Türkiye'ye gelen gurbetçilerin sadece acil reçeteleri karşılanıyor
Yurtdışında yaşayan gurbetçiler bugüne kadar Türkiye'ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde eczanelerden alabiliyorlardı, ancak SGK 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak.
Türkiye'ye gelen gurbetçilerin sadece acil reçeteleri karşılanıyor

ARŞİV

04 Eylül 2019 -

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, YUPASS numarasının Türkiye’de sağlıktan yararlanmak için yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarına verilen numara olduğunu belirtti. 

Saydan, "Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakları vardı" diyerek konu ile ilgili şunları söyledi: 

"Bu numara Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Bu kişiler için provziyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılmaktadır. Şöyle ki normalde Türkiye’deki bir Türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafından provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için YUPASS numarası ile yapılıyor. Türkiye’de geçici süre ile bulunan yani izinli v.s. olarak gelen Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Makedonya, Romaya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg’da yaşayan gurbetçilerimiz SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ancak 2 Eylülden itibaren yapılan değişiklikle SGK geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerimizi turist olarak kabul ediyor ve sadece acilde yazılan ilaçlarını karşılıyor. "

GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ TURİST OLARAK KABUL EDİLİYOR 

Saydan, "Eczacılar olarak kurumdan uygulama değişikliklerini yaparken önce resmi duyuru yapmasını istiyoruz. Maalesef kurum önce uygulamaya başlıyor sonradan duyuru yayınlıyor. Vatandaşa karşı güç durumda kalıyoruz" diyerek şöyle devam etti: 

"Suriyeli misafirler ilaç katılım payı, muayene ücreti vs. ödemeden tüm ilaçlarını alabilmekte ancak, gurbet ellerde çalışan ülkeye döviz girdisi sağlayan vatandaşlarımızın anavatana gelmeleri SGK tarafından “turistik gezi “ olarak kabul edilmekte ve ilaç paralarını kendileri ceplerinden karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını, kurumun uygulaması olduğunu gurbetçi vatandaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bilgisine sunmak istiyor, bu uygulamanın da bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz. "

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Hüseyin yıldız (Emekli)
19.09.2019 16:06:40
İkametim türkiye.de olmasına rağmen bugün yazılan ilaçlarımı alamadım. 50 yıla yakın yaşadığım almanyayami döneyim ben vatanimda yasamak isyiyorum .bu durumun derhal duzeltilmesini umuyorum.
People
2
2) Raşit (Mimar)
18.09.2019 12:51:21
Mesut bey iyi hoş diyorsunuz da gurbetçi Türkiye de bedava bakılmıyor.yurtdisindaki kurumlar fazla sı ile ödüyor.yani sonuçta yine döviz girdisi olmakta.
People
4
3) .. (Emekli)
17.09.2019 22:37:09
Boyle bi sacmalik kabul edilemez kronik hastalari ne duruma soktugunuzun farkinda bile degilsiniz 1 milyon gurbetci turkler kendi vataninda turist olarak gorulsun ama suriyeliler ise sira beklemezsizin ucretsiz tedavi edilme hakkinda sahip olsun bu degisikligi derhal kaldirilsin yillardir prim odeyen bi emekli kronik hastaligi olan kendi ulkesinde 3 ay bir surec ilaclarini alamiycaksa butun gurbetciler buna kesinlikle suskun kalmayacaktir secimlerde gurbetci turklerimiz diye hitap edilirken bu durumdada turist olarak gorulmesi kesinlikle kabul.edilemez kim sozlesmeyi imzalamis ise bu duruma biz gurbetciler kesinlikle suskun kalmiycagiz !!!!! Itiraz sikayetlerimizi mutlaka yapacagiz biz turist degil.tc vatandasiyiz
People
5
4) Ayten yilmaz (Emekli)
15.09.2019 16:42:48
Yurtdişindan Türkiye gelecek olan emekli ve senelik izinlileri zor durumda bırakildigında izinlerini başka ülkelerde geçirmek zorunda bırakıyorlar seneye etkilerını görecekler ikinci ve emekliler gelmez olacaklar
People
7
5) Bekir yilmaz (Emekli)
15.09.2019 11:30:09
Bu demetirki biz yurdişindaki vatandaşlar Türkiye’de istemiyoruz düşünün senenin alti ayini Türkiye’de geçiren koronik hastaligi olan bir vatandaş ilaclari alamiyor amma Suriyeli besmilyon siginmaciya haklarimiz peskes çekiliyor Avrupadan gelmeyen size ihtiyacimiz yok yeterince Suriyeli aldik denektir başka anlami yok
People
6
6) Hasan tan (Isci)
13.09.2019 20:10:29
Bedava muayene olmuyoruzki,sonucta muayene parasina yurt disinda bagli oldugumuz,sigorta ödüyordu,sigortamiz öderken,biz niye ödüyelimki?
People
7
7) Mesut (Ogretmen)
12.09.2019 21:43:52
Devletimiz gecte olsa dogru olani yapti. Burada calismayan vatandas bile gss oderken disarda euro dolar alan bizim milliyetci gurbetcilerimiz ucretini odeyerek yararlanmali .acil icin de ozel hastane ucreti alinmalidir.(tamamen sahsi fikirdir)
People
15
8) Tacettin Sekmenli Yakacık (Firececili )
12.09.2019 15:04:23
Bunu kabul etmeyen yoruz yeni bizleri zor duruma bıraktınız turis gozĺiyle bakmayın acael bu yasaklı kaldıran
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA