'Aylık 30 milyonun üzerinde reçete yazılıyor'
SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan:- "Aylık ortalama 30 milyonun üzerinde reçete yazılıyor ve ilaçları eczacılarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz"
'Aylık 30 milyonun üzerinde reçete yazılıyor'
30 Haziran 2019 13:26 -

Antalya'da bir otelde düzenlenen Eczacı Gelişim Kooperatifi'nin ilk genel kurulu toplantısına, SGK Başkanı Cevdet Ceylan ve çok sayıda eczacı katıldı.

Ceylan, toplantıda yaptığı konuşmada, örgütlü toplumların daha güçlü olduğunu ve eczacıların da taşradaki iş ortakları olduğunu söyledi.

SGK'yla sözleşmeli 25 bin 285 eczanenin sağlık sektöründe hizmet verdiğini belirten Ceylan, "Aylık ortalama 30 milyon üzerinde reçete yazılıyor ve ilaçları eczacılarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Biz SGK olarak, en güzel hizmeti vatandaşlarımıza ulaştırmanın gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde otuzunun ilaç harcamalarından oluştuğunu vurgulayan Ceylan, bu dönemde ilaç harcamalarının bu bandın üzerine çıkabileceğini kaydetti.

Türkiye Eczacılar Birliği ile yaptıkları ön protokolle kurum imkanlarını da zorlayarak eczacılara yeni imkanlar sunmaya çalıştıklarını aktaran Ceylan, şunları dile getirdi:

"Biz SGK olarak, önemli harcamalarımızdan birisi olan ilaç konusunda hem Sağlık Bakanlığı hem de eczacılarla birlikte 'akılcı ilaç' kullanımıyla ilgili birtakım projeler yürütüyoruz. Burada da eczacıların desteğini alıyoruz ancak bu noktada biraz daha gayret etmemiz gerekiyor. Bu süreçte reçete bedeli olarak 353 milyon liralık bir tutarın eczacılara aktarılacağını bekliyoruz."

Eczacı Gelişim Kooperatifi Başkanı Onur Özgüven ise ürün temin etmenin bir sorun olmadığını, en uygun fiyatlı ürünün bulunması gerektiğini söyledi.

Düzenli stok kontrolünün önemine değinen Özgüven, "Eczanenin verimli yönetilmesi gerekir. Bunun için de eczacıların düzenli sayımını yapacak stok hatalarının düzeltilmesini sağlayacak bir ekip oluşturmak projelerimiz arasında." ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hastane eczacısı (eczacı)
06.07.2019 12:35:48
Öncelikle Sinem AYDIN hanımefendiye yaz mak istedim.Türkiye nin en doğusu ile en YOĞUN YERİ olan İstanbul da hastane eczacısı olarak görev yaptım .Hiç bir yerde inanılmaz bir ilaç israfı görmedim.Sizin gördüğünüz hastanedeki İNANILMAZ İLAÇ İSRAFI durum sadece o hastane hakkında bilgi verir.Kaldı ki ben buna da inanmıyorum.STOK KOORDİNASYON VE YETKİLİ SAĞLIK BİRİMLERİ tüm hastanelerin stoklarını günlük olarak takip ediyorlar.Daha teferruatlı yazmak isterdim ama burada bu konudan bahsedilmiyor.LÜTFEN YETERLİ BİLGİ SAHİBİ OLMADAN BAKANLIĞIMIZ VE ÖZELLİKLE HASTANE YÖNETİCİLERİMİZ VE BAŞHEKİM YARDIMCILARINI zan altında bırakan ifadelerinizde meslektaşım olarak daha dikklatli olmanızı temenni ederim.
People
6
2) Hasan (Eczacı )
05.07.2019 16:40:34
Eczacıların yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında kazanıyor. 5000 eczacı işsiz durumda buna rağmen doktorlar hala eczacıları çekemiyor. Anten takın da ayarlarınız yerine gelsin.
People
15
3) ayhan (dr)
01.07.2019 15:21:29
Demekki neymiş sağlığın kaymağını yiyen bir kesim varmış.30 milyon reçete (en az 10-2000 tl her bir reçete+yüzde kar) 26 bin eczaneye paylaşılırsa ,hesap ortaya çıkar.Ha bunun memurluğunu doktorlar yapıyor,kazanan kesim malum....
People
7
4) Diş (Hekimi)
01.07.2019 14:15:06
Performans sisteminde bir hastaya kaç dakika ayırabilirsin ki.. Hekim yorulunca ilacı yazıp işin içinden çıkar... Astarı yüzünden pahalı bir sistem.. Çoğu yerde sabah akşam uyumadan hasta baksan nafile 1 tl döner alamazsın..
People
13
5) ats2 (dr)
01.07.2019 05:35:54
yazılır...çünkü dışarda bekleyen laftan anlamayan bi dünya adamı başından defetmenin en pratik yolu ilaç yazıp göndermektir
People
10
6) SİNEM AYDIN (ECZACI)
30.06.2019 16:22:21
Hastane eczanelerinde inanılmaz bir ilaç israfı var, buralarda stok yönetiminin en etkin şekilde sağlanması için eczacı istihdamının artırılması şarttır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)