Her 100 kutu ilaçtan 45'inin kutusu dahil açılmadı!
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hanefi Özbek, Türkiye’de yıllık ilaç harcamasının 17 milyar lira olduğunu söyledi.
Her 100 kutu ilaçtan 45'inin kutusu dahil açılmadı!
29 Haziran 2011 - GAZETE HABERTURK DENİZ BİLİROĞLU

İzmir’de yapılan bir araştırmayı örnek gösteren Özbek, “Ortaya çıkan sonuçlardan biri her 100 kutu ilaçtan 45’inin kutusunun dahi açılmamış olduğuydu. Bu durumda, bu paranın önemli bir kısmının boşa gittiğini söyleyebiliriz” dedi. Hanefi Özbek, yeni düzenlemelerle hem akılcı ilaç kullanımının hem de elektronik arşivleme yöntemi ile işlemlerin hızlanacağını anlattı.

BOŞA GİDİYOR
Akılcı ilaç kullanımının, doktor, hemşire, eczacı, hasta ve ödemeler yönünden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ilgilendirdiğini vurgulayan Özbek şöyle dedi: “Akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması ile yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilecek. 2010 yılında yapılan ‘Atık İlaç Hareketi’ çalışmasında İzmir ve çevre illerdeki pek çok eve gidildi, atık ilaçlar toplandı. Evde kullanılmayan ilaçlar ayrı ayrı sınıflandırıldı. Ortaya çıkan sonuçlardan biri her 100 kutu ilaçtan 45’inin kutusunun dahi açılmamış olduğuydu. Biz ilaca yılda yaklaşık olarak 17 milyar TL para ödüyoruz. Bu durumda, bu paranın önemli bir kısmının boşa gittiğini söyleyebiliriz.”

10 MİLYON SAYFA EVRAK ELEKTRONİK ORTAMDA
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nde arşivleme sistemi de değiştiriliyor. Kâğıt evrağın kullanıldığı eski arşivler, elektronik ortama aktarılıyor. Özbek, “Bu sistem sayesinde arşive bağlı problemlerden dolayı gecikmeler ortadan kalkacak. 25 milyon sayfa olarak tahmin ettiğimiz evrakın yaklaşık 10 milyon sayfası taranarak PDF şekline dönüştürüldü” dedi.

REÇETESİZ İLACIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Akılcı ilaç uygulamasına ilişkin Özbek, “Bununla komşu tavsiyesiyle değil doktorun yazdığı reçete ile ilaçların alınması ve kullanılması sağlanmaya çalışılacak. Vatandaşların akılcı ilaç konusunda bilgilendirilmesi sonucu, örneğin antibiyotiklerle yapılacak tedavinin yarım bırakılmasının zararları anlatılacak. Yalnızca hastalar değil, hekim ve eczacılar da çalışma içerisine dahil edilecek” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mazlum Okumuş (dr)
08.07.2011 00:00:48
SGK'nın bilişim sisteminde size muayeneye gelen hastanın sizden önce hangi doktora gittiği hangi ilacın ne zaman verildiği gibi bilgiler var ancak hekim olarak sizden başka herkes bu bilgiye ulaşabiliyor. Eczacısı, SGK çalışanı vs vs. Oysa hepimizin karşısında artık bir bilgisayar var ve sisteme bağlıyız. Reçete defteri sistemi de terkedilip moderenleştiğimizden ilaç geçmişini hastanın kendi ağzından almak zorundayız. Tabii sınırlı eğitimli ama egosu politik çıkarlar uğruna şişirilmiş bir kitleye hizmet vermek zorunda olduğumuzdan bu mümkün olmuyor. Sonuç, vatandaşımız hastane hastane , doktor doktor gezip hayalindeki teşhisi koyan ve tedaviyi veren doktoru ararken birbirinden habersiz bir çok hekimin yazdığı kullanılmayan torba torba ilaçlar oluyor. Bu arada düşen ilaç fiyatlarının ortaya çıkardığı zararı artan ilaç tüketimiyle dengeleyen ilaç şirketlerinin sus payı bu durum olduğundan sağlık bakanımız gayet iyi bilinen bu gerçeği görmezden geliyor. Doktora tasarruf diye diye kan kusturan AKP ve onun politikaları elindeki bilgiyi doktora göstermekten kaçınıyor zira vergi dahil vermekten çok almaya programlanmış ve çok hassas bir ruhi yapıya sahip milyonlarca bedavacı vatandaşımız kendilerine oy vermekten vazgeçebilir. Bunu da kamu vicdanı ve özellikle AKP'nin vicdanı kaldıramaz tabii!
People
0
2) nd (eczacı)
07.07.2011 09:32:25
Sayın Kasabalı (dr)
Siz 1-2 haftalık Aile hekimliği sertifikasıyla hakettiğinizi düşünüyorsunuz ve ÇOK YOĞUN çabalarınızla elde ettiniz bu maaşı ..
Tebrikler muvaffak oldunuz.
Lütfen rica ederim. Bu ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü hepimiz biliyoruz. Haketmekmiş, çabaymış...
People
0
3) uzmn dr (ürolog)
30.06.2011 17:12:15
Devletin bütçesini bizler kadar rahat harcayan hiçbir kamu görevlisi yoktur. KALEMİM hangi ilacı/kaç ilacı yazarsa devlet parasını vermek zorunda. Vali bile bir şey alacağı zaman ihale açması gerekir. Sen benim hak ettiğim değeri/emeğimin karşılığını verirken bunları düşünmelisin...
People
0
4) kasabalı (doktor)
30.06.2011 16:03:53
Aile hekiminin aldığı para niye zorunuza gidiyor,hakkınız olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa bunu almak için uğraşın lütfen meslektaşlarınızla değil ayıp...
People
0
5) CANAN GÜNAYDIN (UZMAN ÇOCUK DOKTORU)
30.06.2011 11:47:35
AYNI HASTA 3 GÜNDE 5 TANE DOKTORA GİTME FANTEZİSİNE ERİYORSA..BELKİ DE HER DOKTROUN EN FAZLA 10DK HARCAMA SIKINTISI VARSA.ANAMNEZ ALMAK ARTIK TARİHTEKALMIŞSA...ESKİ ÇOOOK ESKİ PRATİSYEN HEKİMLERİ AİLE HEKİMİ OLARK TAÇLANDIRIRSAN 6000TL MAAŞLA..BAKACAN TABİ DİYALOĞUNU BAKANIN YAPARSA...OLACAĞI BUDUR..HATTA ASLEN BUNDAN FAZLASIDIR..İLAÇ AÇIP KULLANIP SÜRESİNDE BİTİREN TC VATANDAŞI DEĞİLDİR HATTA..
People
0
6) mehmet demirci (doktor)
29.06.2011 13:14:02
doktorları hastaların önüne parçalayın diye atarsanız,alo 184 e yapılan şikayetlerde doktorlar haklı olsa bile onları haksız çıkarırsanız, vatandaşı bak sayın vatandaşım bu konuda sen yanlışsın doktor bey/hanım bu konuda haklı demezseniz daha çok ilaç kutuları evde açılmamış durur ve paralar gider...çözüm vatandaşa sorumluluk vermek tüm sorumluluğu doktorlara yüklememek ve sağlık çalışanlarını haklı oldukları konularda korumak başka yolu yok yoksa böyle 8-9 milyar TL havaya gider.
People
0
7) gölgelice (dr)
29.06.2011 11:29:00
Esas israf bunlar işte; Dr' verdiğiniz zehirli peynir parası değil!
People
0
8) dt omega (diş hekimi)
29.06.2011 11:16:39
bir diş hekimine günde 70-80 hasta baktırırsan o diş hekimi de başhekime gidip hocam bakın bu hastalarımızın çoğuna bakamıyoruz bile diş tedavileri öyle 2 dakikaya sığmaz deyip cevap olarak hasta geri çevirilmiyecek diyorsa...hekimde mecbur bakmadan bir reçete yazıp gönderecek ve her reçete 30tl ile 70tl arası değişince bu SGK daki açık ortada filizlenmiş oluyor.İnsan gibi hekimine maaş verip belli hasta sayısı koyarsa günlük her hekimden en az 500TL kazanır fakat amaç bu değil...Bunları kendileri de biliyor fakat işte.......vb yazacak çok şey var
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)