Muadil tartışması: 'Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz'
Son yıllarda giderek artan muadil (eş değer) ilaç tartışmaları yaygın bir sorun haline geldi.
Muadil tartışması: 'Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz'
29 Temmuz 2018 13:34 -

Mersin'in Tarsus ilçesinde geçen haftalarda meydana gelen kavga sonrasında ülke genelinde daha fazla merak uyandıran eş değer ilaçlar, birçok vatandaş için halen soru işaretleri barındırıyor. 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez yaptığı açıklamada muadil ilaçların orijinal ilaçtan hiçbir farkının olmadığını, eczacının vatandaşın bütçesine daha uygun muadilleri önerdiklerini belirtti.

“Eş değer ilaçlar cebinize dosttur”
Muadil yani diğer bir adıyla eş değer ilaçların vatandaşların cebine kâr ettiren bir uygulama olduğunu, eş değer ilaç alındığında ücret ödenmediğini ya da çok düşük bir miktar ödendiğini söyleyen Yenilmez, “Biz sağlık meslek mensubuyuz. Bizim önceliğimiz hastanın sağlığının düzene girmesi ve kavuşması. Onun için biz hem hastamızın sağlığını hem de cebini düşündüğümüz için eş değer ilaç veriyoruz. Eş değer ilaçlar hem ülkenin yerlileşme politikasına hem de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kullanma politikasına destek olan bir şey. Bu konu bundan sonra da gündemde olacaktır, artarak da kullanılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

"Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz"
Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde 'Eşdeğer ilaca aykırı davranışta bulunan hekim ya bilgisizlikten ya da art niyetten bunu yapıyordur' diye bir cümle olduğunu, normal bir hekimin kesinlikle eş değer ilacın kullanılmasına karşı çıkmayacağını söyleyen Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez, “Eczacının görev tanımı içerisinde yapacağı bir uygulama bu. Hiçbir vatandaşın, eczacının da bir sağlık meslek mensubu olduğunu unutmaması gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla vatandaşın kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri gerektiğini ve eczacılara güvenmeleri gerektiğini belirtti.

“Eş değer ilaçlar bilgisizlik yüzünden yanlış anlaşılıyor”
Eşdeğer ilaçların halkın bilinçsizliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını belirten Yenilmez, “Türkiye’de hasta okuryazarlığı çok düşük. Halk bilmediği için eş değer ilaçları yanlış anlıyor bu yüzden de ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanıyor. Eczacılar hastalara bunu anlatabilirler ama eczanelerinde çok fazla iş yüküne, bürokrasiye boğulmuş durumdalar. Hastaya ayıracak vakitleri kısıtlı olabiliyor. Eczacılar eş değer ilaçları hastaya anlattığında hasta da gönül rahatlığıyla kullanabilir duruma gelecektir. Eşdeğer ilacın doğru olmadığıyla ilgili söylemler duyuyoruz maalesef. Dış etkenler ne yazık ki vatandaşları etkiliyor” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
18
1) murat han (UZ DR)
02.08.2018 09:03:14
Merak ettiğim bir şey var. Tanıdığım eczacılar çocukları hasta olunca mutlaka orijinal molekül kullanıyor. Ama hastaya vermeye kalkınca muadil konusunda kaplan kesiliyor. Bu kafa karışıklığını gideremiyorum?
People
8
2) Cemil Ecevit (Dr)
01.08.2018 23:24:32
ÇÖZÜM ÖNERİM
Hekim eczacının muadilden daha çok kazandığı için savunduğunu, eczacıda muadilin orijinal kadar etkin olduğunu savunuyorsa çözüm basit.
SGK Ecza depolarının güncel fiyat ve MF listelerini alır .Ecza depolarına MF kadar ilaç fiyatında iskonto yaptırtılır. Hem devlet kâr eder hemde halkımız daha uygun fiyata eczacılarımızın da savunduğu muadil ilaçtan faydalanır. Hekimlerimiz gibi Orijinalin daha etkin olduğunu düşünenler için de fark ödeyerek orijinal ilaç alma imkanı getirilmelidir.
People
5
3) hakan (uzman)
01.08.2018 15:39:20
Ben bir kere geri bildirim yapma hatasına düştüm. Bir daha yapmam. elli bin tane evrak defalarca telefonda aramalar. Bildirdiğime bildireceğime pişman oldum. Kimseye tavsiye etmem.
People
25
4) Murat celikten (Uzman)
01.08.2018 10:57:59
Kardeşim sanki memlekette her şey gayet nizami, yerli üretim tavan, denetimler maksimum sizde bu konuyu tartışmaya açıyorsunuz. Daha yeni çin malı valsartan 28 tane (yanlış hatırlamıyorsam) muhadil ilaç yakalandı memlekette. Bu daha aysbergin görünen yüzü bile değil. Kumsalda bir kum tanesi belki de. İlaç ve malzeme sektörümüz o kadar başıboş ki. Allah’a emanet yürüyor. Sağlık sistemimiz “Yeterki hasta istediği zamanlarda doktoru görebilsin, doktorda el sürmese bile reçeteyi yazsın, hasta doktorun yanından ayrıldığında elinde reçete ile memnun çıksın sağlık tesisinden” üzerine kuruludur. Nitelik, denetim sıfıra yakındır. Keşke cahil kalsaydım da bunları hiç bilmeseydim. En azından kafamı yastığa rahat koyardım geceleri. Önce sektörü baştan aşağı temizleyip denetleyip ayıklayıp sonrasında yeni politikaları, önerileri tartışmak gerekir. Temeli bozuk inşaata kaçak kat çıkmaya benzer yoksa durum. Allah ülkemizin milletimizin yardımcısı olsun.
People
18
5) Sonay bey (eczacı)
01.08.2018 10:23:49
Muadil ilaç etki etmiyor diyen arkadaşlar kaç kişi bu ilaçların etki etmediğine ait geri bildirim yaptı sağlık bakanlığına? Zaten artık orjinal ilaçlar bile türkiyede üretiliyor örn: nurufen artık ingilterede değil türkiyede başka muadilinin üretildiği yerde üretiliyor. Özellikle nöbetlerde görüyoruz zaten BAZI hekim arkadaşların ne kadar etik(!) davrandığını
People
18
6) st (uzman doktor)
01.08.2018 09:43:11
Sağlık bakanlığı ruhsat veriyorsa, muadil dıyorsa benım yapabıleceğim bir şey yok. Eşdeğer ilaçtan fayda görmediğini düşünuyorsam farmakovijılans bildirimi yaparım. Yasal hakkıdır dr istediği ilacı yazar, eczacı kendisine verilmiş hakları kullanarak muadil verebilir. Hastaların çoğu fark ödemek istemiyor zaten.
People
13
7) uzman (uzman)
01.08.2018 09:16:00
tutturmuş plasebo etkisiymiş. ne plasebosu kardeş. jeneriğin %80'i kadar etken madde varsa onay veriliyor. 2. jenerik ise 1. jeneriğin %80'i kadar etken madde varsa onay alıyor. Sonra etki etmiyor işte kimi kandırıyorsunuz.
People
21
8) CEm ŞİMŞEK (eczacı)
31.07.2018 20:17:43
Reçeteyi yazan doktorun jenerik ilaçta ısrarlı olmasına karşı çıkmak zaten doğru olamaz ,ancak bir ilacın jeneriği değilde muadilini yazıp illa aynısı olacak diyen hekimlerimiz azmı ?sizlerin de bizi suçladığı gibi maddi bir çıkarmı söz konusu?
People
14
9) Saffet (Biyolog)
31.07.2018 07:50:44
Yahu daha ucuza nasıl üretiyor demişsiniz, mf nasıl veriyor demişsiniz,
Birebir söylemicem biraz size de iş düşüp araştırmanız gerekecek, biraz zamanınızı alıp parmaklarınızı yorucam artık kızmayın....
Orjinal molekül ortalama kaç senede ne kadar para harcanarak ortaya çıkar?
Jenerik firma hangi fazları yapmadan ilacını çıkarabilir ne kadar para harcar.
Bu soruları yanıtladıktan sonra da şu soru gelir;
Jenerik firma yeni ürün geliştirmek için bütçe ayırır mı, orjinal firma yeni ürün geliştirmek için bütçe ayırır mı?
Bu soruların cevabını öğrenip ona göre yorum yapmaya başlarsanız ilaçtan "biraz" anlamaya başlarsınız ;)
People
17
10) Eczbnymn (Eczacı)
31.07.2018 01:25:00
Orjinal verince kabul etmeyen hastalar var...eşdeğer reçete eden doktor arkadaşlar hata mı ediyor...birbirimizi suçlayarak biyere varamayız...sağduyulu olalım gerçekten etkisiz bulduğunuz veya advers etki yaratan ilaçlar varsa toplum sağlığı için geri bildirimde bulunmak lazım...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)