekilde eşim mağduruz.Bu konuyu yasal yollara taşıyacağım doğabilecek herhangi bir sağlık sorununuz dan bu yasayı çıkaranlar sorumlu olacaktır.
People
27
10) Ayhan gebedek (Emekli)
24.09.2019 17:10:43
Bizler türist değiliz Türk vatandaşıyız 50 yılımız geçti gurbetlerde vatanımda yaşamak istiyorum bunu kim imzaladıysa düzeltilmesini istiyoruz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA