Aşıyla ilgili tartışmalara bir tepki de TEB'den geldi: Aşı, yaşamsal bir üründür
Aşı, dünya genelinde uygulanan, en etkili ve en ucuz sağlık koruma yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; aşılama yoluyla her yıl 2-3 milyon kişinin enfeksiyona bağlı ölümü engellenmekte, pek çok hastalığın önüne geçilmektedir.
Aşıyla ilgili tartışmalara bir tepki de TEB'den geldi: Aşı, yaşamsal bir üründür
27 Aralık 2017 13:38 -

Türk Eczacıları Birliği(TEB)'nin aşı ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

"Sağlık okuryazarlığının ilkokul iki seviyesinde olduğu ülkemizde, toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda bilimsellikten uzak olarak yapılan yönlendirmeleri doğru bulmuyoruz; medyatik kimliklerinden yararlanarak bu açıklamaları yapan bazı bilim insanlarını sorumlu, vicdanlı ve hassas davranmaya davet ediyoruz.

Aşı yaşamsal bir üründür, konu sağlık olduğunda toplumsal yararın her şeyden önce geldiği unutulmamalı; bilimselliğe ters düşecek açıklamalardan uzak durulmalıdır."

Toplum sağlığı medyatiklikten önemlidir

"Medya karşısında bilim insanlarının toplum sağlığına yönelik açıklamalarda bulunmaları yaşadığımızın çağın gereklerinden olmakla beraber bu açıklamaların temelinde bilimsel verileri içeren dayanaklar olmalıdır. Aşı gibi bilimselliği klinik araştırmalarla kanıtlanmış biyolojik bir ürünle ilgili medyanın olumlu atmosferinden yararlanılarak yapılan açıklamalar talihsizliktir. Türk Eczacıları Birliği olarak bilimsel verilere dayanmayan, sorumsuzca yapılan açıklamaların karşısında olduğumuzu da tüm kamuoyunun bilmesini isteriz.

Konuya dair akademik çalışmaları ve uzmanlığı bulunmamasına rağmen açıklamalar yapan bilim insanlarına toplum sağlığının, televizyon kameralarından ve gazete sayfalarından daha önemli olduğunu hatırlatmak isteriz."
 

“Yaşam süremiz 26 yıl uzamıştır”

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Bilim Dalından Prof. Dr. Şule Apikoğlu Rabuş, aşının toplumsal faydalarına değinerek şunları söyledi:

“OECD verilerine göre Türkiye’de ortalama yaşam süresi 1960 yılında 48.3 iken, bu rakam 2012 yılında 74.6’ya çıkmıştır. Yani 52 yılda yaşam süremiz 26 yıl uzamıştır. Bu iyileşmenin en büyük aktörlerinden birisi Genişletilmiş̧ Bağışıklama Programı kapsamında uygulanmakta olan Ulusal Aşılama Programı’dır. Ulusal Aşılama Programı dışında kalan aşıların da ilişkili hastalık durumları (grip, zatürre, vb.) ile ilişkili ciddi komplikasyon riski bulunan bireylere ve hekimlerin önerdiği diğer riskli bireylere uygulanması oldukça önemlidir.”

Anahtar Kelimeler:

asi teb turkiye

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Vedat (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı)
28.12.2017 08:03:37
Bill Gates haberi gerçek mi önce ona göre değerlendirmeliyiz,
ben haberin sadece Türkçe versiyonunu buldum herhangi bir İngilizce kaynakta belirtilmemiş bu da bizim insanlar tarafından üretilen asparagas bir haber olduğunu düşündürttü bana.
Aşı çok hassas bir konu, aşının bırakılması demek insanlık tarihinin geriye gitmesi demek. Kendi alanında bile yetersiz bilgi sahibi bir televizyon yıldızının işi olmayan yerlere karışma çabası bir çok insanın ölümüne sebep olabilir. Dikkat..
People
0
2) troyka (doktor)
27.12.2017 22:38:26
Türkiye'de aşıdan, dozdan ve takipten sorumlu olan kurum Batının Beyaz Adamının üçüncü dünya ülkelerini ekonomik olarak kendi kontrolü altında tutmaya aracılık eden vakıflar değil, vergilerimizle var edilen Sağlık Bakanlığıdır.
Bu konunun yetkilileri de milletimizin bağrından yetişmiş yetkin bilim insanı akademisyenlerimizdir.
Aşı tıbbın en devrimci icadıdır.
People
1
3) uzman (Uzmandoktor)
27.12.2017 21:13:27
Aşının tartışılması bile rahatsız verici bir durum. Aşının bulunması ve kullanılması başta bu gereksiz tartışmalara sebep olan Dr. Canan Karatay gibilerin ömrüne ömür katmıştır. Buna sebep verenlerin cezalandırılmadığı bir hukuk sistemimiz olduğu için bu vb gereksiz tartışmalar ülkemizde olmaya devam edecektir. Ayrıca herşeyin son kullanım tarihi olduğu gibi doktorların da belirli bir yaştan sonra bu işi bırakmaları daha doğru olur. Şimdi aşıyı rededecek bilinçli gibi görünen cehalet ordusunu seyrededurun. Ah memleketim vah memleketim. Aşı daki minimal ve kabül edilebilinir miktardaki civa miktarını sorun edenler hergün sürekli soludukları havadan aldıkları zehirli gazlardan bahsetmez. Gereksiz yere kullanılan antibiyotik ve vitamin müsvetelerin zehirinden bahsetmez. Alelen yapılan vitamin Zehiri reklamlarından bahsetmez. Balık cenneti memleketimizde balık yağı ilaçlarından bahsetmez. Aşı reytingi yüksek bir malzeme tabi. Kolay gelsin Canan hocama ve onun gibilerine.
People
2
4) Mahmut Bozoğlu (Anestezi Teknikeri)
27.12.2017 16:30:53
Peki Bill Gates Afrikada binlerce çocuğu aşı ile felç etti haberini nasıl değerlendirmeliyiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)