Mikro enjeksiyon ile deri içi grip aşısı
Sanofi Pasteur Global Medikal Başkan Yardımcısı Dr. Beatrice de Vos, deri içine mikro enjeksiyon sistemiyle yapılacak ilk grip aşısının, Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) tarafından incelenmek üzere değerlendirmeye alındığını bildirdi
16 Şubat 2008 00:00 -

İstanbul(AA) - Sanofi Pasteur Global Medikal Başkan Yardımcısı Dr. Beatrice de Vos, deri içine mikro enjeksiyon sistemiyle yapılacak ilk grip aşısının, Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) tarafından incelenmek üzere değerlendirmeye alındığını bildirdi.

Fransa'nın Lyon kentinden telekonferans sistemiyle katılan Beatrice de Vos, grip aşısının yeni bir formu olan, ''mikro enjeksiyon ile deri içi grip aşısı'' hakkında bilgi verdi. De Vos, 7 bin yetişkin ve yaşlı katılımcı üzerinde yaptıkları klinik deneylerde, aşının deri içine uygulanmasının daha fazla bağışıklık sağladığının ortaya çıktığını belirterek, ''Avrupa İlaç Ajansı tarafından incelenmek üzere kabul edilen bu aşının hem kullanım kolaylığı var, hem de deri içine uygulandığı için daha fazla bağışıklık
sağlıyor'' dedi.

Bunun piyasada bulunan grip aşılarının yeni bir formu olduğunu dile getiren De Vos, '''Kas içine değil, deri içine mikro enjeksiyon yoluyla yapılacak bu aşıda 1,5 milimetrelik iğne kullanılması nedeniyle enjeksiyon sonrası ağrı hissedilmeyecek. Aşının 65 yaş üstü için 15, 18 yaş üzeri-60 yaş altı için de 9 mikrogram olmak üzere iki ayrı dozu olacak'' diye konuştu.

De Vos, yeni formdaki bu grip aşısının 2009 Ekim ayında AB ülkeleri ve Türkiye gibi diğer Avrupa ülkelerinde pazara verilmesinin hedeflendiğini kaydederek, aşının mutlaka bir sağlık personeli gözetiminde uygulanmasını önerdiklerini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)